Եվրոպական ժառանգության օրեր. Armenian National Music-ի ընտրությունը
Այս տարի Եվրոպական ժառանգության օրերն անցկացվում են «Համընդգրկուն ժառանգություն» խորագրով: Ծրագրի մեկնարկը կտրվի սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 19:00-ին, Երերույքի տաճարում, որի ընթացքում կհնչի դասական երաժշտություն՝ «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի մասնակցությամբ։  Հայաստանում և Արցախում այս երկու օրերի ընթացքում ավելի քան 100 մշակութային կազմակերպություններ իրենց հարկի տակ կհյուրընկալեն այցելուներին, կկազմակերպվեն օրվա խորհրդին համահունչ բազմաթիվ մշակու­թային միջոցառումներ, այդ թվում՝  երաժշտական։
Armenian National Music-ը առանձնացրել է առավել հետաքրքիր երաժշտական ուղղվածության միջոցառումները․
«Կոմիտասի անձնական գրադարանը»
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտն առաջին անգամ կներկայացնի «Կոմիտասի անձնական գրադարանը» ցուցադրությունը, որի նպատակն է ներկայացնել Կոմիտասի անձնական գրադարանը և վերականգնել դրա կորսված մասը։ Գրադարանը բաղկացած է հայերեն, ռուսերեն, հունարեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն, իտալերեն, պորտուգալերեն գրքերից (ընդհանուր՝ 549 միավոր)։
«Հայոց գույնը՝ մեղեդի. Սարյան և Կոմիտաս»
Կոմիտասի թանգարանը նկարիչ Մ․ Սարյանի տուն-թանգարանի հետ ներկայացնում է «Հայոց գույնը՝ մեղեդի. Սարյան և Կոմիտաս» ծրագիրը, որը նախատեսված է  6-10 տարեկան երեխաների համար։ Ծրագրի շրջանակներում կբացահայտվեն այս երկու մեծերի ազգային արվեստ ստեղծելու ընդհանուր սկզբունքները, կցուցադրվեն Սարյանի այն գործերը, որոնք նա ստեղծել է կոմիտասյան հնչյունների ներքո: Ծրագրի մեկնարկ՝ սեպտեմբերի 25-ին, ժամը՝ 15:00, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ, սեպտեմբերի 26-ին, ժամը՝ 15:00, Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան, Ծրագիրը կվարեն Աստղիկ Մարտիրոսյանը (Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ) և Արփինե Օհանյանը (Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան): Նկարիչ-մասնագետ՝ Լուսինե Գասպարյան (Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան):
«Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրը»
Սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 14:00-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ ցուցասրահում կբացվի բացառիկ ցուցահանդես: Եվրոպական ժառանգության օրերին նվիրված միջոցառումների ծրագրի, ինչպես նաև միջթանգարանային համագործակցության շրջանակներում Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրատպության թանգարանի, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի և Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի հետ համատեղ «Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրը» խորագրի ներքո կբացվի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ձեռագիր նոտաների, գրականության, սկավառակների, ձայնապնակների և ազդագրերի բացառիկ ցուցադրություն:
Ցուցահանդես՝ բարեգործական ուղղվածությամբ
Սեպտեմբերի 26-ին, ժամը՝ 12:00-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում կբացվի Անուշ Բաբայանի «Տիեզերքի տեսանելի հուշումները» անհատական ցուցահանդեսը:  Ցուցահանդես-վաճառքից ստացված գումարի մի մասը կուղղվի «Մհեր Փոթոյան» մշակութային ՀԿ-ին և 44-օրյա պատերազմից տուժած հայորդիների առողջության վերականգնմանը:

This year, the European Heritage Days are held under the title "All-Inclusive". The program will launch on September 25 at 7:00 p.m. at Yereruyk Cathedral, during which classical music with the participation of "Hover" state chamber choir and pianist Hayk Melikyan will be performed.
During these two days in Armenia and in Artsakh, more than 100 cultural organizations will host visitors, cultural events will be organized in line with the theme of the day, including music events.
Armenian National Music brings to your attention the most interesting music events within the Days․
"Komitas։ Personal Library"
The Komitas Museum-Institute will present for the first time the exhibition "Komitas։ Personal Library", which aims to present the library of Komitas and to restore the lost part of it. The library consists of books in Armenian, Russian, Greek, German, French, Italian, Portuguese (549 units in total).
"Armenian color and melody. Saryan and Komitas"
The same museum together with the house-museum of painter M. Saryan presents the "Armenian color - melody. Saryan and Komitas "program, which is intended for children aged 6-10. Within the program, the general principles of creating national art of these two great people will be revealed, the works of Saryan, which he created under the sounds of Komitas, will be exhibited. The program will start on September 25, at 3:00 p.m. at Komitas Museum-Institute, on September 26, at 3:00 p.m. at Martiros Saryan House-Museum. The program will be moderated by Astghik Martirosyan (Komitas Museum-Institute) and Arpine Ohanyan ( Martiros Saryan House-Museum). Painter-specialist: Lusine Gasparyan (Martiros Saryan House-Museum).
"Founder of Armenian symphony music"
A unique exhibition titled "Founder of Armenian symphony music" will open on September 25 at 2:00 p.m. in the big exhibition hall of the National Library of Armenia. Within the European Heritage Days and inter-museum cooperation, the Publishing Museum of the National Library of Armenia, Alexander Spendiaryan House-Museum and the Yeghishe Charents Museum of Art and Literature will display Spendiaryan's handwritten scores, disks, records and banners.
Charity exhibition
Anush Babayan's "Visible Tips from the Universe" solo exhibition will open at Aram Khachaturian House-Museum on September 26 at 12:00. Part of the proceeds from the sale will go to the Mher Potoyan Cultural NGO.