Հայկական մատնահետքեր. Կոմիտասը և Խաչատրյանը հայկական ժողովրդական երաժշտության լույսի ներքո
Նոյեմբերի 13-ին Օսլոյի Ցենտրալեն համերգասրահում նորվեգացի հանդիսատեսի դատին հանձնվեց դաշնակահարուհի Մարիամ Խառատյանի երկու ձայնասկավառակները՝ Կոմիտասի «Շորոր»-ը և Արամ Խաչատրյանի «Կամերային երաժշտություն»-ը։ Սկավառակները դաշնակահարուհու թեկնածուական ատենախոսության համար արված հետազոտության արդյունքն է (PhD in Artistic Research), որը վերնագրված է «Հայկական մատնահետքեր – Կոմիտասի և Ա. Խաչատրյանի դաշնամուրային ստեղծագործությունների մեկնաբանումը հայկական ժողովրդական երաժշտության լույսի ներքո»։ Հետազոտությունը կատարվել է Ագդերի համալսարանում (Կրիստիանսանդ, Նորվեգիա), 2015-2019թթ․ ընթացքում։
«Ամբողջ նախագիծը հիմնված է հայկական երաժշտությամբ իմ ոգեշնչման և դրանից բխող դաշնամուրային մեկնաբանման հնարավորությունների, ինչպես նաև իմ կատարումներում դասական և ժողովրդական երաժշտության փոխազդեցության ներգործման հիման վրա։ Ինձ հետաքրքրում էր, թե կատարողական մեկնաբանման ինչ հնարավորություններ երևան կգան Կոմիտասի և Արամ Խաչատրյանի դաշնամուրային ստեղծագործություններում, երբ ես ունկնդրում եմ հայկական ժողովրդական երաժշտություն և արձագանքում եմ դրան դասական դաշնամուրային երաժշտական արտահայտչամիջոցներով»,-ANM-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դաշնակահարուհին։
Այս տարիների ընթացքում Խառատյանը կատարել է Խաչատրյանի գրեթե բոլոր հայտնի գործերը՝ սկսած դաշնամուրային մանր ստեղծագործություններից մինչև  բալետային փոխադրումներ և դաշնամուրային կոնցերտ։ Այնուամենայնիվ, սկավառակում տեղ են գտել Խաչատրյանի կամերային գործերը, քանի որ դաշնակահարուհին հավատում է, որ դրանք լավագույնս փոխանցում են երաժշտական հոսքի և ժամանակի ազատ, համարյա իմպրովիզացիոն մատուցման իր գաղափարը՝ ոգեշնչված հայ ժողովրդական երաժշտության ավանդույթներից։ «Իմ նպատակն էր կամերային տրիոյով եւ դուետով հասնել երաժշտական հոսքի և ժամանակի այդ  ազատ, իմպրովիզացիոն արտահայտչականությանը մեր նվագում»։«Կոմիտասի երաժշտությունն իմ անվերջ ոգեշնչման աղբյուրն է եղել հետազոտության ողջ ընթացքում։ Աշխատանքի ընթացքում  «Յոթ պարը», «Մշո շորորը» և ժողովրդական երգերը իմ կատարողական արվեստում նոր հեռանկարներ էին բացում։ Ժողովրդական և դասական երաժշտության խաչմերուկում ես և Վիգեն Բալասանյանը Կոմիտասի երգերը կատարում ենք դաշնամուրով և ազգային նվագարաններով՝ դուդուկով և բլուլով, որոնք փոխարինում են մարդկային ձայնին»։
Ձայնագրությունները կատարվել են անցած տարվա աշնանը և ներկայացվում են հեղինակավոր Simax Classics և Grappa նորվեգական ընկերությունների կողմից։ Խաչատրյանի ձայնասկավառակում ընդգրկված են «Երգ-պոեմը», ջութակի և դաշնամուրի համար գրված «Պարը», սակավ հնչող գործերից՝ ջութակի և դաշնամուրի Սոնատը, Կլարնետի տրիոն, «Գայանե» և «Սպարտակ» բալետներից «Օրորոցայինը» և Ադաջոն (գործիքավորումը՝ Ավետիք Պիվազյանի) և «Սուսերով պարը» (գործիքավորումը՝ Ռուբեն Ասատրյանի)։ Այն ձայնագրվել է ջութակահար Ադամ Գրյուշոյի, կլարնետահար Ստիգ Նորդհագենի և թավջութակահար Լեոնարդո Սեսեննայի կողմից։
Կոմիտասին նվիրված ձայնասկավառակում զետեղված են «Յոթ պարը», «Մշո շորորը», ինչպես նաև ժողովրդական երգերը՝ Վիգեն Բալասանյանի (դուդուկ և բլուլ) մասնակցությամբ։  Ձայնասկավառակը նվիրված է Կոմիտասի ծննդյան 150 ամյակին։
Դաշնակահարուհին այժմ ապրելով Նորվեգիայում, իր համերգային ծրագրերում ընդգրկում է հայ կոմպոզիտորների գործեր։ «Շատ հաճախ եմ կատարում հայ հեղինակների ստեղծագործություններ։ Եթե դրանք ընդգրված չեն իմ ծրագրում, ապա անպայման այն կատարում եմ բիսերի ժամանակ։ 2015 թվականից սկսած Խաչատրյանը և Կոմիտասը իմ հատուկ ուշադրության կենտրոնում են, քանի որ ընդգրկված են իմ «Հայկական մատնահետքեր» նախագծի մեջ»։Խառատյանի խոսքով՝ նորվեգացիները մեծ սիրով են լսում հայկական երաժշտություն և հետաքրքրված են հայ հեղինակներով, հատկապես Կոմիտասով, Խաչատրյանով և Բաբաջանյանով, ինչպես նաև շատ սիրում են Տիգրան Համասյանի արվեստը։
Մարիամ Խառատյանը համերգային ակտիվ գործունեություն է վարում և բազմաթիվ ելույթներ ունի առաջիկայում։ «Մոտ ապագայում հյուրախաղերով հանդես եմ գալու Նորվեգիայի տարբեր քաղաքներում, ինչպես նաև Գերմանիայում։ Հույս ունեմ եկող տարի ելույթ ունենալ Երևանում», - եզրափակում է արտիստուհին։
Սոնա Խաչատրյան
Հայկական մատնահետքեր. Կոմիտասը և Խաչատրյանը հայկական ժողովրդական երաժշտության լույսի ներքո · Armenian National Music

Armenian Fingerprints: Komitas and Khachaturian in light of Armenian folk music
The pianist Mariam Kharatyan presented the music of Aram Khachaturian and Komitas on November 13 at Sentralen hall in Oslo. This concert marked the release of the two albums – Aram Khachaturian - “Chamber Music” and Komitas - “Shoror” dedicated to the 150th anniversary of Komitas. The albums are the result of Kharatyan’s PhD Artistic Research project Armenian Fingerprints - interpreting the piano music of Komitas and Khachaturian in light of Armenian folk music, which she has started from 2015 and worked on until 2019 in the University of Agder in Kristiansand, in Norway.
“The whole project has been anchored on my inspiration from Armenian folk music, and further search for the pianistic possibilities, and the impact of the interplay between classical and folk music in my playing. I was curious about what interpretational possibilities might emerge in piano works of Komitas and Khachaturian when listening to Armenian folk music and responding to it through musical expression in classical pianism. During these years, I have performed nearly all major piano compositions of Khachaturian, started from miniature piano pieces to chamber compositions and arrangements from ballets, also the piano concerto. However, for this album, I have chosen the chamber music of Khachaturian, for I believe that these compositions transmit my idea and inspiration from the free, almost as improvisational timing in folk music, and together
with chamber trio or duo, having this close communication, aiming to achieve this free musical flow and expression in our playing”,-the pianist told ANM.
“Komitas' music has been the roots, my anchor, and the endless inspiration throughout the whole project. In my artistic search, the Yot Par (Seven Dances for piano), Msho Shoror, and the folk songs of Komitas were opening new perspectives in my piano playing. On the crossroads of folk and classical music, me together with Vigen Balasanyan performed (and recorded) selected folk songs of Komitas on the grand piano with traditional instruments duduk and blul, instead of voice”.
Mariam Kharatyan recorded the two albums during the autumn of 2018, in Kilden Teater og Konserthus in Kristiansand, in Norway. It took about a year until the release of the albums, which is presented by the prestigious Norwegian record label Simax Classics and Grappa.
In Aram Khachaturian, Chamber Music album is presented the Song-poem, the Dance for violin and piano, seldom performed and neglected composition of Khachaturian - the Sonata for violin and piano, the Trio for clarinet, violin and piano, the Lullaby and Adagio from ballets Gayaneh and Spartacus arranged by A. Pivazyan, and the Sabre Dance from Gayaneh ballet, arranged by R. Asatryan. I have recorded the compositions of this album together with violinist Adam Grüchot, clarinetist Stig Nordhagen, and cellist Leonardo Sesenna. In album Komitas, Shoror, I present the Seven Dances for piano - Yot Par, and Msho Shoror, and selected folk songs played on the piano together with Vigen Balasanyan on traditional instruments duduk and blul. The album is dedicated to the 150th anniversary of Komitas.
Despite living in Norway, the pianist plays Armenian music quite often. “In my concerts, I very often perform Armenian compositions, and if it is not included in the announced program, I always play Armenian music during the encores. The Armenian music, particularly the music of Komitas and Aram Khachaturian, has been the primary focus of mine, especially started from 2015, throughout my project Armenian Fingerprints.
The Norwegian audience is very enthusiastic and interested in Armenian music, and in general, about knowing more about our culture and history. The music of Komitas, Khachaturian and Babajanyan are of course the most familiar among Norwegians, and they also are familiar with the music of Tigran Hamasyan”.
Mariam Kharatyan’s upcoming concerts will be in other Norwegian cities too, as well as in Germany. “I am looking so much forward to perform in Yerevan during 2020”.