«Խորհրդավոր Արևելքը» Մոսկվայում
Մարտի 18-ին Մոսկվայի «Նիկո» ցուցասրահում կկայանա «Խորհրդավոր Արևելք» խորագրով համերգ, որին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի Վարսենիկ Ավանյանը կներկայանա հայկական և հրեական ծրագրով: Ծրագրում ընդգրկված են Ռոմանոս Մելիքյանի ռոմանսերը և Ալեքսանդր Հարությունյանի ստաղծագործությունները, այդ թվում՝  «Դլե յամանի» մշակումը, որը նա նվիրել է Լուսինե Զաքարյանին: Բացի դրանից, հայկական ծրագրում ընդգրկված են Քեթի Բերբերյանի երգացանկից ստեղծագործություններ, որոնք երգչուհին հատկապես կարևորում է և փորձել է հնարավորինս տեղեկություն գտնել այդ ստեղծագործությունների և երգչուհու մասին. «Ստեղծագործություններից մեկը Լուչիանո Բերիոյի «Լուսին ելավ» ստեղծագործության մշակումն է, մյուսը՝ «Իմ երգը», Ամիր-Շահի մշակումն է։ Մյուս երգերը ինքներս վերականգնեցինք, քանի որ հայտնի չէ ոչ մշակողը, այլև նոտաները չեն պահպանվել:  Շատ կարևոր են այդ հինգ երգերը, մանավանդ՝ դրանցից երեքը իրենից հետո չեն կատարվել, որովհետև նոտաներ չկային։ Քեթին ֆենոմենալ տվյալներ ունեցող երգչուհի էր: Ներկայացումից հետո Ստրավինսկին մոտեցել է իրեն և հարցրել՝ «Ո՞վ ես դու, խե՛նթ»։ Հետագայում նա հատուկ ստեղծագործություններ է գրել Քեթիի համար և փոխադրություններ արել։Նա իր երցացանկում ուներ 21 ազգի լեզուներով ժողովրդական երգեր»:
Համերգի երկրորդ մասում հրեական թեմաներով ստեղծագործություններ են: Դրանցից է Ռոբերտ Շումանի Հրեական երգը՝  գրված Ջորջ Բայրոնի խոսքերով: Խորհրդանշական է, որ Բայրոնը  սերտ կապ ունի երկու ազգերի հետ. հայ ազգի մեծ բարեկամը հրեական ժողովածուի հեղինակ է: Բացի այդ, կհնչի նաև Ֆելիքս Մենդելսոնի «Երուսաղեմը»:  Ռուս կոմպոզիտորներից ծրագրում երգչուհին ներառել է Մոդեստ Մուսորգսկու, Միխայիլ Գնեսինի և Նիկոլայ Ռիմսկի-Կորսակովի՝ հրեական թեմաներով ստեղածագործությունները: Գնեսինի ստեղծագործությունը հենց եբրաերեն է: Երեկոն կեզրափակվի Ռավելի «Կադիշով»:
Մենահամերգն իրականանում է Մոսկվայում գործող «Շախար» հրեական կազմակերպության աջակցությամբ: Երգչուհուն նվագակցելու է դաշնակահար Կարինե Պողոսբեկովան: Ծրագիրն արդեն ներկայացվել է հայ հանդիսատեսին՝ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնի «Համերգ ճեմասրահում» ծրագրի շրջանակներում:

"Mysterious East" to be presented in Moscow
A concert entitled "Mysterious East",  where soloist of A. Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theater Varsenik Avanyan will present Armenian and Jewish music pieces will take place on March 18, at Moscow's "Niko" Exhibition Hall in Moscow. The program includes Romanos Melikyan's romances and Alexander Harutyunyan's works, including the arrangement of "Dle Yaman", which he dedicated to Lusine Zakaryan. In addition, the Armenian program also includes songs from Cathy Berberyan's repertoire, which Varsenik Avanyan particularly values ​​and even tried to find as much information as possible about those songs and the singer. "One of the works is arranged by her husband, composer Luciano Berio and it is called " Loosin Yelav", the other one is called "My Song " (arranged by Amir Shah). We restored the other songs ourselves as the person who arranged them is unknown, and the notes were not preserved. These five songs are very important, especially three of them were not performed after Cathy, because the notes are lost. Cathy was a phenomenal singer. After the performance, Stravinsky approached her and asked, "Who are you, crazy?" He later wrote and arranged songs specially for her. Totally she had folk songs in 21 languages ​​in her repertoire "
The second part of the concert features works on Jewish themes. One of them is Robert Schumann's Jewish Song, based on the text by George Byron. It is symbolic that Byron has a two-way relationship with the two nations. He was a great friend of the Armenians and author of a Jewish collection. In addition, Felix Mendelssohn's "Jerusalem" will also be performed. Among the Russian composers, the singer included songs on Jewish themes by Modest Musorgsky, Mikhail Gnesin and Nikolay Rimsky-Korsakov. Gnesini's work is in Hebrew. The evening will end with Ravel's "Kadish".
The solo concert will be held with the support of the "Shakhar" Jewish organization in Moscow. Pianist Karine Poghosbekova will accompany the singer. The program has already been presented to the Armenian audience, at A. Spendiaryan Opera and Ballet Theater, within "Concerts in the Foyer" project.