Միրզոյանի անվան մրցույթը կանցկացվի առցանց ձևաչափով
Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ` 2014 թվականից մայիսի 10-12-ն անցկացվում է պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական մրցույթը, որը կրում է մեծանուն կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի անունը: Ելնելով կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման համալիր միջոցառումների իրականացման, զանգվածային հաղորդակցության միջավայրերի սահմանափակման անհրաժեշտությունից՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի գործընկերությամբ այս տարի Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների մրցույթը կանցկացվի առցանց ձևաչափով՝ «Միրզոյանական տոն» խորագրով:
Նախաձեռնության նպատակն է քաջալերել պատանի կոմպոզիտորներին՝ հնարավորություն ընձեռել լսելի դարձնելու իրենց ստեղծագործությունները մշակութային առցանց հարթակներից: Նախագծի կազմկոմիտեի կողմից ընտրված լավագույն ստեղծագործություններից կպատրաստվի միասնական տեսանյութ, որն Էդվարդ Միրզոյանի ծննդյան օրը՝ մայիսի 12-ին, կտեղադրվի առցանց հարթակներում:

Edward Mirzoyan competition to be held online
On the initiative of the Composers Union of Armenia, the  Competition of Young Composers after Edward Mirzoyan has been held since May 10-12, 2014.  Due to the need to implement comprehensive measures to prevent the spread of coronavirus, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, in partnership with the Yerevan State Conservatory after Komitas, this years competition will be held online.
The aim of the initiative is to encourage young composers to make their works heard on online platforms. A joint video will be made from the best works selected by the organizing committee of the project, which will be posted on online platforms on Edward Mirzoyan's birthday, on May 12.