Օպերային թատրոնի հոբելյանական 90-րդ թատերաշրջանը կմեկնարկի Վանաձորից
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ` մարզային ծրագրերի շրջանակում, Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն իր հոբելյանական 90-րդ թատերաշրջանը մեկնարկում է Վանաձոր քաղաքից:
Թատրոնն առաջին անգամ ավելի քան 150 աշխատակիցներով, նոր թատերաշրջանը կբացի Վանաձորում` սեպտեմբերի 2-ին՝ ժամը 18:00-ին, Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում` Ա. Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայով: Ներկայացման երաժշտական ղեկավար և դիրիժոր` Կարեն Դուրգարյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ), բեմադրող ռեժիսոր` Գեղամ Գրիգորյան (ՀՀ և ԼՀ ժողովրդական արտիստ), նկարիչ` Գրիշա Սահակյան (ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ), պարերի բեմադրությունը` Վիլեն Գալստյանի (ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ)։
Սեպտեմբերի 3-ին՝ ժամը 17:00-ին, Վանաձորի Շ. Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատում կներկայացվի «Երեք սոպրանո» խորագրով համերգը: Համերգի ընթացքում կհնչեն սիրված ժողովրդական մեղեդիներ Ռ. Մավիսակալյանի և Ս. Շաքարյանի մշակումներով: Համերգին մասնակցելու են թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ, թատրոնի առաջատար մեներգչուհիներ, ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Մագդա Մկրտչյանը, Մարինե Դեինյանը, Նունե Բադալյանը:
Ինչպես նշված է թատրոնի մամուլի հաղորդագրության մեջ՝ 90-րդ հոբելյանական թատերաշրջանում սպասվում են նոր առաջնախաղեր և հետաքրքիր նախագծեր։

With the support of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia, within the regional programs, A. Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theatre opens its 90th jubilee season in the Lori region.
One of the symbols of Armenia, the Opera and Ballet National Academic Theatre, for the first time with more than 150 employees, will open the new Theatre season in Vanadzor. On September 2, at 6:00 p.m. Yerevan Opera will present A. Tigranyan's opera "Anoush" at H. Abelian Vanadzor State Drama Theatre. (Musical director and conductor: Karen Durgaryan, stage director: Gegham Grigoryan, painter: Grisha Sahakyan, choreography: Vilen Galstyan (honored figure of the culture of the Republic of Armenia).
On September 3, at 5:00 p.m. "Three Sopranos" concert with participation of RA Honored artists Magda Mkrtchyan, Nune Badalyan and Marine Deinyan  will beheld at Vanadzor Charles Aznavour palace of culture.
According to the press office of the Theatre, premieres and interesting projects are expected in the theater's 90th season.