Մեկնարկում է Կոմպոզիտորների միության 90-ամյակին նվիրված հոբելյանական փառատոնը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ 2022 թ. մայիսի 19-ին՝ ժամը 19:00-ին, կմեկնարկի Հայաստանի կոմպոզիտորների միության 90-ամյակին նվիրված հոբելյանական փառատոնը:
Նախարարի տեղակալը փառատոնին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ շնորհավորել է կոմպոզիտորների միության բոլոր անդամներին 90-ամյակի կապակցությամբ և ընդգծել, որ միայն միության պատմությանը քաջատեղյակ մարդիկ գիտեն, թե ինչ փորձությունների, բարդությունների և նվաճումների միջով է անցել միությունն այս 90 տարիների ընթացքում:
Արա Խզմալյանն ուրախությամբ նշել է, որ նախարարության և միության միջև համագործակցային աշխատանքներն ակտիվացել են, և հատկանշական է, որ այդ համագործակցության արդյունքում նաև նոր շունչ է ստացել Դիլիջանի կոմպոզիտորների տան համերգասրահը, և «Բեթհովենյան» դահլիճում պարբերաբար տեղի են ունենում միջոցառումներ:
«Մեզ համար մշակութային քաղաքականության առաջնահերթություն է մշակութային գործընթացների ապակենտրոնացումը: Կարծում եմ՝ դեռ շատ անելիքներ ունենք այդ միջավայրի հետ կապված: Տարեցտարի ուշադրության կենտրոն ենք բերում ժամանակակից կոմպոզիտորներին: Ինչպես գիտեք, այս տարի Սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ իրականացրել ենք «Ժամանակակից կոմպոզիտորական արվեստի» փառատոնը, և գնալով ավելի ու ավելի հստակ են դառնում ռազմավարական շեշտադրումներն այդ փառատոնի մեջ»,- ասել է Արա Խզմալյանը և հավելել, որ արվում է ամեն ինչ, որպեսզի ժամանակակից կոմպոզիտորական արվեստի պրոցեսների խթանումը չսահմանափակվի միայն փառատոնով, այլև տարվա ընթացքում լավագույն ստեղծագործողներին աջակցությունը շարունակվի ինչպես տեղեկատվական, այնպես էլ կոնկրետ պատվերների միջոցով, նոտաների հրատարակմամբ:
Անդրադառնալով միության 90-ամյակին նվիրված հոբելյանական փառատոնին՝ միության նախագահ Արամ Սաթյանը նշել է, որ փառատոնի շրջանակում կներկայացվեն ինչպես արդեն դասական դարձած, այնպես էլ ժամանակակից կոմպոզիտորների բազմաժանր ստեղծագործություններ, որոնց զգալի մասը կլինեն պրեմիերաներ: Բացման համերգին ելույթ կունենան Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, Վանաձորի պետական կամերային նվագախումբը, ինչպես նաև անվանի մենակատարներ:
«Կոմպոզիտորների միության համերգասրահի նախասրահում համերգից առաջ կբացվի նաև միության 90-ամյակին նվիրված ցուցահանդես, որի շրջանակում Հայաստանի ազգային արխիվի հետ կներկայացվեն միությանը վերաբերող արխիվային նյութեր: Մինչև նոյեմբեր տևող հոբելյանական փառատոնի ընթացքում կներկայացվեն նաև հայ կոմպոզիտորների սիմֆոնիկ, կամերային, երգչախմբային ստեղծագործություններ: Ողջ տարվա ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել նաև մարզային համերգներ, մրցույթներ, բազմաբովանդակ այլ նախագծեր, որոնք կիրականացվեն Հայաստանի կոմպոզիտորների միության աջակցության մշակութային հիմնադրամի գործընկերությամբ»,- եզրափակել է Արամ Սաթյանը:

Festival dedicated to the 90th anniversary of the Composers Union starts in May
With the support of the RA Ministry of ESCS, on the initiative of the Composers Union of Armenia, the jubilee festival dedicated to the 90th anniversary of the Union will start on May 19.
The Deputy Minister congratulated all the members of the Composers' Union on this occasion noted, that the cooperation between the Union and the ministry has intensified, and as a result of that cooperation, the concert hall of the Dilijan Composers' House was renovated, and events regularly take place in the "Beethoven" hall.
"Decentralization of cultural processes is a priority of cultural policy for us. I think we still have a lot to do with that environment. From year to year, we bring the focus of attention to contemporary composers. As you know, this year we have held the Contemporary music festival with the Symphony Orchestra, the strategic emphasis in that festival is becoming more and more clear, "said Ara Khzmalyan. The promotion of the processes will not be limited only to the festival, but the support of the best composers will continue throughout the year, both through information and specific orders, by publishing notes.
Referring to the jubilee festival dedicated to the 90th anniversary of the union, the president of the union Aram Satian noted that the festival will present works of both classical and contemporary composers, most of which will be premieres. The Yerevan State Chamber Choir, Vanadzor State Chamber Orchestra, as well as famous soloists will perform at the opening concert.
An exhibition dedicated to the 90th anniversary of the Composers 'Union will be opened in the lobby of the Composers' Union before the concert, within which archival materials related to the Union will be presented together with the National Archives of Armenia. Symphonic, chamber and choral works of Armenian composers will be presented during the jubilee festival until November. "It is planned to hold regional concerts, competitions, and other projects throughout the year, which will be implemented in partnership with the Cultural Foundation of the Composers' Union of Armenia," Aram Satian concluded.