Գրքեր, թվայնացված սկավառակներ․ նվիրատվություն Երևանի կոնսերվատորիային
«Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի բարեկամների» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, աշխարհագրագետ, քարտեզագետ Ռուբեն Գալիչյանը կոնսերվատորիային է նվիրել գրքեր ու 1635 ձայնասկավառակի պարունակությամբ հիշողության կրիչ: Հավաքածուն ընդգրկում է ազգային երաժշտության օրինակներից մինչև արտասահմանյան կոմպոզիտորական արվեստի ներկայացուցիչների լավագույն ու դասական կատարումներ (օրինակ՝ թվային կրիչի մեջ բեռնված է Յոհանես Բրամսի 44, իսկ Լյուդվիգ վան Բեթհովենի 172 թվայնացված սկավառակ):
Ռուբեն Գալիչյանի խոսքով՝  նա ձայնադարան հավաքելու գործը սկսել է 17 տարեկանից իր ծննդավայրում՝ Պարսկաստանում: Առաջին ձայնապնակները նրա կյանքում պատահական էին հայտնվել. 14 տարեկան էր, երբ ռադիո նորոգող հայրը վերականգնել էր Թավրիզի մի բնակչի գրամոֆոնը: Այդ երաժշտասերն ուներ ձայնապնակների մի քանի ոչ ամբողջական ալբոմ, որոնք նվիրում է ավագ Գալիչյանին: 20 ձայնասկավառակների (78 պտույտ – րոպեում արագությամբ ) մեջ էին Լ. վան Բեթհովենի դաշնամուրային վերջին սոնատները Ալեքսանդր Բրաիլովսկու կատարմամբ, Ա. Դվորժակի 9-րդ սիմֆոնիան և այլն: 16-ամյակի  առթիվ Ռուբենը հայրիկից ստացավ ամենամեծ սպասված նվերը՝ գերմանացի մի ջութակահարի կատարմամբ Կ. Սեն-Սանսի Ռոնդո - Կապրիչոզոյի ձայնագրությունը: Ռուբեն Գալիչյանը հիշում է նաև իր գնած առաջին ձայնասկապնակը՝ Սերգեյ Կուսևիցկու ղեկավարությամբ Բոստոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ Բեթհովենի 5-րդ սիմֆոնիան:
Ռուբեն Գալիչյանը մեր երկրում ամենահարուստ անձնական ձայնադարան ունեցող երաժշտասերներից է, այսօր նրա հավաքածուն պարունակում է 2000-ից ավելի խտասկավառակ:

Ruben Galichyan, a member of the Board of Trustees of the Friends of the Yerevan Komitas State Conservatory, a geographer and cartographer, donated books and a memory disc with 1635 CDs to the Conservatory. The collection includes examples of national music, as well as best and classic music by foreign composers (for example, Johannes Brahms' 44 and Ludwig van Beethoven's 172 digitized CDs).
According to Ruben Galichyan, he started collecting discs at the age of 17 in his hometown in Iran. The first recordings of his life were fateful. He was 14 when his father, a radio repairman, restored the gramophone of a resident of Tabriz. That music lover had several incomplete albums, which he gave to elder Galichyan. Among the 20 CDs were last piano sonatas of Van Beethoven performed by Alexander Brailovsky, the 9th symphony of Dvorak, etc. On the occasion of his 16th birthday, Ruben received the biggest exclusive gift from his father, K. Saint-Saens Rondo - Capriccio's recording performed by a German violinist. Ruben Galichyan remembers the first album he bought,   Beethoven's 5th Symphony performed by the Boston Symphony Orchestra under the direction of Sergei Kusitsky.
Ruben Galichyan is one of the music lovers with the richest personal sound library in our country, today his collection includes more than 2000 CDs.