Կոմիտասի ծննդյան 155-ամյակին նվիրված համերգ-ցուցահանդես Քարդիֆում և Լոնդոնում
Քլինգեն Երգչախումբը և Մշակութային Ասոցիացիան՝ Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանատան և Ուելսի Հայ համայնքային կենտրոնի հովանու ներքո՝ հունիսի 8-ին, Ուելսի մայրաքաղաք Քարդիֆի Սուրբ Գերման եկեղեցում առաջին անգամ ներկայացրեց լայնածավալ համերգ-ցուցահանդես՝ նվիրված Կոմիտասի ծննդյան 155-ամյակին: Միջոցառման հեղինակն ու ղեկավարն էր մաեստրո Սիփան Օլահը։
Երաժիշտները և հանդիսատեսների մի խումբ Լոնդոնից այցելեցին Քարդիֆի Խաղաղության տաճարի այգի, ծաղիկներ խոնարհեցին և հարգանքի տուրք մատուցեցին գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշակոթողին:
Ուելսի Հայ Համայնքային Կենտրոնի (ACCW) հիմնադիր Ջոն Թորոսյանը ներկայացրեց հիշատակի Խաչքարի կանգնեցման պատմությունը, որն իր նախաձեռնությամբ տեղադրվել է Խաղաղության տաճարի պարտեզում 2007 թվականին՝ ի հիշատակ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի։
Սուրբ Գերմանի եկեղեցու սրահում տեղի ունեցավ ընդունելություն-հյուրասիրություն և ցուցահանդես, որին հաջորդեց համերգ պատմական եկեղեցում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին 18-ից 19-րդ դարի Օսմանյան կայսրության տարածքում հայ ոսկերիչների ձեռքով պատրաստված արծաթյա զարդեր, արվեստի յուրահատուկ նմուշներ։ Առանձնակի հետաքրքրություն էր ներկայացնում Կոմիտասի ձեռագրերի, ձայնագրությունների և գրքերի, նոտաների ու խազերի բացառիկ ցուցահանդեսը։ Կարճ դասախոսությամբ հանդես եկավ ցուցահանդեսի կազմակերպիչ, նկարչուհի Մարիամ Թորոսյանը՝ որը բնակվում և ստեղծագործում է Քարդիֆում։
Hամերգի ղեկավար Սիփան Օլահը (դիրիժոր, տենոր, դաշնամուր), Եվգենյա Տերենտիևան՝ դաշնամուր, Հայարփի Եղիկյանը՝ սոպրանո, Նարինե Մալխասյանը՝ սոպրանո, Էլվիրա Մարգարյանը՝ սոպրանո, Հելեն Ռոթշելը՝ մեցցո-սոպրանո, Հակոբ Ջեք Մուրադյանը – հոբոյ, հանդես եկան սոլո կատարումներով։ Համերգին իրենց մասնակցությունը բերեցին նաև Քլինգեն երգչախմբը և վոկալ անսամբլը։ Եվս մեկ հիանալի նախաձեռնություն իրականություն դարձավ՝ հայ երաժշտական ժառանգության մեծագույն գիտակի, նրա անմահության մաքրագործված և հղկված պատառիկները փրկողի, պարզապես հանճարեղ կոմպոզիտորի՝ Կոմիտասի անմահ երաժշտական ​​ժառանգությունը մեկ համերգում ներկայացնելու։
Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը ելույթ ունեցավ Կոմիտասի և նրա թողած թանկագին մշակութային ժառանգության մասին։ Նա կարևորեց Ուելսի հասարակության և հայ ժողովուրդների միջև ամուր կապը, համագործակցությունն ու բարեկամությունը։ Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց Քլինգեն Երգչախմբին և Մշակութային ասոցիացիային՝ գլխավորությամբ մաեստրո Սիփան Օլահի և Ուելսի Հայ համայնքային կենտրոնին՝ մեծն Կոմիտասի երաժշտության պրոֆեսիոնալ ներկայացման և ավելի քան 22 ստեղծագործությունների կատարումների համար։
Ուելսի Հայ Համայնքային Կենտրոնի (ACCW) հիմնադիր Ջոն Թորոսյանը հոբելյանական այս բացառիկ միջոցառման համար հատուկ Կոմիտասի անվան շքանշան-մեդալներ հանձնեց մաեստրո Սիփան Օլահին և Նորին Գերազանցություն դեսպան Վարուժան Ներսեսյանին։ Ջոն Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց KCCA-ին հայ երաժշտությունն ու արվեստը Մեծ Բրիտանիայում և ամբողջ աշխարհում ներկայացնելու և հանրահռչակելու շարունակական և նվիրված աշխատանքի համար։
Mիջոցառման հյուրեր էին Սթիվեն Թոմասը, Հայր Նիկոլասը և Լեյբորիստ պատգամավոր Սթիվեն Դաութին, ինչպես նաև հայ և ուելսցի երաժշտասեր հանդիսատեսը:
Անցյալ ամիս՝ մայիսի 18-ին, Կոմիտասին նվիրված նույն համերգ-ցուցահանդեսը տեղի էր ունեցել Լոնդոնի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցում:
Կոմիտասի ծննդյան 155-ամյակին նվիրված համերգ-ցուցահանդես Քարդիֆում և Լոնդոնում · Armenian National Music

Event dedicated to the 155th birth anniversary of Komitas took place in Cardiff and London
Klingen Choir and Cultural Association under the auspices of the Embassy of Armenia to the UK and the Armenian Community Centre Wales presented a concert exhibition dedicated to Komitas 155th birth anniversary on Saturday 8 June 2024 in St German's Church, Metal St Cardiff for the 1st time in Wales. The event director and manager was maestro Sipan Olah.
Musicians and some audience from London visited the garden of the Temple of Peace in Cardiff, Wales to see the Armenian Genocide memorial in Cardiff.
John Torosyan the founder of the Armenian Community Centre in Wales (ACCW) delivered a special speech about the Khachkar, which was placed in the garden of the Temple of Peace in 2007 for the immortal memory and respect towards the victims of the Armenian Genocide in 1915.
After that, the group of visitors from London had a sightseeing walk around central Cardiff.
There was a reception and exhibition at St German's church hall, followed by a historic church concert.
The event featured 19th-century silver jewellery, artworks and Komitas manuscripts, records and books exhibition and talk organised by the artist Mariam Torosyan from Cardiff.
There were solo performances by internationally acclaimed musicians Sipan Olah – conductor/ tenor /piano and concert director, Evgenia Terentieva – piano, Hayarpi Yeghikyan – soprano, Narine Malkhasyan - soprano, Elvira Margarian – soprano, Helen Rotchell – mezzo-soprano, Hagop Jack Mouradian – oboe, as well as pieces performed by Klingen choir and vocal ensemble, presenting the immortal musical heritage of the great Armenian composer Komitas.
His Excellency Ambassador of Armenia in the UK Varuzhan Nersesyan delivered a speech about Komitas and his precious legacy. He highlighted the strong connection, cooperation and friendship with Wales, Welsh people and Armenians. Also he thanked the Klingen Choir and Cultural Association, maestro Sipan Olah and the Armenian Community Centre Wales for the professional presentation and performance of music by great Komitas.
John Torosyan the founder of the Armenian Community Centre Wales (ACCW) handed special Komitas medals for this unique anniversary event to maestro Sipan Olah and His Excellency Varuzhan Nersesyan. John Torosyan thanked KCCA for the continuous and dedicated work in promoting and presenting Armenian music and arts all over the UK and worldwide.
Delighted to have as the event guests Stephen Thomas, Fr. Nicholas and Stephen Doughty MP at this concert and Armenian and Welsh music lover audience.
Last month on the 18th of May, the same concert-exhibition dedicated to Komitas was held in London’s St Sarkis Armenian Church which was another successful event by KCCA in cooperation with the Embassy of Armenia to the UK and St Sarkis church.
Event dedicated to the 155th birth anniversary of Komitas took place in Cardiff and London · Armenian National Music