Առաջին անգամ Հայաստանում համերգով և վարպետության դասերով հանդես կգա աշխարհահռչակ «Դիոտիմա» քառյակը
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի նոր համերգաշրջանի մեկնարկը նշանավորվում է բացառիկ նախագծով։ Առաջին անգամ Հայաստանում համերգով և վարպետության դասերով հանդես կգա աշխարհահռչակ «Դիոտիմա» քառյակը։
Խումբը հիմնադրվել է 1996 թ․ Փարիզի ազգային կոնսերվատորիայի շրջանավարտների կողմից՝ կարճ ժամանակ անց դառնալով մեր ժամանակների ամենաառաջադեմ և հաջողակ երաժշտական անսամբլներից մեկը։
Քառյակի երկացանկում հիմնականում 20-րդ դարի և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ են։
Երաժշտական քննադատները նշում են, որ անգամ դասական հանրածանոթ գործերն այս լարային քառյակի կատարմամբ հնչում և ընկալվում են նորովի։
Սեպտեմբերի 22-ին «Դիոտիմա» քառյակի անդամներ Յուն-Պեն Չժաոն (առաջին ջութակ), Լեո Մարիլյեն (երկրորդ ջութակ), Ֆրանկ Շևալյեն (ալտ) և Պյեռ Մոռլեն (թավջութակ) վարպետության դասեր կանցկացնեն Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի սաների մասնակցությամբ։
Հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 23-ին, ժամը 19։00-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի կունենա «Դիոտիմա» քառյակի համերգը։ Ծրագրում՝ Դյորդ Լիգետի, Լեոշ Յանաչեկ, Լյուդվիգ վան Բեթհովեն։
Նախագիծն իրականացվում է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ։
Առաջին անգամ Հայաստանում համերգով և վարպետության դասերով հանդես կգա աշխարհահռչակ «Դիոտիմա» քառյակը · Armenian National Music

Diotima Quartet perform a concert and conduct master classes in Yerevan
An exclusive project marks the beginning of the new concert season of the State Philharmonia of Armenia. For the first time in Armenia, the world-renowned Diotima Quartet will perform a concert and conduct master classes.
The group was founded in 1996 by graduates of the National Conservatory of Paris and soon became one of the most progressive and successful musical ensembles of our time. The quartet’s repertory mainly includes works by 20th-century and contemporary composers. Music critics note that even well-known classical works are heard and perceived in a new way by the performance of the quartet.
On September 22, the members of the quartet, Yun-Peng Zhao (first violin), Léo Marillier (second violin), Franck Chevalier (viola), and Pierre Morlet (cello) will lead master classes with the participation of the students of Yerevan Komitas State Conservatory.
The next day, on September 23, at 7:00 p.m., the concert of the Diotima Quartet will be held in the Arno Babajanyan Concert Hall.