Ալեքսանդր Հարությունյանի հիշատակին նվիրված համերգ՝ Անգլիայում
Մայիսի 21-ին Լոնդոնի Քենսինգթոն թագավորական համայնքի Սբ․ Քաթսբերթ եկեղեցում տեղի է ունեցել մեծանուն կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյանի 102-ամյակին նվիրված բացառիկ համերգ-ցուցահանդես:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Քլինգեն» երգչախմբի ու մշակութային ասոցիացիայի գեղարվեստական ղեկավար ու դիրիժոր Սիփան Օլահի ջանքերով՝ Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան հովանու ներքո։ Համերգի նպատակներից է Ալեքսանդր Հարությունյանի և հայ կոմպոզիտորների երաժշտական ստեղծագործությունները հանրահռչակելը Միացյալ Թագավորությունում՝ հայ և միջազգային երաժիշտների կատարմամբ:
Հոբելյանական ծրագրին ներկա ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը, անգլիական եկեղեցու հոգևոր հովիվ, Սբ․ Քաթսբերթ եկեղեցու հոգևորական Ջեյմս Չեգվիդենը հանդես եկան ողջույնի և բացման խոքերով հանդիսականներին:
Երեկոյին ներկա էին Ալ.Հարությունյանի աղջիկը՝ դաշնակահարուհի Նարինե Հարությունյան-Կութճուկյանը, հայկական համայնքային խորհրդի ատենապետ Արմանդ Աբրամյանը, հայկական համայնքային խորհրդի ողջ անձնակազմը, ՄԹ-ում հայկական մի շարք կազմակերպությունների ատենապետեր, երաժիշտներ Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիայից և Թագավորական երաժշտական քոլեջի կոլեկտիվից, հայ և բրիտանացի երաժշտասեր հանրությունը:
Երեկոյի ընթացքում համերգավար Վանուհի Պետրոսյանը ներկայացրել է Հարությունյանի Կոնցերտ ջութակի և լարային նվագախմբի համար, իմպրոմպտու թավջութակի և նվագախմբի համար, երգչախմբային երգեր և մեներգեր, գործիքային մենանվագներ, Սայաթ Նովա օպերայից արիաներ՝ որոնք վարպետորեն կատարվել են միջազգային ճանաչում ունեցող պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ Անի Բատիկյանի՝ ջութակ, Սիփան Օլահի՝ տենոր և դիրիժոր, Քրիստոֆեր Հեջեսի՝ թավջութակ, Հայարփի Եղիկյանի՝ սոպրանո, Նարինե Մալխասյանի՝ սոպրանո, Մարիա Փալազյանի՝ դաշնամուր, Քլինգեն Կամերային Նվագախմբի և Քլինգեն երգչախմբի կողմից: Համերգը եզրափակվեց Հարությունյանի «Հայրենիքիս հետ» երգով՝ գրված Հովաննես Թումանյանի համանուն բանաստեղծության խոսքերով:

Multinational tribute to Alexander Arutiunian in London
On May 21, in the Royal Borough of Kensington and Chelsea, London an exquisite concert-exhibition “Multinational tribute to Alexander Arutiunian” took place in St Cuthbert’s Church.  This special concert was dedicated to the great composer’s 102nd birth anniversary. One of the missions of this event was to promote musical heritage by Alexander Arutiuninan in the UK.
The event was organised by Klingen Choir and Cultural Association under the auspices of the Embassy of Armenia to the UK. The concert was organised by the conductor, tenor and pianist Sipan Olah (UK-Armenia). Greetings and a welcoming speech were delivered by Father James Chegwidden of St Cuthbert’s church and his Excellency Varuzhan Nersesyan the Ambassador of Armenia to the UK. The concert was attended by the chairman of the Armenian Community Council in the UK Armand Abramyan, chairmen of a number of Armenian organizations in the UK, and musicians from the Royal Academy of Music and the Royal College of Music in London.
Pieces by the magnificent composer Arutiunian concerto for Violin & string orchestra, Capriccio for cello & orchestra, choir and solo songs, solo instrumental pieces, and arias from the opera “Sayat Nova” were performed during the event.