Երևանում մեկնարկեց հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունը․ բացման արարողության կոմպոզիտորը Անդրանիկ Բերբերյանն է
Երևանում հանդիսավորությամբ մեկնարկել է սպորտային հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունը, որը պատմության մեջ առաջին անգամ անցկացվում է Հայաստանում։ Բացման արարողությունը տեղի է ունեցել Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ համադրելով լուսային, բեմադրական և ժամանակակից երաժշտական լուծումներ։
Բացման արարողության երաժշտության հեղինակը կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանն է։ Այն ստեղծված էր հայկական մշակույթի և մարզաձևի էության շուրջ՝ արտացոլելով կենտրոնացում, հաշվարկ, ճշգրտություն և ներքին լարում՝ միաժամանակ պահպանելով հայկական հանդիսավորության շունչը։ Նախագծի վրա աշխատել է նաև Berberyan Studiosի թիմը։ Գլխավոր հնչյունային ռեժիսոր Տիգրան Կուզիկյանը իրականացրել է հնչյունային ձևավորումն ու ձայնագրությունները։
Անդրանիկ Բերբերյանն ու ռեժիսոր Նաիրե Ստեփանյանը բեմադրության մեջ համադրել են հայկական ավանդական պարը ժամանակակից մոտեցումների հետ։ Արարողության ընթացքում արտերկրի հանդիսատեսը ունկնդրել է հայկական երաժշտական գործիքների տեմբրերն ու հնչերանգները՝ նորաոճ զգեստների և հայկական պարի բեմադրության ուղեկցությամբ։ Խորեոգրաֆիան հեղինակել է Հովհաննես Սարգսյանը։
Բացման շոուն մարդու ճանապարհի մասին է՝ լռությունից դեպի թիրախ։ Սա ներքին և արտաքին ընթացք է, որտեղ կենտրոնացումը, ընտրությունը և ժառանգությունը միաձուլվում են մեկ ուժի մեջ։ Ճշգրտությունը դառնում է արվեստ, ժամանակը՝ կենդանի հիշողություն, իսկ ինքնությունը՝ ուղղություն։ Վերջում տեսողությունն ու նպատակը միավորվում են մեկ կետում՝ թիրախում՝ որպես մարդու ներքին հստակության արտացոլում։
Միջոցառումը կազմակերպել է Background Productionը։ Առաջնությանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել շուրջ 40 երկրների հարյուրավոր մարզիկներ, մարզիչներ և պատվիրակներ։ Մրցումները կանցկացվեն օդամղիչ ատրճանակ, օդամղիչ հրացան և շարժվող թիրախ մրցաձևերում։ Ընդհանուր առմամբ կխաղարկվի 70 կոմպլեկտ մեդալ։
«Ինձ համար կարևոր էր, որ երաժշտությունը ոչ միայն ուղեկցի արարողությանը, այլ դառնա դրա գաղափարական առանցքը՝ միավորելով բեմադրության բոլոր տարրերը մեկ ամբողջության մեջ»,– նշել է կոմպոզիտորը։
Ավելի վաղ Անդրանիկ Բերբերյանը հեղինակել է մի շարք մասշտաբային նախագծերի երաժշտություն։ 2022 թվականին՝ Expo 2020 Dubaiի շրջանակում Հայաստանի մասնակցության վիզուալացված նյութի երաժշտությունը, 2023-ին՝ Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության բացման արարողության երաժշտությունը։ 2024 թվականին նա հեղինակել է European Bank for Reconstruction and Developmentի 33-րդ տարեկան հանդիպման և Գործարար համաժողովի գալա համերգի երաժշտությունը, 2025-ին՝ կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների 60-րդ առաջնության բացման արարողության երաժշտությունը, ինչպես նաև «Խազեր» հայկական երաժշտական մրցանակաբաշխության բացման արարողության երաժշտությունն ու գլխավոր թեման (ֆանֆարը)։
Վերջերս Բերբերյանը դարձել է Academy of Motion Picture Arts and Sciencesի անդամ, որն իրականացնում է քվեարկությունը Academy Awards մրցանակաբաշխության ընթացքում։

The European Shooting Championship Kicks Off in Yerevan: The Opening Ceremony Composer Is Andranik Berberyan
The European Shooting Championship has officially kicked off in Yerevan, marking the first time in history that the tournament is being held in Armenia. The opening ceremony took place at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, featuring modern lighting, staging, and musical arrangements.
Andranik Berberyan composed the music for the opening ceremony. It was created around the essence of Armenian culture and the spirit of the sport, reflecting concentration, calculation, precision, and inner tension, while maintaining Armenian solemnity. The Berberyan Studios team also developed the project. Chief sound director Tigran Kuzikyan handled sound design and recordings.
Andranik Berberyan and director Nairé Stepanyan incorporated elements of traditional Armenian dance, blending them with contemporary approaches. During the ceremony, international audiences heard the sounds of Armenian musical instruments, accompanied by modern costumes and choreography for Armenian dance created by Hovhannes Sargsyan.
The opening show narrates a human journey — from silence to the target. It symbolises both internal and external processes, where focus, choice, and heritage unite into a single force. Precision becomes art, time turns into living memory, and identity guides direction. In the finale, vision and purpose converge at a single point — the target — representing inner clarity.
The event was organized by Background Production. Hundreds of athletes, coaches, and delegates from around 40 countries have gathered in Armenia to participate in the championship. Competitions will be held in air pistol, air rifle, and moving target disciplines. A total of 70 sets of medals will be awarded.
“For me, it was important that the music not merely accompany the ceremony, but become its conceptual core — uniting all elements of the production into one,” the composer explained.
Earlier, Berberyan composed music for several large- scale projects. In 2022, he created music for Armenia's visual presentation at Expo 2020 Dubai. In 2023, he scored at the opening ceremony of the European Weightlifting Championship. In 2024, he authored music for the gala concert of the 33rd Annual Meeting and Business Forum of the European Bank for Reconstruction and Development. In 2025, he composed music for the opening ceremony of the 60th European Senior Karate Championship, as well as the opening music and main theme (fanfare) for the “Khazer” Armenian Music Awards.
Berberyan recently became a member of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, which votes on the Academy Awards.