Երկու մեծանուն երաժիշտները կհանդիպեն երևանյան բեմում
Նոյեմբերի 17-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ելույթ կունենան երկու լեգենդար երաժիշտներ՝ դաշնակահար Միխայիլ Պլետնյովը և դիրիժոր Վլադիմիր Ֆեդոսեևը։ Նրանք հանդես կգան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան): Երևանյան համերգին կհնչի Չայկովսկու Դաշնամուրի թիվ 1 կոնցերտը և Սիմֆոնիա թիվ 5-ը:
Երաժշտագետները հաճախ են նշում, որ Միխայիլ Պլետնյովը ոչ միայն փայլուն դաշնակահար է և հրաշալի դիրիժոր, այլև հիանալի կոմպոզիտոր, առհասարակ մի այնպիսի արվեստագետ, որը չի ենթարկվում ավանդական դասակարգումների: Նա բազմաթիվ հեղինակավոր մրցույթների՝ այդ թվում Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի և «Գրեմմի»-ի գլխավոր մրցանակակիր է, ելույթներ է ունեցել աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում և ամենահայտնի նվագախմբերի հետ: Երաժշտաքննադատները նրան համարում են «կատարողական արվեստի մեջ մրցակցությունից դուրս» դաշնակահար: BBC-ի երաժշտական մեկնաբաններից մեկը գրում է, որ միայն Սկարլատիի դաշնամուրային սոնատի կատարումը նրան դասում է աշխարհի մեծագույն դաշնակահարների թվին:
Դիրիժոր Վլադիմիր Ֆեդոսեևը ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ է, Պ.Ի.Չայկովսկու անվան պետական ակադեմիական մեծ սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորը (1974 թ.-ից), եղել է նաև Վիեննայի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը (1997–2006 թթ.), Ցյուրիխի օպերայի մշտական հրավիրյալ դիրիժորը (1997 թ.-ից), Տոկիոյի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի առաջին հրավիրյալ դիրիժորը (2000 թ-ից), Բավարիայի ռադիոյի սիմֆոնիկ (Մյունխեն), Ֆրանսիայի ռադիոյի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերի (Փարիզ) հրավիրյալ դիրիժորը:
Համերգը տեղի կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և “Primavera Foundation”-ի համագործակցությամբ:

Mikhail Pletnev and Vladimir Fedoseev: two legend on the Yerevan stage
On November 17, two legendary musicians, pianist Mikhail Pletnev and conductor Vladimir Fedoseev will perform at the Aram Khachatryan concert hall. They will perform with the National Philharmonic Orchestra of Armenia (artistic director and principal conductor: Eduard Topchյan) presenting Tchaikovsky's Piano Concerto No. 1 and Symphony No. 5.
Musicologists often note that Mikhail Pletnev is not only a brilliant pianist and a wonderful conductor, but also an excellent composer, in general, an artist who doesn't obey traditional classifications. He is the winner of many prestigious competitions, including the Tchaikovsky International Competition and the Grammy awardee, he has performed on the most prestigious stages of the world and with the most famous orchestras. Music critics consider him a pianist "out of competition in the performing arts".
Conductor Vladimir Fedoseev is a People's Artist of the USSR, the artistic director and chief conductor of the P. Tchaikovsky State Academic Symphony Orchestra (since 1974), he was also the chief conductor of the Vienna Symphony Orchestra (1997-2006), the Zurich Opera permanent guest conductor (since 1997), first guest conductor of the Tokyo Philharmonic Orchestra (since 2000), Bavarian Radio Symphony (Munich), guest conductor of the French National Radio Philharmonic Orchestras (Paris).
The concert will take place in cooperation with the National Philharmonic Orchestra of Armenia and the Primavera Foundation.