Կամերային նվագախմբի առաջիկա համերգին կհնչեն Ճապոնիայի նվիրած գործիքները
Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը փետրվարի 11-ին կայանալիք համերգ-շնորհանդեսին կներկայացվեն Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբին հատկացված երաժշտական նոր գործիքները՝ «Yamaha» ընկերության դաշնամուր, գոսեր, մեծ և փոքր թմբուկներ, քսիլոֆոն, գլյոկենշպիլ, տուբուլար զանգեր, կլավինովա, ձայնային-ֆոնային համակարգ:
Գործիքները նվագախմբին են տրամադրվել Ճապոնիայի կառավարության «Grassroots» դրամաշնորհային ծրագրով:
Ծրագիրն իրականացվել է ԿԵԱԿ տնօրեն Նորայր Նազարյանի նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Ջուն Յամադայի հետ համագործակցության ու հետևողական աշխատանքի արդյունքում:
Շնորհանդես-համերգին ելույթ կունենան Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ) և դաշնակահար Ականե Սակային (Ճապոնիա):
Համերգի ծրագրում. Մոցարտ՝ Դաշնամուրային կոնցերտ թիվ 9 «Jeunehomme», Բիզե-Շչեդրին՝ «Կարմեն-սյուիտ» լարային նվագախմբի և հարվածայինների համար:

Instruments provided by Japan Government to be presented on February 11
On February 11, the Komitas Chamber Music Hall will host a concert-presentation of new musical instruments provided to the State Chamber Orchestra of Armenia: Yamaha piano, cymbals, large and small drums, xylophone, glockenspiel, tubular bells, system bell.
The instruments were provided to the orchestra by the Grassroots grant program of the Government of Japan.
The project was implemented on the initiative of Norayr Nazaryan, Director of the NCOA, as a result of cooperation and follow-up work with the Ambassador of Japan to Armenia Jun Yamada.
The State Chamber Orchestra of Armenia (artistic director, conductor Vahan Martirosyan) and pianist Akane Sakai (Japan) will perform at the presentation-concert.