Լիպարիտ Ավետիսյանը և Կոնստանտին Օրբելյանը համատեղ ալբոմ են ձայնագրել
Աշխարհահռչակ հայազգի դիրիժոր, Նյու Յորքի քաղաքային օպերայի երաժշտական տնօրեն և գլխավոր դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ Կաունասի սիմֆոնիկ նվագախումբը «Delos Music» նշանավոր ընկերության կողմից ձայնագրել է 20-րդ հոբելյանական ալբոմը, որում ներառված են տենորի համար գրված 13 նշանավոր արիաներ հայ տաղանդաշատ օպերային երգիչ, Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչ Լիպարիտ Ավետիսյանի կատարմամբ։ Սա Լ. Ավետիսյանի առաջին անհատական ալբոմն է, որի ձայնագրման առաջարկը դեռևս տարիներ առաջ արել է մաեստրո Կոնստանտին Օրբելյանը։
Լիպարիտ Ավետիսյանը կարևորելով համագործակցությունը Կ. Օրբելյանի հետ նշում է. «Այս ձայնագրության մտահղացումը մաեստրո Օրբելյաննին էր, և մենք պլանավորել էիք դեռ չորս տարի առաջ այն իրագործել, բայց հայտնի պատճառներով՝ պատերազմ, համավարակ, այնուհետև իմ զբաղվածության պատճառով չէր հաջողվում գոնե հինգ օր ազատ ժամանակ ունենալ, որպեսզի հանդիպեինք Կաունասում և իրականացնեինք ձայնագրությունը։ Այս տարի բարեբախտաբար հաջողվեց։ Ձայնագրության համար հատկացրել էինք չորս օր, սակայն ավարտեցինք երեք օրում։ Ձայնագրել ենք տենորի համար գրված 13 հայտնի արիաներ, գրեթե բոլոր արիաներն էլ իմ խաղացանկից են, այսինքն բոլոր այդ դերերով ես ներկայանում եմ աշխարհի տարբեր բեմերում»։
Լիպարիտ Ավետիսյանը սովորել է Մոսկվայի Պ. Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայում Բ.Կուդրյավցևի դասարանում: Այնուհետև ուսումը շարունակել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում` պրոֆեսոր Ռաֆայել Հակոբյանցի դասարանում: Ներկայումս արտիստը հանդես է գալիս աշխարհի հեղինակավոր օպերային թատրոններում։
«Նախ պետք է ասեմ, որ անչափ կարոտել էի մաեստրո Օրբելյանին։ Շատ ուրախ և հպարտ եմ, որ ճանաչում եմ նրան։ Մաեստրո Օրբելյանն ինձ համար ավագ եղբայր է, ընկեր, ում խորհուրդնեը մշտապես շատ կարևոր են ինձ համար։ Այն դրական ու ջերմ մթնոլորտը, որ կարողանում է մշտապես ստեղծել մաեստրոն և այդ էներգետիկան փոխանցել շրջապատին գլխավոր գրավականն է հանդիսանում այսպիսի մեծածավալ նախագծերը դյուրությամբ իրագործելու համար։ Հուսով եմ, որ առաջիկայում մենք նոր ու հետաքրքիր համատեղ նախագծերով հանդես կգանք»,-ասում է Լիպարիտ Ավետիսյանը։
Կաունասի սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ (դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյան) տեղի է ունեցել նաև Լիպարիտ Ավետիսյանի և ամերիկացի օպերային երգչուհի Քրիստին Սամփսոնի համատեղ համերգը։

Liparit Avetisyan and Constantine Orbelian recorded album with Kaunas Symphony Orchestra
The Kaunas Symphony Orchestra under the direction of the world-famous Armenian conductor, music director, and chief conductor of the New York City Opera Constantine Orbelian recorded the 20th-anniversary album of the famous Delos Music company, which included 13 famous arias for tenor, and these arias were performed by the talented Armenian opera singer Liparit Avetisyan. This is the first solo album by Liparit Avetisyan, the proposal to record which many years ago was made by maestro Constantine Orbelian himself.
Liparit Avetisyan, emphasizing the importance of cooperation with Constantine Orbelian, noted: “The idea for this recording originally came from maestro Orbelyan and we planned to make it four years ago, but for well-known reasons, such as the war, the pandemic, then my very busy schedule and, as a result, we couldn't find at least five days to meet in Kaunas. Fortunately, this year we succeeded. We planned to organize the recording in four days but missed it in three. We recorded 13 well-known arias, almost all the arias from my repertoire, that is, I perform all these parts in different theaters.
Liparit Avetisyan studied at the Moscow Tchaikovsky Conservatory in the class of B. Kudryavtsev. Then he continued his studies at the Yerevan Komitas State Conservatory in the class of Professor Rafael Hakopyants. Currently, the artist is a soloist of A. Spendiaryan Opera and Ballet Theatre and performs at the largest opera venues in the world.
“First of all, I must say that I really missed Maestro Orbelian. I am very happy and proud to know him. Maestro Orbelian is like an older brother to me, a friend whose advice is always very important. The positive and warm atmosphere in which the maestro is always able to create and transfer this energy to others is the main guarantee of the easy implementation of such large-scale projects. I hope that in the near future, we will have new and interesting joint projects," said Liparit Avetisyan.
Kaunas also hosted a joint concert by Liparit Avetisyan and American opera singer Kristin Sampson with the participation of the Kaunas Symphony Orchestra conducted by Constantine Orbelian.