Ջուլիանա Գրիգորյանն արժանացել է Հիլդեգարդ Բերենսի անվան մրցանակի
Հիլդեգարդ Բերենսի 14-րդ ամենամյա մրցանակը շնորհվել է Մետրոպոլիտեն Օպերայի Լինդեմանի երիտասարդ արտիստների ծրագրի սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանին։ Երգչուհին սովորում է ծրագրի առաջին կուրսում։ Մրցանակը Ջուլիանային հանձնվել է 2024 թվականի փետրվարի 9-ին՝ Մետրոպոլիտեն օպերայի Grand Tier-ում՝ Հիլդեգարդ Բերենսի ծննդյան 87-ամյակի տոնակատարությունների ժամանակ:
«Ես իսկապես զարմացա, երբ պարոն Գաստոն Օրմազաբալը (Հիլդեգարդ Բերենսի հիմնադրամի ղեկավար,-հեղ․) հայտնեց, որ ստացել եմ այս հրաշալի մրցանակը: Ձեր հարգարժան կազմակերպության կողմից նման պարգևի արժանանալը պատիվ է: Ես խորապես զգացված եմ, որ իմ արվեստը գնահատվում է դասական երաժշտության աշխարհի կողմից: Բերենս հիմնադրամի նման կազմակերպությունները մեծ ոգեշնչման աղբյուր են ցանկացած երիտասարդ արվեստագետի համար: Շատ կարեւոր է զգալ այս աջակցությունը կարիերայիս սկզբում»։
Մրցանակը նվիրված է 20-րդ դարի մեծագույն վագներյան սոպրանոներից մեկի հիշատակին, որին The New York Times-ը հռչակել է «սուպերսոպրանո», Opera News-ը՝ «Անզուգական Հիլդեգարդը» և «Ամենամեծ կենդանի Բրյունհիլդը», ֆրանսիական Le Monde-ը նկարագրել է որպես «Շշմեցնող», Վիեննայի Der Standard-ը՝ «Վերջին տասնամյակների ամենահիասքանչ Brünnhilde-ն»:
Մետրոպոլիտեն Օպերայի Լինդեմանի երիտասարդ արտիստների ծրագրի գործադիր տնօրեն Մելիսա Վեգները ասաց. «Մետրոպոլիտեն օպերայի Լինդեմանի երիտասարդ արտիստների զարգացման ծրագրի անունից արտոնություն է ստանալ մեր արտիստներին աջակցություն և ճանաչում Հիլդեգարդ Բեհրենս հիմնադրամի կողմից: Սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանը մեծ օպերային կարիերա է սկսում, և ես գիտեմ, որ նրա արվեստը հարգելու է Met-ի ամենահարգված դրամատիկ սոպրանոներից մեկի՝ Հիլդեգարդ Բեհրենսի հիշատակը»:

The 14th annual Hildegard Behrens Prize was awarded to Metropolitan Opera Lindemann Young Artist Program soprano Juliana Grigoryan, from Armenia. Juliana Grigoryan is in her first year of the program. The prize was presented to Juliana at a ceremony in the Metropolitan Opera Grand Tier on February 9th, 2024, in celebration of the 87th anniversary of Ms. Behrens’ birthday, Fanfaire.com reports.
“I was truly surprised when Mr. Gaston Ormazabal told me I had received this incredible prize. It is an honor to be recognized by your esteemed organization. I am humbled and deeply touched that one’s art is appreciated by the world of classical music. Organizations like the Behrens Foundation are a source of great inspiration for any young artist. It is very important to feel this support in the first steps of your career.”
The award commemorates one of the greatest Wagnerian sopranos of the 20th century, whom The New York Times proclaimed a “supersoprano”, Opera News declared “The Incomparable Hildegard” and “The greatest living Brünnhilde”, France’s Le Monde described as “Bouleversante” (Stunning), and Vienna’s Der Standard affirmed “Die grandioseste Brünnhilde der letzten Jahrzehnte” (The most magnificent Brünnhilde of the last decades).
Melissa Wegner, Executive Director at the Metropolitan Opera Lindemann Young Artist Program, said “On behalf of the Metropolitan Opera’s Lindemann Young Artist Development Program, it is a privilege to have our artists receive support and recognition from the Hildegard Behrens Foundation. Soprano Juliana Grigoryan is stepping into a major operatic career and I know her artistry will honor the memory of one of the Met’s most esteemed dramatic sopranos, Hildegard Behrens.”