Բացվել է «Սերգեյ Ռախմանինով. ես ռուս կոմպոզիտոր եմ…» ցուցադրությունը
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում բացվել է «Սերգեյ Ռախմանինով. ես ռուս կոմպոզիտոր եմ…» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը՝ նվիրված մեծանուն կոմպոզիտորի ծննդյան 150-ամյակին։
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը՝ Ռուսաստանի երաժշտության ազգային թանգարանի համագործակցությամբ:
Ցուցադրությունը ներկայացնում է Սերգեյ Ռախմանինովին՝ որպես կոմպոզիտոր, դաշնակահար և դիրիժոր։ Կցուցադրվեն արխիվային հազվագյուտ փաստաթղթեր և լուսանկարներ, կոմպոզիտորի ընտանիքի ծագումնաբանական ծառը և ստեղծագործությունների ձեռագրերը: QR կոդերի միջոցով այցելուներին հնարավորություն կընձեռվի ունկնդրելու Սերգեյ Ռախմանինովի ամենահայտնի ստեղծագործությունների արխիվային ձայնագրությունները՝ հեղինակի և նշանավոր երաժիշտների կատարմամբ։
Մայիսի 3-ին «Ս. Ռախմանինով-150» հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտում անցկացվեց «Ռախմանինով. ռուս կոմպոզիտոր կամ աշխարհի քաղաքացի» խորագրով կլոր սեղան-քննարկումը: Կմասնակցեն Ռուսաստանի երաժշտության թանգարանի գլխավոր տնօրեն Մ. Բրիզգալովը, ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Ա. Ասատրյանը, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ա. Գրիգորյանը, առաջատար գիտաշխատողներ։
Ս. Ռախմանինովին նվիրված հանդիսությունները Երևանում անցկացվում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի և ՌԴ մշակույթի նախարարությունների աջակցությամբ:

The Aram Khachaturian House Museum has opened a temporary exhibition named "Sergey Rachmaninoff: I am Russian Composer" to commemorate the famous composer's 150th birthday. The exhibition is presented by the Aram Khachaturian House Museum in collaboration with the National Museum of Music of Russia.
Sergey Rachmaninoff's life as a composer, pianist, and conductor is reflected in the exhibition. It will show rare papers and images, as well as a family tree and scores. Visitors to the show will be able to hear recordings of some of the composer's most popular compositions via QR codes.
A round table discussion titled "Rachmaninoff: Russian composer and citizen of the world" opened at the NAS RA Institute of Arts on May 3 as part of the "S. Rachmaninoff - 150" festivities.
The event series dedicated to S. Rachmaninoff will be held with the support of the RA Ministry of ESCS, Aram Khachaturian house-museum and the Institute of Arts of NAS RA.