«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի երգեհոնը կհիմնանորոգվի
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի երգեհոնի հիմնանորոգման և վերականգնման նպատակով Կառավարությունն առաջին փուլով 242 մլն դրամ կհատկացնի: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է գործադիրի այսօրվա նիստում՝ ԿԳՄՍՆ 2026 թվականի բյուջետային ընդհանուր հատկացումներից կատարված վերաբաշխմամբ։
Համերգասրահի երգեհոնը կհիմնանորոգվի և կվերականգնվի ԿԳՄՍ նախարարության և ավստրիական հանրահայտ «Rieger Orgelbau» ընկերության միջև ստորագրված համաձայնագրի և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և «Rieger Orgelbau» ընկերության միջև ստորագրված պայմանագրի շրջանակում:
Երգեհոնի ապամոնտաժումը և պահեստավորումը կիրականացվեն 2026 թվականի հուլիս-օգոստոս, տեխնիկական վերատեղադրումը՝ 2027 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին։ 2027 թվականի ամռանը նախատեսվում է երգեհոնի ընդհանուր կարգաբերումը, վերականգնման աշխատանքների ավարտը՝ 2027 թվականի աշնանը։
Ավստրիական հեղինակավոր «Ռիգեր-Օրգելբաու» ԳՄԲՀ ընկերության կողմից ներկայացված երգեհոնի վերանորոգման աշխատանքների նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է 588 մլն 400 հազար դրամ: Ֆինանսավորումը կտրվի փուլային եղանակով. հետագա միջոցների հատկացումը նախատեսված է 2027-2029 թվականների ԿԳՄՍՆ միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի հայտում։

Aram Khachaturian Concert Hall's organ to be overhauled and restored
The Government of Armenia will allocate 242 million AMD in the first phase to reconstruct and restore the organ at the Aram Khachaturian Concert Hall. The decision was adopted during today’s Cabinet session through a redistribution of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports’ 2026 budget allocations.
The organ will be overhauled and restored under an agreement between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the renowned Austrian company Rieger Orgelbau, as well as between the Armenian National Philharmonic Orchestra and the company.
Dismantling and storage of the organ are scheduled for July–August 2026, with technical reinstallation planned for January–February 2027. General tuning is planned for the summer of 2027, with restoration expected to be completed in autumn 2027.
According to the project submitted by the prestigious Austrian company “Rieger Orgelbau” GmbH, the total cost of the organ restoration project is 588.4 million AMD. Financing will be provided in phases, with further allocations envisaged in the Ministry’s 2027–2029 medium-term expenditure program application.