Կոմպոզիտոր, դաշնակահար Տաթև Ամիրյանը ավարտել է Պ.Ի. Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի երաժշտական տեսության և կոմպոզիցիայի (Մելիք Մավիսակալյանի դասարան) բաժինները, այնուհետև՝ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի (Արամ Սաթյանի և Աշոտ Զոհրաբյանի դասարաններ) և երաժշտագիտության (Զարուհի Տեր-Ղազարյանի դասարան) ֆակուլտետները: Հետագայում ավարտել է ԱՄՆ-ի Միսսուրիի համալսարանի Կանզաս քաղաքի Երաժշտության և Պարի կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի բաժնի ասպիրանտուրան և ստացել Երաժշտական արվեստների դոկտորի աստիճան: Սովորել է ամերիկացի կոմպոզիտորներ Ջեյմս Մոբբերլեյի, Չեն Յիի և Զյու Լոնգի դասարաններում, ինչպես նաև մասնակցել է ամերիկյան հայտնի կոմպոզիտորներ Ջոն Կորիգլիանոյի, Ստեֆեն Հարտկեի և Սթիվեն Սթաքիի վարպետության դասընթացներին: Ամիրյանը հեղինակ է մի շարք ստեղծագործությունների` գրված ամենատարբեր ժանրերում` դաշնամուրային, վոկալ, գործիքային, կամերային, խմբերգային և սիմֆոնիկ: Նրա երաժշտությունը հնչել է Հայաստանում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Իսրայելում, ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում, Լեհաստանում, Անգլիայում, Բելգիայում, Գերմանիայում, Իսպանիայում, Իտալիայում, Ֆրանսիայում, Հոլանդիայում և Ճապոնիայում համաշխարհային ճանաչված տարբեր կատարողների, այդ թվում` ամերիկյան Portland Youth Philharmonic նվագախմբի, Հայաստանի Պետական Կամերային նվագախմբի,  German Chamber Philharmonic of Bremen նվագախմբի, ամերիկյան CMEA Central Coast Honors նվագախմբի, Carme Diem լարային կվարտետի, Juventas New Music Ensemble-ի, Playground Ensemble-ի, Կանզաս քաղաքի Metropolitan Choral երգչախմբի, գերմանական Oktoplus անսամբլի, ինչպես նաև դաշնակահարներ Հայկ Մելիքյանի, Ջեֆրի Ջակոբի և տերեմինահար Թորվալդ Ջորգենսենի կատարմամբ: 2016-ին Հայաստանում լույս է տեսել նրա դաշնամուրային ստեղծագործությունների առաջին ձայնասկավառակը ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ:
Ամիրյանը մասնակցել է մի շարք հայտնի մրցույթների և փառատոների Հայաստանում, ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում: Արժանացել է Armenian Allied Arts ստեղծագործական մրցույթի 1-ին մրցանակին, Կանզաս քաղաքի կոնսերվատորիայի կամերային և Metropolitan Choral երգչախմբի խմբերգային ստեղծագործությունների մրցույթների 1-ին մրցանակներին և New Ariel Recordings դաշնամուրային ստեղծագործությունների միջազգային մրցույթի 2րդ մրցանակին: Ինչպես նաև հաղթող է ճանաչվել ամերիկյան Crossing Borders Music, Juventas New Music անսամբլների և Abundant Silence երաժշտական հրատարակչության ստեղծագործական մրցույթներում։ 2020-ին ճանաչվել է RMN Classical դաշնամուրային ստեղծագործությունների և International Alliance for Women in Music միջազգային մրցույթների հաղթող։ Նա ստեղծագործությունների պատվերներ է ստացել մի շարք հեղինակավոր կազմակերպություններից, այդ թվում՝ Portland Youth Philharmonic նվագախմբի, Հյուսիս գերմանական ռադիոյի(NDR),  Abundant Silence երաժշտական հրատարակչության և New Ariel Recordings-ի կողմից։
Ստեղծագործական գործունեությանը զուգահեռ Ամիրյանը հանդես է գալիս նաև որպես դաշնակահար` կատարելով իր հեղինակային ստեղծագործությունները, դասական և ժամանակակից գործեր, ինչպես նաև դաշնամուրային իմպրովիզացիաներ տարբեր ոճերում: Նա համերգներով հանդես է եկել Հայաստանում, Անգլիայում, և ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում։ Ինչպես նաև գիտական զեկույցներով և կատարումներով հանդես է եկել մի շարք հեղինակավոր միջազգային կոնֆերանսներում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի Միսսուրիի համալսարանի Սենտ Լուիս քաղաքում անցկացված Women In The Arts միջազգային կոնֆերանսում, Լոնդոնի Դաշնամուրային Երաժշտության Միջազգային Սիմպոզիումում, Հարթֆորդի Կին Կոմպոզիտորների Փառատոնին, Հավայան Կղզիներում անցկացվող ամենամյա Արվեստների և Հումանիտար Գիտությունների Միջազգային կոնֆերանսում, և ԱՄՆ-ի Քալիֆոռնիայի համալսարանում անցկացվող Hildegard Festival of Women in The Arts փառատոնին: Նա դասախոսություններով և կատարումներով հանդես է եկել նաև ԱՄՆ-ի Սան Հոզեի քաղաքի, Ֆլորիդա և Քաննեքտիկուտ նահանգների պետական համալսարաններում որպես հրավիրված արտիստ:

Amiryan has received such awards as the 1st Prize at the UMKC Conservatory Chamber Music Composition Competition, Metropolitan Chorale of Kansas City’s Composition Contest, Abundant Silence Composition Competition, International Alliance for Women in Music Call for Scores, Crossing Borders Music Call for Scores, RMN Classical Call for Piano Works, Juventas New Music Ensemble Call for Scores, and the 2nd Prize at New Ariel Recordings Fifth Piano Composition Competition. She has been commissioned by such acclaimed organizations and performers as North German Radio NDR, Portland Youth Philharmonic, New Ariel Recordings, Abundant Silence Music Publisher, American pianist Jeffrey Jacob and Armenian pianist, Honored Artist of Armenia Hayk Melikyan. In 2016, she released her first album of complete piano works performed by pianist Hayk Melikyan. Her music has been broadcasted by different TV and Radio stations in Armenia and in the United States, including the Armenian Public TV H1, American Public Media, Iheart, WCNY, KPTZ, and Vem radio stations’ classical music programs.
Amiryan has performed extensively in Armenia, throughout the United States, and in UK, at such prestigious venues and institutions as Preston Bradley Hall at Chicago Cultural Center, San Jose State University, UMKC Conservatory of Music, Mark Twain House & Museum in Hartford, CT, Aram Khachaturian House-museum in Yerevan, Armenia and Royal College of Music in London, UK.
Amiryan has presented lectures and lecture recitals at a number of international conferences and festivals in the US and in UK, including the Women in the Arts International Conference at the University of Missouri-St. Louis, Women Composers Festival of Hartford at Hartt School of Music in Connecticut, London International Piano Symposium at Royal College of Music, the 12th Annual Hawaii International Conference on Arts and Humanities in Honolulu, Hawaii, USF New Music International Festival at the University of South Florida and the 3rd Hildegard Festival of Women in The Arts at California State University, Stanislaus. She has also presented guest lectures and lecture recitals at Florida State University in Tallahassee and at the University of Connecticut, UConn, and as an artist in residence at Southern Connecticut State University.
Amiryan holds bachelor’s and master’s degrees in composition and musicology from Komitas State Conservatory of Yerevan, Armenia and Doctor of Musical Arts degree in composition from the University of Missouri-Kansas City Conservatory of Music and Dance. She is a member of the Union of Composers of the Republic of Armenia.