ՀԱՖՆ-ը բացեց Խաչատրյանի 120-ամյակին նվիրված հանդիսությունների շարքը
Երեկ, հունիսի 5-ին, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) բացեց Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի տարեկան հանդիսությունները։ Օրը սկսվեց Խաչատրյանի արձանի լվացման աշխատանքներով, երեկոյան «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի հյուրերին ու անցորդներին սպասվում էր ֆլեշմոբ՝ Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» սյուիտից Վասլի պարային կատարումը:
Համերգասրահում այդ օրը հնչեց Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետի սյուիտը, «Հանդիսավոր պոեմ»-ը և թիվ 2-րդ սիմֆոնիան` անվանի ամերիկահայ դիրիժոր Ջորջ Փեհլիվանյանի վառ ու զգացմունքային մեկնաբանությամբ, որից ստացած մեծ ոգևորությունը հանդիսատեսը դեռ շատ երկար կպահի իր սրտում։
Իսկ մինչ ուշ գիշեր «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի տանիքում, բաց երկնքի տակ, հնչեցին Խաչատրյանի ջազային մշակումները Վահագն Հայրապետյանի և Armenian Colors Quartet-ի կատարմամբ։
Ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայ և օտարերկրյա հանդիսատեսին կներկայացնի Խաչատրյանի ստեղծագորություննրի ողջ գունապնակը թե՛ Հայաստանի մայրաքաղաքում, թե՛ մարզերում, թե՛ արտասահմանյան հյուրախաղերի ժամանակ:
Ազգային ֆիլհարմոնիկի ‹‹Երևանյան 15-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը››, որի բացումը տեղի կունենա սեպտեմբերին, նվիրված է Խաչատրյանի 120-ամյակին: Փառատոնի շրջանակում, բացի տարբեր անվանի մենակատարների և դիրիժորների մասնակցությամբ համերգները, կլինի աննախադեպ շրջագայություն հայաստանի մարզերով հայ ունկնդրի կողմից սիրված, աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի հետ: Նվագախումբը համերգներով կայցելի Մեղրի, Գորիս, Կապան, Գյումրի և իհարկե չի անտեսվի նաև Երևանը:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի խաչատրյանական տարվա արտասահմանյան հյուրախաղերի աշխարհագրությունը հետևյալն է՝ ԱՄՆ, Կանադա, Հունաստան: Հատկապես նշանակալից է նոյեմբերի 15-ին Նյու Յորքի հեղինակավոր Քարնեգի հոլլում տեղի ունեցող համերգը, որտեղ որպես մենակատար հանդես կգա ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Համերգներին կհնչեն բացառապես Խաչատրյանի ստեղծագործությունները:

Yesterday, on June 5, the Armenian National Philharmonic Orchestra (artistic director and chief conductor Eduard Topchyan) opened the annual celebrations of Aram Khachaturian's 120th birthday. The day began with the washing of Khachaturian's statue, in the evening the guests of the concert hall were awaited by a flash mob, the dance performance of Walsz from Khachaturian's "Masquerade" suite.
On that day, Khachaturian's "Spartacus" ballet suite, "Ceremony Poem" and Symphony No. 2 were performed in the concert hall, with a bright and emotional interpretation by the famous American-Armenian conductor George Pehlivanian, who will keep the audience in their hearts for a long time.
And until late at night on the roof of the "Aram Khachaturian" concert hall, composers' work's jazz arrangements were performed by Vahagn Hayrapetyan and the Armenian Colors Quartet in the open air.
Throughout the year, the National Philharmonic Orchestra of Armenia will present the entire palette of Khachatryan's works to Armenian and foreign audiences both in the capital of Armenia, in the regions, and during foreign tours.
The "15th Yerevan International Music Festival" of the National Philharmonic, which will be opened in September, is dedicated to Khachaturian's 120th birthday. In the framework of the festival, in addition to the concerts with the participation of various famous soloists and conductors, there will be an unprecedented tour of the regions of Armenia with the world-famous violinist Sergey Khachatryan. The orchestra will perform in Meghri, Goris, Kapan, Gyumri with concerts, and of course, Yerevan will not be neglected either.
The geography of the tours of the National Philharmonic Orchestra during the Khachaturian year is as follows: USA, Canada, Greece. Particularly significant is the concert taking place on November 15 at the prestigious Carnegie Hall in New York, where violinist Sergey Khachatryan will perform as a soloist under the direction of Eduard Topchyan, artistic director and chief conductor of the National Philharmonic.