Լյուդվիգ վան Բեթհովեն․ տոհմածառը
Բեթհովենը աշխարհին հայտնի է որպես հռչակավոր գերմանացի կոմպոզիտոր։ Սակայն քչերը գիտեն նրա ոչ գերմանական արմատների մասին։ Որտեղի՞ց է գալիս Բեթհովեն ազգանունը։
Այս ազգանունն առաջին անգամ հիշատակվում է 15-րդ դարում՝ Լիմբուրգում և Լիեժում (Հարավային Հոլանդիա, այժմ՝ Բելգիա), իսկ 16-րդ դարից՝ նաև Բրաբանտում։ Այնուհետև Բեթհովենները տեղափոխվել են Մեխելեն, Լյովեն և Անդվերպեն։
Լյուդվիգ վան Բեթհովենի ամենահեռավոր նախնին, որը մեզ հայտնի է՝ Կորնելիուսն է։ Հայտնի է միայն մահվան թիվը (եկեղեցու մատյանում նրա հուղարկավորության օրը նշված է 1716 թ. մարտի 29-ը)։ Նա  կոմպոզիտորի հոր նախապապն է։ Ըստ որոշ աղբյուրների՝ Կորնելիուսը մասնագիտությամբ ատաղծագործ էր, այլ աղբյուրներ էլ նշում են, որ նա հյուսն էր։  Ամուսնացել է Քեթրին վան Լիմպոելի հետ։
Բեթհովենի պապը՝ Լյուդվիգ (Լյուդովիկ) վան Բեթհովեն ավագը (1712–1773) հռչակավոր կոմպոզիտորի ծննդավայր Բոնն է տեղափոխվել 21 տարեկանում։ Արձանագրություններում նշված է, որ նա սկզբում եղել է երգչախմբի երգիչ, այնուհետև դարձել խմբավար։ Նա Մարի-Յոզեֆ Պոլլի հետ ամուսնացել է Բոնն տեղափոխվելուց անմիջապես հետո։ Աղբյուրներում նշվում է, որ նա նաև երաժշտություն է գրել։ Նրանց միակ որդու անունը Յոհան էր (1740–1792)։ Նա, ինչպես և իր հայրը, երգել է երգչախմբում և երաժշտություն դասավանդել, սակայն գործունեությունն ընդհատել է հարբեցողության պատճառով։ Նրա կինն էր Մարիա Մագդալենա Կեվերիխը։ Հենց այս ընտանիքում էլ ծնվում է հռչակավոր կոմպոզիտոր Լյուդվիգ վան Բեթհովենը։  Ընդհանուր առմամբ՝ Յոհանի և Մարիայի ընտանիքում ծնվել է յոթ երեխա, որոնցից ընդամենը երեքն են հասել չափահաս տարիքի։ Մահացած երեխաներից մեկի անունը նույնպես Լյուդվիգ է եղել։ Երեխան ապրել է ընդամենը վեց օր։  Լյուդվիգ վան Բեթհովենի ծննդյան օրը նույնպես անհայտ է, սակայն եկեղեցական մատյանում գրանցված է նրա մկրտության օրը՝ 1770 թ․ դեկտեմբերի 17։ Հենց այս օրն էլ աշխարհը նշում է հռչակավոր կոմպոզիտորի ծննդյան օրը։

Ludwig van Beethoven: Family tree
Everybody knows genius German composer Ludwig van Beethoven, and not everybody knows about his non-german origins. So where does the name Beethoven come from?
In the 15th century, there was Beethoven’s at Limbourg and at Liège (the Netherlands, now part of Belgium) and from the 16th century in Brabant.  Then Beethovens moved to Malines, Louvain, Anvers. Beethoven’s earliest known patrilineal ancestor is Cornelius. His date of birth is unknown. According to parish recordings, his funeral ceremony took place on March 26, 1716. He was presumably a carpenter or joiner from Mechelen.  in the Southern Netherlands (now part of Belgium). Corneille married Catherine van Leempoel.  He is the great grandfather of the composer.
The grandfather of Beethoven,  Lodewijk van Beethoven (1712–73) moved to Bonn at the age of 21. Soon after his arrival in Bonn, he married  Marie-Joseph Poll. According to the recordings, he was a bass singer at the court, eventually rising to become Kapellmeister.
Lodewijk had one son, Johann (1740–1792)․ He worked as a tenor in the same place and gave lessons on piano and violin, but he suffered from alcoholism. Johann married Maria Magdalena Keverich and Beethoven was born of this marriage in Bonn. Johann and Maria had 7 children, three of whom lived into adulthood. Before the composer, another Ludwig Maria van Beethoven was born in this family, who died after 6 days of his birth. There is no authentic record of the date of his birth; however, the registry of his baptism, in a Catholic service at the Parish of St. Regius on 17 December 1770. Beethoven’s birthday celebrations usually take place on this day.