COVID-19․ մշակութային հաստատությունները որպես սթրեսի հաղթահարման տարածք
COVID-19 համավարակով պայմանավորված իրավիճակը ստիպել է վերանայել գործունեության ավանդական ձևերը՝ կյանքի բազմաթիվ բնագավառներում:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, ներկա պայմաններում հանրության առաջ վերաբացվելու պատրաստակամությունն ու պատասխանատվությունը գիտակցում են մշակութային բոլոր հաստատությունները: Այս համատեքստում,  նախարարության ենթակայությամբ գործող գրադարանների, թանգարանների ղեկավարների, մասնագիտական շրջանակների և գործընկեր կառույցների հետ քննարկել են մի շարք հարցեր՝ առաջիկա քայլերի և գործունեության նոր քաղաքականության վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով հանրային կյանքում մշակութային կյանքի երկարաժամկետ դադարի սոցիալ-հոգեբանական և տնտեսական հետևանքները՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը պարետատուն է ներկայացրել գրադարանների և թանգարանների վերաբացման մոդելային լուծումներ՝ մշակութային հաստատությունները դիտարկելով որպես սթրեսի հաղթահարման և հանրային առողջության կաննոնների պահպանման օրինակելի տարածք:

COVID-19: Cultural institutions as an exemplary area for overcoming stress
The situation caused by the COVID-19 pandemic has forced us to reconsider our traditional ways of working in many areas of life.
According to the RA Ministry of ESCS, all cultural institutions are aware of the readiness and responsibility to reopen to the public in the current conditions. In this context,  a number of issues were discussed with the libraries, museums,  partner structures subordinated to the ministry.
Taking into account the socio-psychological and economic consequences of the long-term cessation of cultural life in public life, the  Ministry of ESCS has introduced a model solution for reopening libraries and museums, considering cultural institutions as an exemplary area for overcoming stress and maintaining public health rules.