Կայացել է Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի առաջին նիստը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի առաջին նիստը: Հանձնաժողովը ձևավորվել է` համաձայն ՀՀ վարչապետի 2025 թ. փետրվարի 28-ի N 166-Ա որոշման:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, հանձնաժողովի անդամները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական ծրագրերի առաջարկները: ԿԳՄՍ նախարարություն ներկայացված 5 ծրագրային նախագծերից և 1 բրենդավորման (տարբերանշանի) փաթեթից հանձնաժողովը պետք է ընտրի և հաստատի այն միջոցառումները, որոնք ընդգրկվելու են հոբելյանական միջոցառումների ցանկում:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու իրականացումը:
«Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանի կազմակերպումը պահանջում է առանձնահատուկ մոտեցում. առաջնահերթ առաջարկում եմ քննարկել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ղեկավարության առաջարկները»,- ասել է նախարարը:
Ծրագրերը դիտարկելու և քննարկելու նպատակով Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղե­կավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանին ներկայացրել նախագծերի բովանդակությունը, իսկ տնօրեն Նորայր Նազարյանին՝ ծրագրերի ուղղվածությունն ու աշխարհագրությունը:
Ըստ ներկայացված առաջարկների՝ հոբելյանական ծրագրի շրջանակում Հայաստանում նախատեսվում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և աշխարհահռչակ երաժիշտների ու դիրիժորների համատեղ համերգներ, հյուրախաղեր եվրոպական երկրներում և ԱՄՆ-ում, ՀՀ մարզերում: Նվագախմբի տնօրենը նաև տեղեկացրել է, որ առաջարկում են պատրաստել տեսաֆիլմ 100-ամյա նվագախմբի անցած ճանապարհի և այժմյան գործունեության մասին:
Նախարարը, մասնավորապես, կարևորել է միջոցառումների ապակենտրոնացումը՝ ՀԱՖՆ-ի մարզային հյուրախաղերի իրականացումը, ինչպես նաև միջոցառումներին արտերկրից ժամանած անվանի երաժիշտների մասնակցությունը, արտերկրում հայկական երաժշտարվեստի հանրահռչակումը: Կարևորվել են նաև Հանրային հեռուստաընկերության կողմից հոբելյանական համերգի և առանցքային այլ համերգային ծրագրերի տեսանկարահանումը և հեռարձակումը՝ ունկնդիրների հնարավորինս լայն լսարան ապահովելու համար:
Նվագախմբի տնօրենը ներկայացրել է նաև հոբելյանի բրենդավորման տարբերակները, որի վերաբերյալ հանձնաժողովի անդամները հնչեցրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկները:
Ծանոթանալով նախագծերին՝ հանձնաժողովի անդամներն առաջարկել են դիտարկել նաև Արամ Խաչատրյան համերգասրահի ճեմասրահում ՀԱՖՆ-ին նվիրված ցուցադրության և հոբելյանական նամականիշի մարման արարողության կազմակերպման հարցը:
Նիստի ավարտին նախարարն առաջարկել է ներկայացված բրենդավորման փաթեթը և հոբելյանական միջոցառումների առաջարկները էլեկտրոնային տարբերակով տրամադրել հանձնաժողովի անդամներին՝ դրանք հանգամանալից ուսումնասիրելու, այնուհետև առաջիկա նիստում ընտրելու և հաստատելու նպատակով:
Կայացել է Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի առաջին նիստը · Armenian National Music

The first meeting of the jubilee commission commemorating the 100th anniversary of the founding of the ANPO is convened
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan chaired the first meeting of the jubilee commission commemorating the 100th anniversary of the founding of the Armenian National Philharmonic Orchestra. The Commission was formed under the RA Prime Minister's Decision No. 166-A dated February 28, 2025.
ESCS Deputy Minister Daniel Danielyan, Secretary General Hasmik Hakobyan, and commission members attended the meeting.
During the meeting, proposals on anniversary programs dedicated to the 100th anniversary of the founding of the Armenian National Philharmonic Orchestra were discussed. Of the 5 program projects and 1 branding package (logo) submitted to the ESCS Ministry, the commission must select and approve the ones that will be included in the list of anniversary events.
Minister Zhanna Andreasyan greeted the attendees and emphasized the significance of properly organizing and holding commemorative events to mark the 100th anniversary of the founding of the Armenian National Philharmonic Orchestra.
"The organization of the jubilee honoring the 100th anniversary of the founding of the Armenian National Philharmonic Orchestra requires a unique approach: I suggest considering the proposals of the administration of the Armenian National Philharmonic Orchestra first," stated the Minister.
To review and discuss the programs, Zhanna Andreasyan suggested the Artistic Director and Chief Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra Eduard Topchyan, present the content of the projects, and Director Norair Nazaryan present the orientation and geography of the programs.
According to the proposals presented, joint concerts of the Armenian National Philharmonic Orchestra and internationally renowned musicians and conductors are planned for Armenia as part of the anniversary programs. Tours in European countries, the USA, and regions of Armenia are also scheduled. Additionally, the orchestra's director stated that they want to create a video that highlights the orchestra's 100-year history and current activities.
The Minister specifically underlined the significance of decentralizing events, including the organization of regional tours of the ANPO, as well as the participation of celebrated musicians from abroad in the events, and the promotion of Armenian musical art abroad. The importance of filming and broadcasting the anniversary concert and other key concert programs by Public Television was also highlighted to ensure the widest possible audience.
The orchestra director also presented the anniversary branding options, and the commission members shared their comments and suggestions.
Following the review of the projects, the commission members also suggested considering the organization of an exhibition dedicated to ANPO in the lobby of the Aram Khachaturian Concert Hall and a commemorative stamp redemption ceremony.
The Minister suggested at the end of the meeting that the commission members be given the submitted branding package and anniversary event proposals electronically for thorough consideration before selecting and approving them at the upcoming meeting.