«Սև այգի»․ ներկայացում համամարդկային արժեքների մասին
Օգոստոսի 24-29-ը Երևանում կանցկացվի Հայաստանում ժամանակակից պարի միջազգային ամառային փառատոնը՝ SUMMEET-ը, որն ըստ կազմակերպիչների՝ կարող է դառնալ ժամանակակից Հայաստանի այցեքարտերից մեկը։
Այն կբացվի Սանկտ-Պետերբուրգի Kannon Dance պարային տան «Սև այգի» ներկայացմամբ, բեմադրիչ՝ Վալերիա Կասպարովա։ Ինչպես մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Kannon Dance պարային տան տնօրեն, պրոդյուսեր Վադիմ Կասպարովը, ներկայացումը նվիրված է Արցախյան առաջին պատերազմին և հիմնված է դրա ականատես երեխաների մանկության հիշողությունների վրա։ «Ներկայացման աշխատանքները սկսվեցին 44-օրյա պատերազմի նախօրեին։ Սկզբում ցանկանում էինք դադարեցնել աշխատանքները, մտավախություն ունենալով, որ մեզ կմեղադրեն պոպուլիզմի մեջ, սակայն շարունակեցինք, որովհետև պատերազմը սարսափելի բան է և պետք է դրա մասին խոսել»,- նշեց պրոդյուսերը։ Նրա խոսքով՝ դուրստրը՝ Վալերիան, եկել է Հայաստան, մանրամասն ուսումնասիրել հայկական պարը Գագիկ Գինոսյանի մոտ։ «Սև այգում» օգտագործվել են օգտագործվել են հայկական և դասական պարի էլեմենտներ, ինչպես նաև հայկական երաժշտություն։ «Վալերիան այս ներկայացման միակ հայ պարողն է, մնացածներն ազգությամբ ռուս են։ Նա ամեն օր հետևում էր իրադարձություններին, շփվում Հայաստանում ապրող ընկերների հետ և ծանր ապրումներով գալիս էր փորձերի։ Վստահ եմ՝ ներկայացումը համամարդկային արժեքների մասին է, բայց Հայաստանում այն ավելի ճիշտ կընկալվի։ Այն ամբողջովին խորհրդանիշների վրա է հիմնված, որը հասկանալի է բոլորին։ Այստեղ կա ցավ, բայց չկա սպեկուլյացիա»։
Ներկայացումը նախատեսվում էր ներկայացնել նաև Ստեփանակերտում, սակայն տարբեր պատճառներով այն հետաձգվեց։ Կասպարովի խոսքով՝ «Սև այգին» կներկայացվի նաև Ռուսաստանում և նախատեսվում են նաև հյուրախաղեր։
«SUMMEET»-ի շրջանակներում կներկայացվեն ժամանակակից պարի գրեթե բոլոր ձևերը, կցուցադրվեն հայ և արտասահմանյան պարուսույցների բեմադրած ներկայացումներ և պերֆորմանսներ, կանցկացվեն մի շարք վարպետաց դասեր, դասախոսություններ, նախատեսված է նաև կինոպարի հատուկ ծրագիր։
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և «Սարեր» մշակութային հասարակական կազմակերպության, Սանկտ Պետերբուրգի «Kannon Dance» պարային տան, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Օպերային ստուդիայի և «Balmanukyan Dance Project» ընկերության, ինչպես նաև Open Look ժամանակակից պարի միջազգային փառատոնի համատեղ ուժերով։

SUMMEET International Summer Dance Festival will be held in Yerevan on August 24-29. According to the organizers, it may become one of the symbols of modern Armenia.
It will open with the performance of Kannon Dance House’s "The Black Garden" directed by Valeria Kasparova. As the director of Kannon Dance house, producer Vadim Kasparov mentioned in a press conference, the performance is dedicated to the first Artsakh war. It is based on the childhood memories of the children who witnessed it. "The preparation works started on the eve of the 44-day war. "At first we wanted to stop the work, fearing that we would be accused of populism, but we continued, because the war is a terrible thing, we should talk about it," said the producer. According to him, Valeria came to Armenia to study Armenian dance in detail with Gagik Ginosyan. Elements of Armenian traditional dance, as well as Armenian music, were used in the "Black Garden". "Valeria is the only Armenian dancer in this performance, the rest are Russians. She was following the situation of Nagorno-Karabakh every day, communicating with friends living in Armenia, and coming to rehearsals with hard feelings. I am sure that the play is about universal values, but in Armenia, it will be perceived more correctly. It is completely based on symbols, which is understandable to everyone. There is pain here, but there is no speculation. "
The play was supposed to be presented in Stepanakert as well, but it was postponed for various reasons. According to Kasparov, "The Black Garden" will be played in Russia.
Within the framework of "SUMMEET" almost all forms of modern dance will be illustrated, the audience will witness the performances staged by Armenian and foreign choreographers, as well as, will have a chance to attend a number of masterclasses and lectures.
The project is implemented with the support of the RA ESCS Ministry with the joint efforts of "SARER" Cultural NGO, "Kannon Dance" Dance House in St. Petersburg, YKSC Opera Studio, "Balmanukyan Dance Project" company, as well as “Open Look” International Contemporary Dance Festival. Tickets for performances within the festival are available at