Արման Զազյանը նշանակվել է Համբուրգի բալետի բալետմայստեր
Բալետի արտիստ Արման Զազյանը նշանակվել է Համբուրգի բալետի բալետմայստեր։ Նա պաշտոնը կստանձնի 2024 թ. օգոստոսից։
«Այս հնարավորությունը հատուկ տեղ է գրավում իմ սրտում: Շնորհակալություն իմ հանդեպ ցուցաբերած վստահության համար։ Նոր սկիզբի, անսահման հնարավորությունների և բալետի գեղեցիկ արվեստի համար»,- գրել է Արման Զազյանը:
«Արվեստագետին 2003թ Շվեյցարիայում կայացած բալետի երիտասարդ արտիստների մրցույթում նկատել էր Շտուտգարդ-բալետի տնօրեն Ռիդ Անդերսը և հրավիրել Ջոն Կրանկոյի բալետի ակադեմիայում ուսանելու: Արմանը դեռևս սովորում էր Երևանի պարարվեստի ուսումնարանի վերջին կուրսում, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Դիվանյանի ղեկավարությամբ: Բալետի արտիստի արվեստին հայ հանդիսատեսը ծանոթացավ միայն վերջին տարիներին Ազգային օպերային թատրոնում կայացած Ռուդոլֆ Խառատյանի խորեոգրաֆիայով «Զույգ արեգակներ»-ից, որտեղ նա մարմնավորեց Նարեկացու կերպարը, հետո Արսեն Մեհրաբյանի բեմադրությամբ երկու՝ «Բարեկամություն» անսամբլի (գեղարվեստական ղեկավար՝ Նորայր Մեհրաբյան) «Եկեք երգենք ու պարենք հանուն համերաշխության» և 2014թ. ջազմեն Տիգրան Համասյանի երաժշտությամբ «Հատվող ճանապարհներ» ժամանակակից բալետային մոդեռն ներկայացումներից:
Շուրջ 15 տարի Շտուտգարդ-բալետի դասական և ժամանակակից մի քանի տասնյակ ներկայացումներում իբրև մենապարող հանդես գալուց հետո 2015 թ. Արման Զազյանը տեղափոխվել է ԱՄՆ՝ Թուլսա-բալետ (գեղարվեստական ղեկավար՝ Մարչելո Անջելինի) և համարվում էր այդ խմբի միակ պրեմիեր պարողը»:

Ballet artist Arman Zazyan has been appointed ballet master of the Hamburg Ballet starting from August 2024.  “This opportunity holds a special place in my heart. Thank you to Demis Volpi and the team for the trust and confidence placed in me. Here’s to new beginnings, endless possibilities, and the beautiful art of ballet,” Arman  Zazyan wrote on Facebook.
Arman Zazyan began his ballet training in his birthplace of Yerevan, Armenia. In 2003, he moved to Stuttgart, Germany to continue his ballet education at the John Cranko School. Arman joined Stuttgart Ballet in 2004, was promoted to Demi-Soloist in 2007, and soloist in 2012. While in Stuttgart, he performed soloist roles in works such as Bolero (Béjart), Romeo and Juliet (Cranko), Othello (Neumeier), Slice to Sharp (Elo), The Vertiginous Thrill of Exactitude (Forsythe), The Four Temperaments (Balanchine), La Fille mal gardée (Ashton), Dances at a Gathering (Robbins) Orlando (Goecke), and Lulu (Spuck), Sleeping Beauty (Marcia Haydee), among many others. Arman has performed as a guest artist in Germany, Russia, Italy, Belarus, and Armenia. He joined Tulsa Ballet as a Senior Soloist in 2015 and was promoted to Principal in 2016. Since coming to Tulsa, Arman has danced the lead role in The Taming of the Shrew (Cranko), The Nutcracker (Angelini), Onegin (Cranko), Dracula (Ben Stevenson), Giselle (M. Angelini), Tchaikovsky (Ma Cong), and Don Quixote (Holmes). He has also performed in works by noted choreographers Nacho Duato, Jiří Kylián, and Wayne McGregor, to name a few. In 2009 he was a finalist at the Helsinki competition, and won the Vaganova Prize in 2002.