Ավետ Տերտերյանի 90 և Ալգիմանտաս Ռաուդոնիկիսի 85-ամյակներին նվիրված համերգ Վիլնյուսում
Նոյեմբերի 6-ին Լիտվայում ՀՀ դեսպանությունը ՀՀ գիտության, կրթության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Վիլնյուսի «Կիրառական արվեստի» թանգարանում կազմակերպել էր համերգ՝ նվիրված հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի 90 և լիտվացի կոմպոզիտոր Ալգիմանտաս Ռաուդոնիկիսի 85-ամյակներին: Այս մասին հայտնում է դեսպանության հանրային կապերի բաժինը:
Միջոցառման ընթացքում Ավետ Տերտերյանի, Կոմիտասի, Ալգիմանտաս Ռաուդոնիկի, Էդուարդ Աբրահամյանի և այլ հայ ու լիտվացի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների կատարումներով հանդես եկան Վարսենիկ Ավանյանը (մեցցո-սոպրանո), Ստոպոնաս Զոնիսը (բարիտոն) և Նարինե Ստեփանյանը (դաշնամուր)։
Համերգին ներկա էին Լիտվայի օրենսդիր, գործադիր մարմինների և պետական այլ գերատեսչությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Վիլնյուսում հավատարմագրված դեսպաններ, դիվանագիտական կորպուսի անդամներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։ Հանդես գալով բացման խոսքով՝ դեսպան Տիգրան Մկրչտյանը նշեց, որ այս համերգով բացվում է բալթյան մայրաքաղաքներում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ իրականացվող հայ մեծ կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի 90-ամյակին նվիրված համերգների շարքը։
Դեսպանը նաև հավելեց, որ վիլնյուսյան համերգին ավելացվել է նաև լիտվական բաղադրիչը, և հայ և լիտվացի երաժիշտների համատեղ համերգը նվիրված է նաև լիտվացի կոմպոզիտոր Ալգիմանտաս Ռաուդոնիկիսի 85-ամյակին։ Ներկայացնելով Ավետ Տերտերյանի կենսագրությունը և վերջինիս երաժշտական գործունեությունը՝ դեսպան Մկրտչյանը նշեց, որ Տերտերյանն իրավամբ համարվում է հայազգի լավագույն կոմպոզիտորներից մեկը, ով ստեղծագործելով ամենատարբեր` կամերային, սիմֆոնիկ, օպերային երաժշտության ժանրերում և ստեղծելով ութ հիասքանչ սիմֆոնիաներ, իր անջնջելի հետքն է թողել հայ և համաշխարհային երաժշտության պատմության մեջ։ Դեսպանը կարևորեց Տերտերյանի ավանգարդ երաժշտության կապը հայ հոգևոր ավանդույթներին։ Խոսելով երկու հոբելյարների՝ Ավետ Տերտերյանի և Ալգիմանտաս Ռաուդոնիկիսի նմանությունների մասին՝ դեսպանը նշեց, որ կոմպոզիտորները, ստեղծագործելով սովետական ժամանակաշրջանում, կապված են եղել իրենց ազգային երաժշտության ակունքներին և այն լավագույնս ներկայացրել են համաշխարհային երաժշտությանը հասանելի լեզվով։
Ավետ Տերտերյանի 90 և Ալգիմանտաս Ռաուդոնիկիսի 85-ամյակներին նվիրված համերգ Վիլնյուսում · Armenian National Music

Concert in Vilnius, dedicated to 90th Anniversary of Avet Terterian and 85th Anniversary of Algimantas Raudonikis
On November 6, the Embassy of the Republic of Armenia to Lithuania, with the support of the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport, organized a concert at the Museum of Applied Art and Design in Vilnius, dedicated to the 90th anniversary of Armenian composer Avet Terterian and the 85th anniversary of Lithuanian composer Algimantas Raudonikis, PR department of the Embassy reports.
The event featured works by Avet Terterian, Komitas, Algimantas Raudonikis, Eduard Abrahamyan and other Armenian and Lithuanian composers, performed by Varsenik Avanyan (mezzo-soprano) and Steponas Zonys (baritone), accompanied by Narine Stepanyan (piano).
The event was attended by high-ranking officials of the Lithuanian legislative and executive branches as well as other state agencies, ambassadors accredited in Vilnius, members of the diplomatic corps, public and political figures and members of the Armenian community.
In his opening remarks, Ambassador Tigran Mkrtchyan noted that this concert opens a series of events in the Baltic states dedicated to the 90th anniversary of the great Armenian composer Avet Terterian, initiated by the Armenian Embassy. The ambassador added that pieces of Lithuanian composers will be performed at this joint concert of Armenian and Lithuanian musicians, which is also dedicated to the 85th anniversary of the Lithuanian composer Algimantas Raudonikis.
Introducing Avet Terterian's biography and his musical career, Ambassador Mkrtchyan noted that Terterian is justly considered one of the best Armenian composers, having composed in various genres, including chamber, symphonic and opera music, created 8 magnificent symphonies, leaving an indelible mark on the Armenian and world music history. The Ambassador attached importance to the connection of Terterian's avant-garde music with the Armenian spiritual traditions.
Speaking about the similarities between the music of the two composers, the Ambassador noted that even though Avet Terterian and Algimantas Raudonikis had composed in the Soviet era, they were very much influenced by their traditional music and presented it in world music manner.
Concert in Vilnius, dedicated to 90th Anniversary of Avet Terterian and 85th Anniversary of Algimantas Raudonikis · Armenian National Music