Քննարկվել են համավարակի ընթացքում մշակութային կյանքի բնականոն գործունության ապահովման խնդիրները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վիկտոր Մնացականյանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գործունեությունը և արհեստավարժությունը՝ ընդգծելով, որ նվագախումբը համաշխարհային բեմերում մշտապես ըստ արժանվույն է ներկայացրել Հայաստանի անունն ու մշակույթը և կարողացել է հավուր պատշաճի շարունակել իր գործունեությունը նաև համավարակի պայմաններում՝ հանդես գալով համերգներով ու առցանց նախագծերով:
«Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն իրավամբ մեր երկրի ու ժողովրդի դեմքն է, և մենք անելու ենք հնարավորը, որ մեր երկրի համերգային մշակույթը լինի ամենաբարձր մակարդակի վրա, ինչպես եղել է, կա, և, վստահ եմ, կլինի»,- նշել է նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նվագախմբի առաջիկա գործունեությանն առնչվող հարցեր, նորարարական ստեղծագործական ծրագրերը, այդ թվում՝ Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակի միջոցառումների ընթացքը, իրականացվող և ակնկալվող փոփոխությունները: Անդրադարձ է եղել նաև համավարակի ընթացքում մշակութային կյանքի բնականոն գործունության ապահովման խնդիրներին:
Քննարկվել են համավարակի ընթացքում մշակութային կյանքի բնականոն գործունության ապահովման խնդիրները · Armenian National Music

Projects to ensure the normal functioning of cultural life during the pandemic were discussed
The Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan received the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra Eduard Topchjan. The meeting was attended by Deputy Minister of ESCS Arayik Khzmalyan and the Director of ANPO and Aram Khachaturian Concert Hall Victor Mnatsakanyan.
The Minister praised the activity and professionalism of the ANPO, emphasizing that the orchestra has always presented Armenia and our culture on a high level, and has been able to continue its activities during the Covid-19 pandemic having concerts and organizing online projects.
"The Armenian National Philharmonic Orchestra, for sure, is the face of our country and our people. We will do our best for the music life of our country to be at the highest level, as it has been, is, and I am sure it will be," said Minister Vahram Dumanyan.
During the meeting, upcoming projects of the orchestra, innovative creative programs, including the events dedicated to Arno Babajanyan's 100th anniversary were discussed. The sides also discussed issues during the pandemic to ensure the normal functioning of cultural life.