Մալեր, Ռավել, Շուման, Բրամս․ Ազգային ֆիլհարմոնիկի գալիք համերգները
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ ներկայացնել համերգներ, որոնք կատարողական բարձր չափանիշ են սահմանում և մշակութային իրադարձություն են ոչ միայն մեր երկրի, այլև տարածաշրջանի համար:
Փետրվարի 15-ին Ազգային ֆիլհարմոնիկի և Ազգային ակադեմիական երգչախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյան) կատարմամբ կհնչի Մալերի թիվ 2, «Հարություն» խոհափիլիսոփայական սիմֆոնիան: Համերգը կղեկավարի Էդուարդ Թոփչյանը:
Այդ օրը որպես մենակատարներ հանդես կգան համաշխարհային մեծ համբավ ունեցող, հայաստանյան ունկդրի կողմից սիրված, մեր հայրենակցուհի սոպրանո Ռուզան Մանթաշյանը և մեցցո-սոպրանո Օլեսյա Պետրովան:
Մալերն իր 2-րդ սիմֆոնիայի ընթացքում փնտրում է կյանքի իմաստի մասին հարցերի պատասխանները, արտահայտում մահվան պատճառած ցավի, դատարկության և դրա հանդեպ մարդու անզորության զգացմունքները: Իսկ ստեղծագործությունն ավարտվում է հետևյալ պոետիկ խոսքերով. «Դու հարություն կառնես, այո՛, կարճատև քնից հետո հարություն կառնես մոխրից»: Սկզբում այն հազիվ լսելի հնչում է cappella երգչախմբի մոտ, այնուհետև հնգաձայն երգչախմբի հզոր ունիսոնում և վերջապես նվագախմբում փայլատակում է որպես հիմն ստեղծագործական անմահության, հիմն հավիտենական կյանքի:
Ֆիլհարմոնիկի հաջորդ համերգը, որը նույնպես նշանակալից իրադարձություն է, կկայանա Փետրվարի 25-ին: Նվագախումբը հանդես կգա առաջին մեծության դիրիժոր Վասիլի Պետրենկոյի ղեկավարությամբ: Պետրենկոն մեր ժամանակների ամենապահանջված դիրիժորներից է: Նա Լոնդոնի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երաժշտական ղեկավարն է, Եվրամիության երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը, Լիվերպուլի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի դափնեկիր դիրիժորը և Սվետլանովի անվան Ռուսաստանի պետական ակադեմիական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը:
Ծրագրում կհնչի Վեբերի «Ազատ հրաձիգը» օպերայի նախերգանքը, Ռավելի Դաշնամուրի կոնցերտ G-dur-ը և Բրամսի Սիմֆոնիա թիվ 1-ը: Համերգի մենակատարն է անվանի դաշնակահար Սիմոն Տրպչեսկին (Հյուսիսային Մակեդոնիա):
Մարտի 2-ին կկայանա աշխարհահռչակ, տիտղոսակիր ջութակահար, մեր հայրենակից Սերգեյ Խաչատրյանի սպասված համերգը՝ Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Սերգեյ Խաչատրյանի կատարմամբ կհնչի Շումանի Ջութակի կոնցերտը, երկրորդ բաժնում՝ Բրամսի թիվ 4 սիմֆոնիան: Համերգը բարեգործական է, և ամբողջ հասույթը կտրամադրվի քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող երեխաների և մինչև 25 տարեկան երիտասարդների բուժմանը։

The Armenian National Philharmonic Orchestra under the baton of Eduard Topchjan will present concerts, which set a high standard of performance - a cultural event not only for our country but also for the region.
On February 15, the National Philharmonic Orchestra together with National Academic Choir (artistic director and conductor: Hovhannes Chekidjian) will perform Mahler's philosophical Symphony No. 2," Resurrection ". The concert will be conducted by Eduard Topchjan. On that day, our compatriot soprano Ruzan Mantashyan and mezzo-soprano Olesya Petrova will perform as soloists.
The next concert of the ANPO, which is also a significant event, will take place on February 25. The orchestra will be conducted by the renowned conductor Vasily Petrenko. Petrenko is one of the most popular conductors of our time. He is the Musical Director of the Royal Philharmonic Orchestra of London, the Principal Conductor of the European Youth Orchestra and the Artistic Director of the Svetlanov State Academic Orchestra of Russia. The program will include a prelude to Weber's opera "The Freeshooter", Ravel's Piano Concerto G-dur, Brahms Symphony No. 1. The soloist of the concert is the famous pianist Simon Trpceski (Northern Macedonia).
The long-awaited concert of world-famous violinist, our compatriot Sergey Khachatryan, conducted by Eduard Topchyan, will take place on March 2. Sergey Khachatryan will perform Schumann's Violin Concerto, in the second part the orchestra will perform Brahms Symphony No. 4. The concert is charitable, all the proceeds will be donated to the treatment of children with cancer, blood diseases, and young people up to 25 years old.
All the concerts of the National Philharmonic Orchestra will take place in Aram Khachaturian concert hall.