Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կմասնակցի Ն. Շնորհալու 850-րդ տարելիցի միջոցառումներին
Հունիսի 27-28-ը Փարիզում՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի կունենան Ներսես Շնորհալու մահվան 850-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ, որոնք անցկացվում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2022-2023 թվականների օրացույցում ընդգրկված ծրագրի շրջանակում:
Միջոցառումներին կմասնակցի ՀՀ պատվիրակությունը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ:
Հունիսի 27-ին կկայանա Ներսես Շնորհալուն նվիրված գիտաժողովը: Ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ղեկավար Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, ընթերցվելու է Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ուղերձը: Գիտաժողովի հիմնական զեկուցողը հայագետ Ժան-Պիեր Մահեն է: Զեկույցներով հանդես կգան «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի և Մայր Աթոռի ներկայացուցիչները:
Գիտաժողովին ներկա կգտնվեն ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանի մշակույթի ոլորտը համակարգող պաշտոնյաներ, Ֆրանսիայի գիտական հանրության և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովին զուգահեռ, նույն օրը՝ հունիսի 27-ին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կբացվի Ներսես Շնորհալուն նվիրված ցուցադրությունը: Հանդիսավոր բացմանը ներկա կլինի և ելույթով հանդես կգա ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ցուցադրության ընթացքում ներկայացվելու են Ներսես Շնորհալու գրավոր ժառանգությունը՝ լուսապատճենների տեսքով: Ներկայացվելու է 12 մեծ ցուցապաստառ՝ անգլերեն և ֆրանսերեն ենթագրերով: Ցուցահանդեսը այցելուների համար կգործի հունիսի 26-ից հուլիսի 3-ը:
Հունիսի 28-ին տեղի կունենա համերգ, որտեղ ելույթ կունենա Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի համերգը՝ Ներսես Շնորհալի հայրապետի մահվան 850-րդ տարելիցի նշանավորման շրջանակում:
«Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի համերգային ծրագրում ընդգրկված են թեմատիկ բովանդակությամբ կատարումներ՝ այդ թվում՝ Սբ. Ներսես Շնորհալու, Կոմիտասի (հոգևոր և աշխարհիկ), Էդուարդ Միրզոյանի, Վաչե Շարաֆյանի, Արթուր Ավանեսովի, Վոլֆրամ Բուխենբերգի ստեղծագործությունները և մեկ բուզանդական շարական։ Համերգը կղեկավարեն Սոնա Հովհաննիսյանը և Նարինե Ոսկանյանը։
Համերգային ծրագիրը կզուգակցվի կատարումներից յուրաքանչյուրի համար ստեղծված հատուկ տեսապատկերային բովանդակությամբ։ Համերգին ներկա են գտնվելու հավատարմագրված դեսպաններ, քույր եկեղեցիների ներկայացուցիչներ, հյուրեր:

The delegation headed by Zhanna Andreasyan will take part in the events dedicated to the 850th death anniversary of N. Shnorhali at UNESCO headquarters
On June 27-28, UNESCO headquarters in Paris will host events dedicated to the 850th anniversary of the death of Nerses the Gracious (Shnorhali) which are held within the framework of the program included in the UNESCO Calendar of eminent personalities and important events for 2022-2023.
The RA delegation headed by ESCS Minister Zhanna Andreasyan will take part in the events.
The scientific conference dedicated to Nerses Shnorhali will be held on June 27. RA ESCS Deputy Minister Arayik Khzmalyan, Head of the Permanent Mission of the Republic of Armenia to UNESCO Christian Ter-Stepanyan will deliver a welcoming speech. The message of the Catholicos of All Armenians Garegin II will be read out. The main speaker of the conference is the Armenologist Jean-Pierre Mahe. Representatives of the Mesrop Mashtots “Matenadaran” Research Institute of Ancient Manuscripts and the Mother See will make presentations.
Officials coordinating the cultural sector of UNESCO headquarters, representatives of the scientific community, and the Armenian community of France will attend the scientific conference.
In parallel with the conference, on the same day, June 27, an exhibition dedicated to Nerses Shnorhali will open at UNESCO headquarters. RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan will participate and deliver a speech at the opening ceremony.
During the exhibition, the written heritage of Nerses Shnorhali will be presented in the form of photocopies. The exhibition will be open to visitors from June 26 to July 3.
On June 28, a concert will be held at which “Hover" State Chamber Choir of the National Center of Chamber Music will perform as part of the celebration of the 850th anniversary of the death of Patriarch Nerses Shnorhali.
The concert program of the “Hover” State Chamber Choir includes performances of thematic content, including works by St. Nerses Shnorhali, Komitas (spiritual and secular), Eduard Mirzoyan, Vache Sharafyan, Artur Avanesov, Wolfram Buchenberg, and one Byzantine hymn. The concert will be conducted by Sona Hovhannisyan and Narine Voskanyan.
The concert program will be combined with special video content created for each of the performances. Accredited ambassadors, representatives of sister churches, and guests will attend the concert.