Արամ Խաչատրյանի սան Տոլիբ Շախիդիի 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգ՝ Երևանում
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացել է համերգ՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի անվանի սան, կոմպոզիտոր Տոլիբ Շախիդիի 80-ամյակին։ Համերգին հետևել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, անձամբ ինքը՝ կոմպոզիտոր Տոլիբ Շախիդին։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ նշելով՝ Շախիդիի ստեղծագործությունը վաղուց արդեն հաղթահարել է աշխարհագրական և մշակութային սահմանները՝ դառնալով համաշխարհային երաժշտական ժառանգության արժեքավոր մասը. «Տոլիբ Շախիդին այն կոմպոզիտորներից է, որի երաժշտության մեջ ազգային արմատները չեն սահմանափակում ստեղծագործական միտքը, այլ ընդհակառակը՝ դառնում են համամարդկային լեզվով խոսելու հնարավորություն։ Նրա ստեղծագործություններում մենք լսում ենք Արևելքի խոր փիլիսոփայությունը, եվրոպական սիմֆոնիզմի հզոր ավանդույթները և ժամանակակից արվեստագետի ազատ մտածողությունը»:
Նա ընդգծել է՝ առանձնահատուկ նշանակություն ունի այն փաստը, որ Տոլիբ Շախիդիի ստեղծագործական կենսագրությունը սերտորեն կապված է Հայաստանի և հայկական երաժշտական մշակույթի հետ։ Որպես Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայի ուսանող՝ նա ձևավորվել է Արամ Խաչատրյանի դասարանում՝ շարունակելով այն ստեղծագործական ավանդույթը, որը մեծ վարպետը թողել է իր բազմաթիվ սաների և հետևորդների միջոցով։
«Հայաստանում Ձեր անունը հնչում է առանձնահատուկ հարգանքով։ Մենք Ձեզ տեսնում ենք ոչ միայն որպես տաջիկ ժողովրդի մեծ արվեստագետի, այլև այն սերնդի ներկայացուցիչ, որը կարողացավ պահպանել և զարգացնել մշակութային կամուրջները մեր ժողովուրդների միջև։ Ձեր երաժշտությունը բազմիցս ապացուցել է, որ արվեստը կարող է միավորել մարդկանց, երկրներին և մշակույթներին ավելի ուժեղ, քան ցանկացած սահման։ Այդ երաժշտության մեջ մենք զգում ենք հիշողության ուժը, ավանդույթի շարունակականությունը և ապագայի հանդեպ հավատը։ Այսօր, երբ Ձեր երաժշտությունը կրկին հնչում է Երևանում, մենք ոչ միայն գնահատանքի տուրք ենք մատուցում Ձեր հարուստ ստեղծագործական ճանապարհին, այլև շնորհակալություն ենք հայտնում այն արժեքների համար, որոնք Դուք փոխանցել եք սերունդներին՝ նվիրվածություն արվեստին, ստեղծագործական ազնվություն և մշակույթների միջև երկխոսության գաղափար։ Համոզված եմ, որ Ձեր արվեստը դեռ երկար տարիներ կշարունակի ոգեշնչել երաժիշտների, կոմպոզիտորների և ունկնդիրների նոր սերունդների՝ աշխարհի տարբեր երկրներում»,- խոսքը եզրափակել է նախարարը՝ կոմպոզիտորին մաղթելով քաջառողջություն, ստեղծագործական նոր ձեռքբերումներ։
Նախարարն արվեստագետին 80-ամյակի առթիվ պարգևատրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մեդալով։
Երեկոյի ընթացքում հնչել են կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները՝ մենակատարներ Ալեսանդրո Տավերնայի, Մաքսիմ Նովիկովի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ, դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան։
Համերգային ծրագրում ներառված էին՝ Տոնական նախերգանք, Ալտի կոնցերտ, Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 2 կամերային նվագախմբի համար, Ռապսոդիա-երկխոսություն դաշնամուրի և նվագախմբի համար Արամ Խաչատրյանի թեմաներով, «Sado» սիմֆոնիկ պոեմ նվագախմբի համար:

Yerevan celebrates the 80th anniversary of composer Tolib Shakhidi, a student of Aram Khachaturian
A concert dedicated to the 80th anniversary of composer Tolib Shakhidi, a distinguished student of Aram Khachaturian, was held at the Aram Khachaturian Concert Hall. Attendees included Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Daniel Danielyan, and the composer himself, Tolib Shakhidi.
In her welcoming speech, Minister Zhanna Andreasyan noted that Shakhidi’s work has long transcended geographical and cultural boundaries, becoming a valuable part of the world’s musical heritage.
“Tolib Shakhidi is one of those composers whose national roots do not limit creative thought; on the contrary, they become a means of speaking a universal language. In his works, we hear the profound philosophy of the East, the powerful traditions of European symphonism, and the free-thinking spirit of a contemporary artist,” she said.
The Minister emphasized that Shakhidi’s biography is closely connected with Armenia and Armenian musical culture. As a student at the Moscow State Conservatory, he studied in the class of Aram Khachaturian, continuing the tradition that the great master passed on through his many students and followers.
On the occasion of his 80th birthday, Minister Andreasyan presented the composer with the Medal of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia.
During the evening, soloists Alessandro Taverna and Maxim Novikov performed the composer’s works with the Armenian State Symphony Orchestra under the baton of Sergey Smbatyan.
The concert program featured the following works: Festive Overture, Viola Concerto, Piano Concerto No. 2 for Chamber Orchestra, Rhapsody-Dialogue for Piano and Orchestra on Themes by Aram Khachaturian, and Sado, a symphonic poem for orchestra.