«Jazzical Komitas». Կոմիտասի երաժշտության և ջազի բացառիկ երկխոսություն
Հունիսի 16-ին՝ ժամը 19:30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը կներկայացնի բացառիկ «Jazzical Komitas» համերգային նախագիծը՝ միաձուլելով հայկական հոգևոր ու ազգային երաժշտության խորությունն ու ջազային նորարարության ազատ արտահայտչականությունը։
Համերգի մենակատարն է Նյու Յորքից ժամանած դաշնակահար և կոմպոզիտոր Ջոել Մարտինը։ Համերգը կղեկավարի բրիտանահայ դիրիժոր և տենոր Սիփան Օլահը։
Երևանյան հանդիսատեսն առաջին անգամ հնարավորություն կունենա կենդանի ունկնդրելու Ջոել Մարտինի հեղինակած «Jazzical Komitas» մշակումները՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի կատարմամբ։
Միջազգայնորեն ճանաչված դաշնակահար և կոմպոզիտոր Ջոել Մարտինը հայտնի է իր դասական վիրտուոզության և ջազային իմպրովիզացիայի պայթուցիկ համադրությամբ։ Նրա համագործակցությունների թվում են համաշխարհային ճանաչում ունեցող արվեստագետներ՝ Ալան Մենկենը, Ֆերգին, Սթիվի Ուանդերը և օպերային լեգենդ Քեթլին Բաթլը։
Չունենալով հայկական ծագում՝ Ջոել Մարտինի կապը Կոմիտասի երաժշտության հետ տևում է ավելի քան վեց տարի։ Նա իրեն անվանում է «ընտրված հայ»՝ իր խոր զգայական մեկնաբանություններով հուզելով հանդիսատեսին Երևանում, Լոս Անջելեսում և Նյու Յորքում։ Նրա նախագիծն արդեն ներառում է երկու ձայնասկավառակ, իսկ երրորդը նախատեսվում է թողարկել՝ Գրեմմիի առաջադրման ժամանակ։
Այս համերգը մաս է կազմում «Jazzical Komitas» 2026–2028 թվականների համաշխարհային շրջագայության, որը կընդգրկի 20 քաղաք։ Ջոել Մարտինի, Սիփան Օլահի և Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի առաջին համագործակցությունը տեղի է ունեցել 2025 թվականի հոկտեմբերի 4-ին՝ Նյու Յորքում, հաջորդ համերգը Երևանում է, սպասվում է նաև Լոնդոնում։

“Jazzical Komitas”: An Extraordinary Dialogue Between Komitas’ Music and Jazz
On June 16 at 7:30 PM, the Aram Khachaturian Concert Hall will host the exceptional concert project “Jazzical Komitas,” presented by the Armenian State Chamber Orchestra. The project brings together the depth of Armenian sacred and national music with the free expression and innovation of jazz.
The concert’s soloist is New York-based pianist and composer Joel Martin. The performance will be conducted by British-Armenian conductor and tenor Sipan Olah.
For the first time, Yerevan audiences will hear Joel Martin’s “Jazzical Komitas” arrangements performed live by the Armenian State Chamber Orchestra.
Internationally acclaimed pianist and composer Joel Martin is renowned for his explosive blend of classical virtuosity and jazz improvisation. Among his collaborators are world-famous artists, including Alan Menken, Fergie, Stevie Wonder, and opera legend Kathleen Battle.
Despite having no Armenian heritage, Joel Martin’s connection to Komitas’ music spans more than six years. He describes himself as an “adopted Armenian,” moving audiences in Yerevan, Los Angeles, and New York with his deeply emotional interpretations. The project already includes two albums, with a third planned for release in connection with a Grammy nomination.
This concert is part of the “Jazzical Komitas” World Tour 2026–2028, which will include performances in 20 cities. The first collaboration between Joel Martin, Sipan Olah, and the Armenian State Chamber Orchestra took place on October 4, 2025, in New York. Following the Yerevan concert, another performance is planned in London.
“Jazzical Komitas”: An Extraordinary Dialogue Between Komitas’ Music and Jazz · Armenian National Music