Գյուրջիև և հայ միջնադարյան հոգևոր և ծիսական երաժշտություն
Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը սեպտեմբերի 4-ին կայացել է «Գյուրջիև և հայ միջնադարյան հոգևոր և ծիսական երաժշտություն» խորագրով համերգը՝ Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի և Գյուրջիև անսամբլի մասնակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից։
Համերգային ծրագիրը միավորել է հայազգի մտավորական, հոգևոր ուսուցիչ, կոմպոզիտոր և փիլիսոփա Գեորգի Գյուրջիևի երաժշտական ժառանգությունը, հայ միջնադարյան հոգևոր երգարվեստն ու հայկական ավանդական ծիսական երաժշտության նմուշները։
Համերգը ղեկավարել է Գյուրջիև անսամբլի գեղարվեստական ղեկավար Լևոն Էսկենյանը, ով նաև ծրագրում ներկայացված ստեղծագործությունների գործիքավորումների հեղինակն է։
Համերգի մեկնարկին Լևոն Էսկենյանը խոսել է Գյուրջիևի կյանքի և ստեղծագործական ուղու այն դրվագների մասին, որոնք առնչվում են հայկական երաժշտական մշակույթին։ Իր խոսքում նա անդրադարձել է նաև ծրագրի գաղափարական հենքին ու ստեղծագործական առանձնահատկություններին։
Երեկոյի ընթացքում Գյուրջիևի ստեղծագործություններից հնչել են «Պիթիա», «Քրիստոսի հարությունը», «Ընթերցում մի սրբազան գրքից», «Օրհներգ մի մեծ տաճարից» և այլ գործեր։
Հայ միջնադարյան հոգևոր երաժշտությունը ներկայացվել է Խաչատուր Տարոնեցու, Գրիգոր Պահլավունու և Սբ. Ներսես Շնորհալու ստեղծագործություններով՝ Կոմիտասի և Մակար Եկմալյանի մշակումներով։ Ծրագրում ներառվել են «Խորհուրդ խորին», «Ով զարմանալի», «Առաւօտ լուսոյ», «Ամէն, Հայր Սուրբ» և հոգևոր երգարվեստի այլ նմուշներ։
Ներկայացվել են նաև հայկական ավանդական երաժշտության գործեր՝ «Սահարի» (Արևագալի), Մուսա Լեռան ավանդական «Չալմը դանգը» պարեղանակը և «Գորանի – Թամզարա» ստեղծագործությունը։

Gurdjieff and Armenian Medieval Sacred and Ritual Music
A concert titled “Gurdjieff and Armenian Medieval Sacred and Ritual Music” was held on September 4 at the Komitas Chamber Music House, featuring the Armenian State Chamber Choir and the Gurdjieff Ensemble.
The program brought together the musical legacy of Armenian-born intellectual, spiritual teacher, composer, and philosopher George Gurdjieff, Armenian medieval sacred music, and examples of traditional Armenian ritual music.
The concert was conducted by Levon Eskenian, Artistic Director of the Gurdjieff Ensemble, who also created the arrangements for the works featured in the program.
At the opening of the concert, Eskenian spoke about episodes from Gurdjieff’s life and artistic journey connected to Armenian musical culture. He also discussed the concept behind the program and its distinctive artistic approach.
The evening featured several works from Gurdjieff’s musical legacy, including “Pythia,” “The Resurrection of Christ,” “Reading from a Sacred Book,” “Hymn from a Great Temple,” and other compositions.
Armenian medieval sacred music was represented through works by Khachatur of Taron, Grigor Pahlavuni, and St. Nerses Shnorhali, presented in arrangements by Komitas and Makar Yekmalyan. The program included such sacred works as “Khorurd Khorin,” “Ov Zarmanali,” “Aravot Luso,” “Amen, Hayr Surb,” and other examples of Armenia’s rich spiritual musical heritage.