Էդուարդ Թոփչյանը պարգևատրվել է «ԱՐԳԻՇՏԻ ԱՌԱՋԻՆ» հուշամեդալով
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում փետրվարի 12-ին տեղի է ունեցել «Երևան» պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը։ Պատասխանատու այս նախագիծը միավորել է համայնքային ենթակայության 24 երաժշտական ու արվեստի դպրոցների ավելի քան 80 աշակերտների և կրթական այլ հաստատությունների շուրջ 20 ուսանողների: Այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
Նվագախմբում ընդգրկված պատանիների ուսումը երաժշտական և արվեստի դպրոցներում կազմակերպվում է անվճար հիմունքներով, իսկ մանկավարժներն էլ ստանում են լրավճար՝ հավելյալ պարապմունքների համար: Քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ նվագախմբի համար իրականացվում է երաժշտական բարձրակարգ և թանկարժեք գործիքների ձեռքբերման ծրագիրը, նախատեսված են նվագախմբի հայաստանյան և արտասահմանյան հյուրախաղեր:
Հայ երաժշտարվեստի զարգացման գործում և Երևանի մշակութային կյանքում ունեցած նշանակալի ավանդի համար ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ պարգևատրվեց «ԱՐԳԻՇՏԻ ԱՌԱՋԻՆ» հուշամեդալով։

Eduard Topchjan has awarded the “Argishti the First” medal
The “Yerevan” Youth Symphony Orchestra concert was held in “Aram Khachaturian” concert hall on February 12. This important project brought together more than 80 students from 24 municipal music and art schools and about 20 students of other educational establishments.
The studies of the young musicians at music and art schools are organized free of charge, and their teachers are paid for their extra lessons. The Municipality initiated the procurement program of high quality expensive musical instruments; concert tours of orchestra throughout Armenia and abroad are planned.
For his significant contribution to the development of Armenian music art and the cultural life of Yerevan, the RA Distinguished Art Figure, conductor Eduard Topchjan has been awarded the “Argishti the First” medal by the decision of Yerevan Mayor Tigran Avinyan.