«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ը 30 տարեկան է
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ի անցած մեծ ճանապարհն արդեն 30 տարվա պատմություն ունի: Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կազմակերպված հոբելյանական համերգը համախմբել էր տարբեր տարիների շրջանավարտներին: Երեկոն երգչախմբի գործունեության յուրահատուկ հաշվետվությունն էր՝ համեմված ավագ ու կրտսեր խմբերի սաների ելույթներով, հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի Հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ին շնորհավորելու էին եկել նաև աշխարհահռչակ երաժիշտներ: Երեկոյի ընթացքում ելույթ ունեցան Թբիլիսիի մանկական կապելան (դիրիժոր՝ Գելա Պարչուկիձե), դիրիժորներ Մարիո Ֆոնտանան (Շվեյցարիա), Ալֆոնսաս Վիլձյունասը (Լիտվա) և բանդոնեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին (Իտալիա):
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը՝ ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, խմբավար Տիգրան Հեքեքյանի ղեկավարությամբ, բուռն համերգային գործունեություն է ծավալում Հայաստանում և արտերկրում: Երգչախումբն, ի դեպ, միջազգային խոշոր մրցույթներում նվաճել է 2 ոսկե, 4 արծաթե մեդալ, մասնակցել հեղինակավոր փառատոների. 2001 թվականին արժանացել է «Եվրոպայի մշակույթի դեսպան» պատվավոր տիտղոսին, իսկ 2002 թվականին՝ Երգչախմբային արվեստի համաշխարհային ֆեդերացիայի կողմից ճանաչվել աշխարհի լավագույն մանկական երգչախումբ։

The path the “Little Singers of Armenia” choir has passed has 30 years of history. The jubilee concert held under the patronage of Yerevan Municipality at “Aram Khachatryan” music hall united alumni of different years. The singers of the senior and junior groups performed on stage to tell about the activity of the choir.
A number of eminent musicians were present at the event to congratulate the “Little Singers of Armenia”: the Children’s Cappella of Tbilisi (Conductor-Gela Parchukidze), conductors Mario Fontana (Switzerland), Alfonsas Vildzunas (Lithuania) and bandoneon player Mario Stefano Pietrodarki (Italy).
The “Little Singers of Armenia” headed by the RA Distinguished Art Figure, choirmaster Tigran Hekekyan have numerous concert performances in Armenia and beyond. The choir has achieved 2 gold medals, and 4 silver medals in international contests, and participated in many prestigious festivals: in 2001 it was awarded the honorary title “Culture Ambassador of Europe”, and in 2002 it was recognized as the best children’s choir by the International Federation of Choral Music.