Հանրահայտ մեցցո-սոպրանո Էլինա Գարանչան կատարել է «Լուսին ելավ» ստեղծագործությունը (տեսանյութ)
Մարտի 8-ին Ժնևի Վիկտորիա հոլլում տեղի է ունեցել աշխարհահռչակ մեցցո-սոպրանո էլինա Գարանչայի մենահամերգը, որը կազմակերպել է «Ավետիս» մշակութային ասոցիացիան (ասոցիացիայի նախագահ՝ Վարդուհի Խաչատրյան)։ Ծրագրում ընդգրկված էին Շումանի, Սան-Սանսի, Բիզեյի, Չապի ստեղծագործությունները։ Ավանդաբար «Ավետիս» ասոցիացիայի կազմակերպած համերգներում հնչում են հայկական ստեղծագործություններ։ Էլինա Գարանչայի համերգը բացառություն չէր։ Նա արտասահմանցի ունկնդրի համար կատարել է «Լուսին ելավ» հայտնի ստեղծագործությույնը, որն իր հայուհի կնոջ՝ երգչուհի Քեթի Բերբերյանի համար մշակել է աշխարհահռչակ իտալացի կոմպոզիտոր Լուչիանո Բերիոն։
Ինչպես նշված է հաղորդագրության մեջ, համերգն անցել է լեփ լեցուն դահլիճում, չնայած կորոնավիրուսի պատճառով բազմաթիվ համերգներ Ժնևում հետաձգվել էին։ Համերգին ներկա էին նաև Շվեյցարիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ներկայացուցիչներ։ Կազմակերպիչների խոսքով՝ Էլինա Գարանչան Հայաստանում մենահամերգով ելույթ ունենալու ցանկություն է հայտնել։
«Ավետիսի» հաջորդ նախագիծը դաշնակահարուհի Խատիա Բունիաթիշվիլիի մենահամերգն է, որ տեղի է ունենալու մայիսի 21-ին՝ Նյու Յորքի Քարնեգի Հոլլում։
«Ավետիս» մշակութային ասոցիացիայի նախագահ Վարդուհի Խաչատրյանի հարցազրույցը՝ այստեղ։
Լուսանկարը՝ Դեմիր Սոնմեզի
Հանրահայտ մեցցո-սոպրանո Էլինա Գարանչան կատարել է «Լուսին ելավ» ստեղծագործությունը (տեսանյութ) · Armenian National Music

The world-renowned mezzo-soprano Elina Garanca performed a solo concert on March 8 in Geneva Victoria Hall, organized by "Avetis" Cultural Association (Varduhi Khachatryan, president of the association). The program included works by Schumann, Saint-Saens, Bizet, etc. Traditionally, concerts organized by the "Avetis" feature Armenian works. Elina Garanca's concert wasn't an exception. She has performed a well-known Armenian song "Loosin yelav" arranged by world-famous composer Luciano Berio for his wife, the opera singer Cathy Berberian.
According to the press release, the concert was attended by many people, despite the fact of coronavirus. Representatives of the Embassy of the Republic of Armenia to Switzerland have also attended the concert. According to the organizers, Elina Garanca has expressed a desire to have a solo concert in Armenia.
The next project of "Avetis" is the solo concert of pianist Khatia Buniatishvili, which will be held on May 21 at Carnegie Hall, New York.
Read the interview of the president of "Avetis" Cultural Association Varduhi Khachatryan HERE.
Photo by Demir Sönmez