Հովհաննես Չեքիջյան. Երգող մարդը պետք է տրամադրություն ունենա
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը և ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն այցելել են ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, պետական մրցանակի դափնեկիր, պրոֆեսոր, Հայաստանի ազգային հերոս, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանին:
Այցի շրջանակում պաշտոնյաները հետևել են Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի՝ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում և «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում առաջիկայում կայանալիք համերգների փորձերին:
Կարևորելով համերգներում երգչախմբի՝ ըստ պատշաճի պատրաստվածությունը, Հովհաննես Չեքիջյանն ընդգծել է. «Երգող մարդը պետք է տրամադրություն ունենա: Եթե չկարողանանք այդ տրամադրությունը ստեղծել, մեզ մոտ ոչինչ չի ստացվի»:

Hovhannes Chekidjian: A singing person should be in the mood
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, Human Rights Defender Anahit Manasyan and ESCS Deputy Minister Daniel Danielyan visited People's Artist of the USSR, State Prize Winner, Professor, National Hero of Armenia, Artistic Director and Conductor of the Armenian National Academic Choir Hovhannes Chekijian.
During the visit, the officials observed the rehearsals of the upcoming concerts of the Armenian National Academic Choir at the A. Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theatre and the Aram Khachaturian Concert Hall.
Highlighting the importance of proper preparation of the choir at concerts, Hovhannes Chekidjian underlined: “A singing person should be in the mood. If we fail to create this mood, we won't succeed.”