Դոմինգո Հինդոյանը՝ Լիվերպուլի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նոր գլխավոր դիրիժոր
Դոմինգո Հինդոյանը 2021 թվականի սեպտեմբերից կդառնա Լիվերպուլի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նոր գլխավոր դիրիժորը: Համաձայն նվագախմբի պաշտոնական կայքի, Հինդոյանը կփոխարինի աշխարհահռչակ Վասիլի Պետրենկոյին, որը 15 տարի այնտեղ աշխատելուց հետո կհեռանա իր պաշտոնից:
Դոմինգո Հինդոյանը խոսելով իր նշանակման մասին, նշում է. «Առաջին իսկ օրվանից երբ ես համագործակցեցի Լիվերպուլի ֆիլհարմոնիկի հետ, հանդիպեցի երաժիշտների մի զարմանալի խմբի, որի երաժիշտները վառ անհատականություններ են ու երաժշտության հանդեպ մեծ կիրք ունեն: Այս նվագախումբը հիանալի հավաքական ուժ է, որը ձևավորվում է փայլուն անհատների կողմից: Ինձ հուզեց ոչ միայն նվագախումբը, այլ Լիվերպուլի աշխույժ կյանքը և նրա պատմական կապը երաժշտության և սպորտի հետ: Նվագախումբը արվեստի հիմնարար դեսպանն է, և մեր առաջնահերթ խնդիրներից է լինելու մեր կատարած երաժշտության մեծ ժառանգությունը պահպանումը, աննախադեպ հնչյուններով հանդիսատեսին ողջունելը և նոր սերունդների համար արդյունավետ ուսումնական նախագծերով ապագա կերտելը: Ես ոգևորված եմ իմ նշանակմամբ և գիտեմ, որ միասին մենք կհասնենք երաժշտական ​​պատմության մեջ նոր բարձունքի»:
Դոմինգո Հինդոյանը ներկայումս Լեհաստանի ազգային ռադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորն է: Նա աշխատել է Լոնդոնի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբի, «Մետրոպոլիտեն» օպերայի, Վիեննայի պետական օպերայի, Սանկտ Պետերբուրգի ֆիլհարմոնիկի, «Սիմոն Բոլվիար» սիմֆոնիկ նվագախմբի, Բեռնլինի Deutsche Staatsoper, Չիկագոյի Լիրիկ օպերայի և Մարիինյան թատրոնի նվագախմբերի հետ: Հինդոյանն իր երաժշտական գործունեությունը սկսել է որպես ջութակահար:  2013-ին տեղափոխվել է Բեռլին, որտեղ մինչև 2016 թվականը եղել է Դանիել Բարենբոիմի առաջին օգնականը Deutsche Staatsoper-ում:
Իր հարցազրույցներից մեկում Հինդոյանը պատմել է, թե ինչպես է իր երաժշտական կարիերայում ճակատագրական դեր են խաղացել  հայկական արմատները: «2005 թվականին ես ընդունվեցի Դանիել Բարենբոյմի նվագախումբ: Ես նրան հանդիպեցի Լյուցերնում, որտեղ նա ղեկավարում էր Չիկագոյի սիմֆոնիկ նվագախումբը: Նա հարցրեց իմ արմատների մասին: Ասացի՝ ազգանունս հայկական է,մայր Հալեպում ծնված հայ է: Նույն վայրկյանին ես պատրաստ էի նվագել Բարենբոյմի համար, քանի որ նվագախմբի փորձին  եկել էի գործիքով և սրահի աշխատողներին ասել, որ նվագախմբի երաժիշտներից եմ: Նա առաջարկեց ինձ նվագել իր Divan նվագախմբում:
Ահա այսպես զավեշտալի սկսվեց իմ պրոֆեսիոնալ գործունեությունը: Բարենբոյմի հետ աշխատեցի tas տարի, որից յոթը՝ որպես ջութակահար, երեքը՝ որպես նրա ասիստենտ: Ամեն տեսակի ծրագիր ղեկավարել եմ, սիմֆոնիայից մինչև օպերա»:
Դոմինգո Հինդոյանը ծնվել է Վենեսուելայի մայրաքաղաք Կարակասում: Իր երաժշտական գործունեությունը սկսել է ծննդավայրում, այնուհետև ընդունվել է Ժնևի Երաժշտության բարձրագույն դպրոց, պրոֆեսոր Լորան Գեյի դասարան:
Դոմինգո Հինդոյանը՝ Լիվերպուլի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նոր գլխավոր դիրիժոր · Armenian National Music

Domingo Hindoyan announced as Chief Conductor of The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
Domingo Hindoyan will become the new Chief Conductor of the Royal Liverpool Philharmonic Orchestra from September 2021. According to the official website of the orchestra, Hindoyan builds on the legacy of Vasily Petrenko who steps down after 15 years and who will then assume the role of Conductor Laureate.
Domingo Hindoyan commented: “Since the very first time I worked with the Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, I encountered an amazing group of musicians whose warm personalities and passion for music shone through. This Orchestra is a great collective force formed by brilliant individuals.
What excited me was not only the Orchestra but the vibrant city of Liverpool and its historic connection with music and sports. An orchestra is a fundamental ambassador for the arts, and together our priorities will be to preserve the great heritage of the music we perform, welcome audiences with unprecedented sounds, and build the future for new generations with fruitful educational projects.
I am thrilled to be the new Chief Conductor of the Royal Liverpool Philharmonic Orchestra and know that together we will lead a new chapter in its musical history.”
Domingo Hindoyan is currently Principal Guest Conductor of the Polish National Radio Symphony Orchestra. He has worked with a plethora of internationally acclaimed Orchestras and opera companies including London Philharmonic Orchestra, The Metropolitan Opera, Vienna Staatsoper, St Petersburg Philharmonic, the Simón Bolívar Symphony Orchestra, Deutsche Staatsoper Berlin, Lyric Opera Chicago, Liceu Barcelona, and the Mariinsky Theatre. Hindoyan began his musical studies as a violinist and joined the El Sistema program prior to moving to study violin and conducting at the Haute École de Musique de Genève. In 2013 he moved to Berlin where he became the first assistant to Daniel Barenboim at the Deutsche Staatsoper Berlin until 2016.
In one of his interviews, Hindoyan told about the role of his Armenian origins in his career:
“In 2005 I was accepted into Daniel Barenboim's "West-Eastern Divan Orchestra". I met Barenboim in a concert where he was conducting the Chicago Symphony Orchestra at Lucerne Festival. He asked me about my origins, my last name is Armenian, my mother was born in Aleppo, Syria, but from the Armenian family. At that moment I could play something for him because I had taken my violin trying to look like a musician from the orchestra and to be allowed to enter the rehearsal. He offered me to play with his orchestra.
So curiously, my professional relationship with Barenboim started as a violinist. Playing in “Divan Orchestra” was one of the most enriching experiences that I could have. I worked with Barenboim ten years: seven as a violinist in his orchestra and three as assistant conductor at the Staatsoper in Berlin.
It was a way around the all possible repertoire, with all the difficulties from the symphonic and operatic repertoire”.
Domingo was born in Caracas, Venezuela. He began his music studies as a violinist and member of the renowned Venezuelan musical education program El Sistema and later went on to study conducting in Europe at the Haute École de Musique de Genève with Professor Laurent Gay.
Photo credit: Hindoyan's official website
Domingo Hindoyan announced as Chief Conductor of The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra · Armenian National Music