8 տարվա դադարից հետո իր դռներն է բացում Կոնսերվատորիայի Օպերային ստուդիան
2020 թ․ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Ղազարոս Սարյանի անվան օպերային ստուդիան նշում է իր հիմնադրման 40-ամյակը։  8 տարվա դադարից հետո ԵՊԿ ռեկտոր Սոնա Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ ստուդիան վերսկսում է իր գործունեությունը։
«Այս տարի պետական մակարդակով նշվում է անվանի կոմպոզիտոր Ղազարոս Սարյանի 100-ամյակը։ Սա շատ կարևոր հոբելյան է, որովհետև նա 26 տարի շարունակ ղեկավարել է Կոնսերվատորիան, և իր նախաձեռնությամբ էլ բացվել է Օպերային ստուդիան։ Այն ժամանակ գործում էր և՛ երգչախումբ, և՛ նվագախումբ։ Դժվար տարիներին, երբ ընդատվեց ֆինանսավորումը, Ստուդիայի գործունեությունը ևս խաթարվեց։ Այս տարի որոշել ենք վերսկսել մեր աշխատանքները»,-մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԵՊԿ ռեկտոր Սոնա Հովհաննիսյանը։ Նրա խոսքով՝ Օպերային ստուդիան գործում է առանց որևէ ֆինանսական ներդրման։ Ստուդիան ժամանակին ունեցել է առանձին մուտք, հանդերձարան և երաժշտական թատրոնի համար անհհրաժեշտ այլ գոտիներ։ Տարածքը երկար տարիներ տրվել է վարձակալության և միայն վերջերս է վերադարձվել Կոնսերվատորիային։ Նախատեսվում է վերականգնել նաև այդ տարածքը, որպեսզի Ստուդիան ունենա իր սեփական մուտքը և միջավայրը։ Ստուդիայի աշխատանքներին ներգրավված են ԵՊԿ ուսանողները և նվագախումբը։
Տարին նշանավորվելու է Օպերային ստուդիայի կողմից Գ․ Դոնիցետտիի «Դոն Պասկուալե» օպերայի հայաստանյան պրեմիերայով, ինչպես նաև 8 համերգից բաղկացած համերգաշարով։ Ղ․ Սարյանի ծննդյան օրը՝ սեպտեմբերի 30-ին կկատարվի Տ․ Չուխաջյանի « Լեբլեբիջի» (վերախմբագրված «Կարինե») օպերետը՝ Ղ․ Սարյանի գործիքավորմամբ և խմբագրմամբ, որը կներկայացվի նաև Հայաստանի մարզերում և Արցախում։ Համերգաշարի բացումը տեղի կունենա փետրվարի 12-ին, ժամը 15։00-ին։ Նպատակ ունենալով դառնալ ազգային դիմագծով օպերային թատրոն՝ Օպերային ստուդիայի առաջին համերգային ծրագիրն ընդգրկում է հայկական 10 օպերաներից արիաներ և զուգերգեր (Գևորգ Արմենյանի «Խաչատուր Աբովյան», Լևոն Խոջա-էյնաթյանի «Նամուս», Հարո Ստեփանյանի «Լուսաբացին», Վարդան Տիգրանյանի «Սոս և Վարդիթեր» և այլն)։ Օպերային ստուդիայի բոլոր ներկայացումների մուտքը լինելու է ազատ ինչպես ԵՊԿ ուսանողների ու պրոֆեսորադասախոսական կազմի, այնպես էլ բոլոր երաժշտասերների համար։
«Դոն Պասկուալե» օպերան կներկայացվի մայիսին և հունիսին։ Բեմադրությունները կիրականացվեն երկու տարբեր կազմերով, որպեսզի ստուդիայի բոլոր արտիստները բեմ բարձրանալու հնարավորություն ունենան։ Բացի դրանից, Ստուդիայում ելույթ կունենան նաև հրավիրյալ արտիստներ»,- ասուլիսին նշեց Օպերային ստուդիայի տնօրեն Հայկ Վարդանյանը՝ հավելելով, որ այդքանով չեն սահմանափակվելու։ Օպերային ստուդիան արդեն պայմանավորվածություններ ունի Փարիզի, Բաստիլի, Ստրասբուրգի, Դյուսելդորֆի, Շտուտգարտի արվեստի ակադեմիաների և այլ հաստատությունների հետ։
ԵՊԿ օպերային պատրաստման ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Կարեն Լավչյանն իր հերթին նշեց, որ Ստուդիայի վերաբացման լուրը մեծ ոգևորությամբ է ընդունվել Կոնսերվատորիայի ուսանողների կողմից, քանի որ այստեղով անցած  ուսանողները լիովին պատրաստ կլինեն մեծ բեմ բարձրանալու։ «Մենք մեր ուսանողներից լավագույններին ենք ընտրում և սովորեցնում աշխատել ռեժիսորի, դիրիժորի հետ, աշխատում կերպարի բացահայտման վրա։ Ցանկանում եմ մեծ հպարտությամբ նշել, որ և՛ մեր օպերայի, և՛ միջազգային բեմ դուրս եկած հայ արտիստների մեծամասնությունն այստեղից են սկսել իրենց գործունեությունը»։

After an eight-year hiatus, the Conservatory's Opera Studio opens its doors
In 2020 G. Saryan Opera Studio of Yerevan Komitas State Conservatory is celebrating its 40th anniversary. After an 8-year eight-year hiatus,  at the initiative of YKSC Rector Sona Hovhannisyan, the studio resumes its activities.
“This year marks the 100th anniversary of renowned composer Ghazaros Saryan at the state level. This is a very important celebration, as he led the Conservatory for 26 years and with his own initiative the Opera Studio was opened. At that time there was both a choir and an orchestra. During difficult times when funding was cut, the Studio stopped working. This year we have decided to resume our work,” said Rector Sona Hovhannisyan at a press conference. According to her, the Opera Studio operates without any financial support. The studio had its own entrance, wardrobe and other areas necessary for theater. This area had been rented for many years and only recently returned to the Conservatory. It is also planned to renovate the site so that the studio will have its own entrance and space. Students of the Opera department of the YKSC and the orchestra are involved in the studio.
The Armenian premiere of Donizetti's "Don Pasquale" will take place in May and June, as well as a 8 concerts will be presented to the Armenian audience. On September 30, on G. Saryan's birthday,  by Karine Operetta with the arrangement and editing of the composer will be performed in the Conservatory, as well as in the regions of Armenia and Artsakh. The opening of the concert series will take place on February 12, at 3:00 p.m. Aiming to become an opera house of national character, the first concert program of the Opera Studio includes arias and songs from 10 Armenian operas. The entrance will be free for all music lovers.
“The opera "Don Pasquale" will be performed in May and June. The performances will be given in two different sets so that all the studio artists can get on stage. In addition, guest artists will also perform in the studio,” Opera Studio Director Hayk Vardanyan told journalists, adding that the Opera Studio already has agreements with Paris, Bastille, Strasbourg, Düsseldorf, Stuttgart Art Academies and other institutions.
Karen Lavchyan, the head of the YKSC Opera Department, said that the news of the reopening of the studio was received with great enthusiasm by the students of the Conservatory, as they will be ready for the big stage. “We select our best students and teach them how to work with a director, a conductor, a  character. I would like to point out with great pride that the majority of Armenian opera artists have started their work here. "