Գյումրիում կայացել է «Երաժշտական կամուրջ․ Հայաստան–Ֆրանսիա» խորագրով համերգը
վրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում կայացել է «Երաժշտական կամուրջ․ Հայաստան–Ֆրանսիա» խորագրով համերգ՝ նվիրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությանը և մշակութային համագործակցության խորացմանը։
Համերգին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Աժ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Կառավարության անդամներ, հյուրեր։
Համերգին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել են ներկաներին: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Վարդանանց հրապարակում հավաքված հազարավոր քաղաքացիներին ջերմ ընդունելության համար: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախ շնորհակալություն է հայտնել նվագախմբին և երաժիշտներին, ապա դիմել հանդիսատեսին՝ երախտագիտություն հայտնելով թե՛ Երևանում, թե՛ Գյումրիում ֆրանսիական պատվիրակությանն արժանացրած ընդունելության համար:
Համերգային ծրագրում հնչել են հայկական և ֆրանսիական թեմատիկ ստեղծագործություններ՝ հայ և ֆրանսիացի անվանի արտիստների կատարմամբ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ։
Նախագծի իրականացումը նպատակ ուներ նպաստելու Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մշակութային կապերի ամրապնդմանը և համագործակցության հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի միջազգային ճանաչելիության և վարկանիշի բարձրացմանը։
Գյումրիում կայացել է «Երաժշտական կամուրջ․ Հայաստան–Ֆրանսիա» խորագրով համերգը · Armenian National Music

Within the framework of the European Political Community Summit, a concert titled “Musical Bridge: Armenia–France” was held at Vardanants Square, dedicated to the friendship between Armenia and France and to the deepening of cultural cooperation.
Among those in attendance were Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, President of Armenia Vahagn Khachaturyan, President of France Emmanuel Macron, Speaker of the National Assembly Alen Simonyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Daniel Danielyan, members of the Government, and guests.
During the concert, Emmanuel Macron and Nikol Pashinyan addressed the audience. The Prime Minister thanked the thousands of citizens gathered at the square for their warm welcome. The President of France first expressed gratitude to the orchestra and musicians, then addressed the audience, thanking them for the reception given to the French delegation both in Yerevan and Gyumri.
The concert program featured Armenian and French-themed compositions performed by renowned Armenian and French artists, accompanied by the Armenian State Symphony Orchestra.
The project aimed to contribute to strengthening cultural ties between Armenia and France, further developing cooperation, and enhancing Armenia’s international visibility and reputation.