Կոմիտաս-150. Համերգ Մյունխենում
Նոյեմբերի 29-ին Մյունխենի Բոլոր սրբերի եկեղեցում տեղի կունենա համերգ՝ նվիրված Կոմիտաս Վարդապետի 150-րդ հոբելյանին: Այս մասին հայտնում է musikerlebnis-ը: Այն կազմակերպվել է "Europamusicale Stiftung"-ի  և գլխավոր կազմակերպիչ Արմինե Բաբայանի կողմից։
«Հայաստանի ձայներ» խորագիրը կրող համերգին կմասնակցեն «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Սոնա Հովհաննիսյան) և անվանի թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը: Ծրագրում կհնչեն Կոմիտասի, Ս. Մեսրոպ Մաշտոցի, Գաբրիել Ֆորեյի, Անտոն Բրուքների և այլ հեղինակների ստեղծագործություններ: Միջոցառման շրջանակներում առաջին անգամ կհնչի կոմպոզիտոր Հակոբ Մազլումյանի ստեղծագործությունը՝ գրված թավջութակի և երգչախմբի համար:
Համերգը կկայանա Բավարիայի և Հայաստանի Հանրապետության միջև մշակութային փոխանակման շրջանակներում: Հաջորդ տարի Բավարիայից Երևան կժամանեն գերմանացի երաժիշտներ, ովքեր ելույթ կունենան Լ․Վ․ Բեթհովենի ծննդյան 250-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։

Komitas-150. Concert in Munich
Concert dedicated to the 150th anniversary of Komitas Vardapet will take place in Munich,  at  Allerheiligen-Hofkirche, musikerlebnis reports. The concert is organized by  Armine Babayan and "Europamusicale Stiftung".
The event entitled "Voices of Armenia"  will feature Hover Chamber Choir (artistic director and conductor: Sona Hovhannisyan) and renowned cellist Mikael Hakhnazaryan.
Works by Mesrop Mashtots, Komitas, A. Bruckner, G.Fauré and other composers will be performed in concert. The world premiere of Hagop Mazlumian's work composed for cello and choir will take place in the concert.
The concert is organized within the frame of cooperation between the Republic of Armenia and Bavaria. Next year the Bavarian ensemble will perform a concert dedicated to Beethoven's 250th anniversary in Yerevan.