Հայաստանյան պրմիերա․ Բախ` «Սի մինոր Մեսսա»
Փետրվարի 22-ին, ժամը 19:00 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկայանա Բախի «Սի մինոր Մեսսա» ստեղծագործության հայաստանյան պրեմիերան։ Այն կներկայացնեն Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր ՝ Վահան Մարտիրոսյան), Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան), Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկանյան)։ Մենակատարներ՝ սոպրանո Յոհանա Վինքել (Գերմանիա), կոնտրալտո Սեդա Ամիր-Կարայան (Գերմանիա) տենոր Բենեդիքթ Հայմես (Միացյալ Թագավորություն), բաս Փիթեր Հարվեյ (Միացյալ Թագավորություն)։ Դիրիժոր՝ Ֆրից Կրեմեր (Գերմանիա)։
Բախի «Սի մինոր Մեսսա» ստեղծագործությունը համարվում է դասական երաժշտության գերագույն նվաճումներից մեկը։ Կոմպոզիցիան ավարտվել է 1749 թվականին՝ կոմպոզիտորի մահից մեկ տարի առաջ, և մեծ մասամբ հիմնված է եղել ավելի վաղ ստեղծագործությունների վրա։ Կոմպոզիցիայի առավել անսովոր բնութագրիչներից է նրա մասշտաբը. կատարման ընդհանուր ժամանակը մոտ երկու ժամ է։ Այս ստեղծագործությունը, հավանաբար, երբեք ամբողջությամբ չի կատարվել Բախի կենդանության օրոք: Ամենավաղ վավերագրված ամբողջական կատարումը տեղի է ունեցել 1859 թվականին: Տասնյակ ձայնագրություններ այն դարձրել են Բախի ամենահայտնի վոկալ ստեղծագործություններից:
2015թ.-ին «Սի մինոր Մեսսա»-ի՝ Բախի անձնական ձեռագիրը, որը պահվում էր Բեռլինի պետական գրադարանում, ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային հիշողության ռեգիստրում, որը մշակութային նշանակություն ունեցող փաստաթղթերն ու ձեռագրերը պահպանելու ծրագիր է:

The Armenian premiere of Bach's "Mass in B minor"
The Armenian premiere of Bach's "Mass in B minor" will be held on February 22 at 7:00 p.m. in the Aram Khachaturian Concert Hall. It will be performed by the State Chamber Orchestra of Armenia (artistic director and chief conductor: Vahan Martirosyan), the State Chamber Choir of Armenia (artistic director and conductor: Robert Mlkeyan), and the Yerevan State Chamber Choir (artistic director and conductor: Kristina Voskanyan). Soloists include soprano Johanna Winkel (Germany), contralto Seda Amir-Karayan (Germany), tenor Benedict Hymes (UK), and bass Peter Harvey (UK). Conductor: Fritz Kremer (Germany).
The Mass in B minor (German: h-Moll-Messe), BWV 232, is an extended setting of the Mass ordinary by Johann Sebastian Bach. The composition was completed in 1749, the year before the composer's death, and was largely based on earlier work, such as a Sanctus Bach had composed in 1724.
In 2015, Bach's manuscript of the mass held by the Berlin State Library was included in UNESCO's Memory of the World Register, a project to protect and preserve culturally significant documents and manuscripts.