Ո՛չ դիմակին և սոցիալական հեռավորությանը. Զելանդիայի սիմֆոնիկը վերսկել է իր գործունեությունը
Հունիսի 26-ին Նոր Զելանդիայի մայրաքաղաք Ուելինգթոնի Մայքլ Ֆաուլերի կենտրոնում կայացել է Նոր Զելանդիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը՝ լեփ-լեցուն դահլիճում: Այն աշխարհում առաջին սիմֆոնիկ համերգն է՝ հանդիսատեսով և առանց կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված կանխարգելիչ միջոցների:
Հունիսի 8-ին երկրի վարչապետ Ջակինդա Արդերնը հայտարարեց կորոնավիրուսի դեմ հաղթանակի և կանխարգելիչ միջոցառումների անհրաժեշտության վերացման մասին: Դրանից հետո երկրում գործող բոլոր ստեղծագործական կոլեկտիվներին թույլատրվեց վերսկսել ստեղծագործական գործունեությունը և լիարժեքորեն վերադառնալ սովորական կյանքի:
Նվագախումբը՝ Հեմիշ ՄակՔիչի ղեկավարությամբ կատարեց Ջ. Բիզեի, Ձ. Վերդիի, Ջ. Պուչինիի, Ռ. Շտրաուսի, Մ. Ռիկայի, Տոմոանայի ստեղծագործությունները: Այս պատմական համերգին որպես մենակատար ելույթ են ունեցել սոպրանո Էլիզա Բումը, տենոր Սայմոն Օ'Նիլը, Մաիսեյ Ռիկան, ազգային նվագարանների վարպետ Հորոմոնա Հորան, «Նոր Զելանդիայի ձայներ» երգչախումբը:

Sold-out concert of New Zeland Symphony Orchestra took place at Michael Fowler Centre in Wellington on June 26. This is the first concert with a full concert audience and orchestra after COVID-19 lockdown in the world.
On 8 June, Prime Minister Jacinda Ardern announced that the country had no active cases of COVID-19, meaning that all social distancing regulations could be lifted. After that, all orchestras and ensembles were allowed to resume playing in their normal formations.
The Orchestra under the baton of Hamish McKeich performed works by G. Bizet, G. Verdi, G. Puccini, R. Strauss, M. Rika, Tomoana. The soloists for this historical concert were Eliza Boom (soprano), Simon O'Neill (tenor), Maisey Rika (vocals), Horomona Horo (taonga pūoro), Voices New Zealand.