«Երգի և խոսքի վարպետը». հուշ ցերեկույթ՝ նվիրված Վլադիլեն Բալյանին
Ապրիլի 29-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանում անցկացվեց «Երգի և գործի վարպետը» խորագրով հուշ ցերեկույթ՝ նվիրված անվանի հայ կոմպոզիտոր, երաժշտա-հասարակական գործիչ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Գյումրիի և Երևանի պատվավոր քաղաքացի Վլադիլեն Բալյանի ծննդյան 98-ամյակին:
Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի հիմնադիր տնօրեն Վ. Բալյանի ծննդյան տարեդարձին այս տարի առաջին անգամ ներկա չէր ինքը՝ Մաեստրոն: Միջոցառման հյուրերն էին կոմպոզիտորի ընտանիքի անդամները, ականավոր երաժիշտներ և մշակութային գործիչներ, որոնք կիսվեցին մեծ արվեստագետի ևանհատի հետ ունեցած համագործակցության և բարեկամության մասին հուշերով: «Ես այն բախտավորներից եմ, որ պատվով շարունակել եմ, շարունակում եմ և կշարունակեմ թանգարանում նրա թողած ավանդույթները», - նշեց տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը:
Կոմպոզիտորի որդին՝ ճարտարապետ Կարեն Բալյանը հիշեց թանգարանի բացման դժվարին տարիները: Ցուցադրվեց տուն-թանգարանի գիտաշխատող Ինեսսա Խաչատրյանի պատրաստած «Երգի և գործի վարպետը» խորագրով փաստագրական տեսաշարը, որում տեղ էին գտել Վ. Բալյանին առնչվող բացառիկ նյութեր թանգարանի արխիվից: Համերգային բաժնում հնչեցին Մաեստրոյի թե՛ նշանավոր և թե՛ հազվադեպ կատարվող ռոմանսները: Ելույթ ունեցան մեներգիչներ Դիանա Հարությունյանը (սոպրանո) և Արսեն Գևորգյանը (բարիտոն)՝ ԵՊԿ պրոֆեսոր Մարգարիտ Սարգսյանի նվագակցությամբ: Հուշ ցերեկույթի ավարտին անսպասելի անջատվեց էլեկտրականությունը, և հյուրերը բջջային հեռախոսների լույսերի ներքո, կիսամութ դահլիճում միաձայն երգեցին Մաեստրոյի «Ամպեց, կորավ լուսընկան» երգը:

"The master of song and act": matinee dedicated to the memory of Vladilen Balyan
An event entitled "The master of song and act" dedicated to the 98th birth anniversary of the famous Armenian composer, music and public figure, RA People's Artist, Honorary citizen of Gyumri and Yerevan Vladilen Balyan took place in Alexander Spendiaryan House-museum on April 29, 2022.
This year V. Balyan, the founding Director of the Spendiaryan House museum didn't attend in person his birthday anniversary for the first time. The guests of the event were the members of the composer's family, notable musicians and cultural figures, who shared their memories of the cooperation and friendship with the great artist and person.
"I am one of those fortunate people who had continued, continues and will continue the traditions he left in the museum", mentioned the director of the Spendiaryan House museum Marine Otaryan.
The son of the composer, the architect Karen Balyan told about the difficult years of the founding of the museum. The documentary video "The master of song and act" made by the researcher of the Spendiaryan House-museum Inessa Khachatryan was screened on the matinee. The video included unique materials connected with V. Balyan from the archive of the museum.
The famous and rarely performed romances written by Maestro were presented at the concert. The participants were vocal soloists Diana Harutyunyan (soprano) and Arsen Gevorgyan (baritone), piano accompanist - the professor of the YKSC after Komitas - Margarit Sargsyan.
At the end of the matinee, the power suddenly went out, and the guests sang Maestro's famous song "Ampets, korav lusynkan" with one voice in the darkened hall, under the lights of mobile telephones.