Արամ Խաչատրյան-120․ ՀԱՖՆ-ը ելույթ ունեցավ Աթենքում
Նոյեմբերի 12-ին, Աթենքի «Մեգարո Մուսիկիս» համերգասրահում կայացավ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգը՝ ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի գլխավորությամբ։ Մենակատարն էր Անուշ Նիկողոսյանը, ով կատարեց Արամ Խաչատրյանի ջութակի և նվագախմբի համար գրված կոնցերտը։ Բացի այդ, համերգին հնչեցին հատվածներ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետից և Սերգեյ Ռախմանինովի երկրորդ սիմֆոնիան։ Այս մասին հայտնում է Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը։
Համերգին ներկա էին Հունաստանի Պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը, ինչպես նաև գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների և կառույցների ներկայացուցիչներ, Հունաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, հայ հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, հույն մտավորականության ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր։ Աթենքում համերգն իրականացավ Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության աջակցությամբ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի՝ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված համաշխարհային շրջագայության շրջանակում։
Համերգին բացման խոսքով հանդես եկավ Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը, որը ներկայացրեց 1965թ․ Հունաստան կատարած Արամ Խաչատրյանի համերգային շրջագայությունը, ներկայացրեց Խաչատրյանի ժառանգությունը համաշխարհային մշակույթում։ Այնուհետև դեսպանն անդրադարձավ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հատկապես 1991 թ․ Հայաստանի անկախությունից ի վեր Հունաստան կատարած այցերին (1991, 1992, 1993, 1994, 1998)` ընդգծելով, որ այս համերգային շրջագայությունը բացառիկ է շատ առումներով, քանի որ տեղի է ունենում քառորդ դար անց և նվիրված է հայ մեծանուն կոմպոզիտորի 120-ամյակին, որի ստեղծագործությունների լավագույն կատարողն այսօր աշխարհում հենց ՀԱՖՆ-է։ «Դեսպանության համար առանձնահատուկ պատիվ է այս համերգին ինչ-որ ձևով աջակից լինելը, քանի որ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայկական մշակույթը աշխարհին ամենաբարձր մակարդակով ներկայացնող եզակի կառույց է։ Այն մշակութային գանձ է, որի ներկայությունը աշխարհի բեմերում միայն հպարտության զգացողություն է առաջացնում»,- նշեց դեսպան Մկրտչյանը։
Դեսպանն անդրադարձավ նվագախմբի՝ այս համերգային շրջագայության ընթացքում նախատեսված մյուս համերգներին (Սալոնիկ, Նյու Յորք, Բոստոն, Տորոնտո, Մոնրեալ)՝ կարևորելով, որ Բոստոնում նախատեսված համերգը բարեգործական է, որի տոմսերից գոյացած հասույթը որպես մարդասիրական օգնություն կուղղվի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի աջակցությանը, որը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց ՀԱՖՆ համերգային շրջագայությանն աջակցություն ցուցաբերած կառույցներին և կազմակերպություններին։

Aram Khachaturian-120։ ANPO performed in Athens
On 12 November 2023, at Megaron Concert Hall of Athens, the concert of the National Philharmonic Orchestra of Armenia under the baton of Eduard Topchjan, the orchestra's artistic director and principal conductor. Violinist Anush Nikoghosyan, performed Concerto for Violin and Orchestra of the composer Aram Khachaturian.
Minister of National Defense of the Hellenic Republic, Mr. Nikos Δένδιας, representatives of the executive and legislative power, heads of foreign diplomatic missions accredited to Greece, diplomats, representatives of the Armenian church, representatives of Greek intelligentsia, and other guests attend a concert. In Athens, the concert was held with the support of the Embassy of Armenia to Greece, as part of the world tour of the National Philharmonic Orchestra of Armenia, and on the occasion of the Celebration of Aram Khachaturian's 120th Birth Anniversary.
Mr. Tigran Mkrtchyan, the Ambassador, Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Greece, delivered a welcome speech, presenting Aram Khachaturian's concert tour in Greece, year 1965, as well as his legacy to world culture. Also, Ambassador Mkrtchyan referred to the visits of the National Philanthropic Orchestra of Armenia to Greece, especially after the Independence of Armenia, years 1991, 1992, 1993, 1994, and 1998, underlining that this particular tour is exceptional in many ways, as it takes place after a quarter of a century and is dedicated to the 120th birth Anniversary of world-renowned Armenian composer Aram Khachaturian, noting that the National Philharmonic Orchestra of Armenia is the best interpreter of his works in the world. "It is a special honor for the Embassy of Armenia to Greece to be a supporter of this concert in some way because the National Philharmonic Orchestra of Armenia is a unique institution that represents at the highest level the Armenian culture in the world. The National Philharmonic Orchestra of Armenia is a cultural symbol, and its presence in large Musical Halls of the world gives all of us a sense of pride,"- said Mr. Mkrtchyan.
Also, in his greeting speech, the Ambassador referred to the orchestra's other concerts scheduled during this tour - Thessaloniki, New York, Boston, Toronto, Montreal, underlining that the concert planned in Boston is for charity, and the proceeds from the tickets will go to humanitarian aid to support the forcibly displaced Armenians from Nagorno Karabakh as a result of the military aggression launched by Azerbaijan.
At the end of his speech, the Ambassador thanked the institutions and organizations that supported the tour of the National Philharmonic Orchestra of Armenia.