«Ակունք»-ը 45 տարեկան է
«Ակունք» ազգագրական համույթը դեկտեմբերի 8-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում հոբելյանական համերգով կտոնի իր հիմնադրման 45 ամյակը, որն իրականացնում է Արսեն Գրիգորյանը, ում ևս բախտ է վիճակվել լինել ակունքի անդամ։
««Ակունք»  ազգագրական համույթը  45 տարի պատշաճ կերպով՝ անաղարտ ներկայացնում է հայ ավանդական երգերն ու պարերը՝ որպես սկզբունք ունենալով հայ ազգային երաժշտական ու ծիսական, մշակութային արժեքավոր սովորույթների ու ավանդույթների պահպանումը»,- ասում է Արսեն Գրիգորյանը և հավելում, որ ջանք չեն խնայել հոբելյանական երեկոն հիշարժան դարձնելու համար, որի ընթացքում կցուցադրվի  համույթի 45-ամյա պատմությունը, ինչպես նաև կմասնակցեն Հայաստանի ավանդական երգի-պարի բազմաթիվ խմբեր, անվանի մշակութային գործիչներ։
«Հոբելյանական համերգը ևս մեկ առիթ է մասնակիցը դառնալու նրանց կատարած անձնվեր աշխատանքին և մեր հարգանքի տուրքը մատուցելու Հայրիկ Մուրադյանին և նրա դուստր Մարո Մուրադյանին, ինչպես նաև մեր մյուս երախտավորներին՝ Սարգիս Բաղդասարյանին, Հարություն Փանոսյանին, Սարգիս Ալավերդյանին, Արթուր Շահնազարյանին,  որոնց նվիրական աշխատանքի շնորհիվ այսօր էլ շարունակվում է մեր ազգային ավանդական մշակույթի հաղթական երթը դեպի հավերժություն», - ասում է Արսեն Գրիգորյանը։
«Ակունք» ազգագրական համույթը 1976 թ. ստեղծել է ազգագրագետ, բանահավաք Մարո Մուրադյանը, և այնպիսի ժամանակներում, երբ խորհրդային տարիներին արգելված էր ազգային մշակույթի ցանկացած դրսևորում։ «Ակունք» համույթը և ավանդական, ազգագրական մշակույթի պահպանման ու տարածման շարժումը, որի հիմքում կանգնած էր հայ երգի հայրիկ Հայրիկ Մուրադյանը, ազգային զարթոնքի պտուղներից մեկն էր, որից սնվեցին և այսօր էլ շարունակում են սնվել բազմաթիվ սերունդներ։ Այս տարիների ընթացքում  «Ակունք»  ազգագրական համույթը  ծառայել է հայ ավանդական մշակույթին, ներկայացրել ամբողջական՝ Արևմտյան և Արևելյան Հայաստանի տարբեր ազգագրական գոտիների երգեր, պարեր և երաժշտական նմուշներ՝ աշխատանքային, հարսանեկան, քնարական, հայրենասիրական ու հոգևոր երգեր։ 1981 թ. Ստեփան Պողոսյանի շնորհիվ  «Ակունք» համույթը պաշտոնապես գրանցվում է որպես Ազգային ռադիոյի և հեռուստատեսության պետական համույթ։ «Ակունք»  ազգագրական համույթն իր մեծ ներդրումն է ունեցել նաև հայկական մշակույթի տարածման գործում ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում   (Էստոնիա, Գերմանիա, Ալմաթի, Կիև, Մոսկվա, Ռոստով, ԱՄՆ և Կանադա, Վրաստան, Իտալիա, Սիցիլիա, Թուրքմենստան, Հնդկաստան, Բելգիա, Գերմանիա,  Սիրիա,  Եգիպտոս և այլուր):   Այսօր էլ համույթը հավատարիմ է իր առաքելությանը։

"Akunq" folk song and dance ensemble celebrates its 45th anniversary with a concert that will take place on the 8th of December at Aram Khachaturian Concert Hall. The event is initiated by  Arsen Grigoryan, ex-member of the Ensemble.
"Akunq" presents pure Traditional Armenian music for 45 years. It anchors on traditions of folk and ritual costums, which is very important for us",-Arsen Grigoryan says and adds, that they made the effort to make the concert unforgettable. Many famous artists and folk music ensembles.
"There is a good reason to pay tribute to these musicians, as well as Hayrik Muradyan and his daughter Maro Muradyan, Sargis Baghdasaryan, Harutyun Panosyan, Sargis Alaverdyan, Arthur Shahnazaryan",-Grigoryan concludes.
"Akunq" folk song and dance ensemble was founded in 1976 in Yerevan by a candidate of philological sciences, ethnographer and folklorist Maro Mouradian. The ensemble's first performance took place in 1977, at Yerevan State University. 30 people were involved in the initial phase of the ensemble. All of them were representatives of the first and the second generation of displaces indigenous population of Western and Eastern Armenia cities - Van, Mush, Sasun, Shatakh, Hamshen and others.
The first time the ensemble was invited abroad in 1979 to attend an international folk festival in Estonia. In 1981 "Akunq" was registered as a National State TV and Radio ensemble.
The ensemble is a laureate of many festivals. Taking the preservation of the Armenian national music, ritual and valuable cultural customs and traditions as a principle, the Ensemble is still active nowadays. They participate in numerous concerts, festivals, traditional and ceremonial events around the world, Armenia and Artsakh." Akunq" has the status of a state ensemble today.