«Երջանիկ եմ ձեր գեղեցիկ երկիր վերադառնալու և ձեզ համար երգելու յուրահատուկ հնարավորության համար»․ Պլասիդո Դոմինգո
Օպերային արվեստի լեգենդ Պլասիդո Դոմինգոն, հանդես կգա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Էդուար Թոփչյանի ղեկավարությամբ:
Ամենահեղինակավոր փառատոներից մեկում՝ Արենա դի Վերոնայում, Սարսուելային նվիրված գալա-համերգից հետո Դոմինգոն հանդես կգա Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում՝ հոկտեմբերի 8-ին, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Համերգը տեղի կունենա Երևանի քաղաքապետարանի գլխավոր աջակցությամբ։
Այս երեկոյի ընթացքում Դոմինգոյի կողքին հանդես կգա սոպրանո, Operalia 2022 համաշխարհային մրցույթի (Operalia 2022 World Opera Competition) առաջին մրցանակակիր Ջուլիանա Գրիգորյանը:
Համերգին կհնչեն արիաներ, դուետներ և նախերգանքներ հայտնի օպերաներից, սարսուելաներից, ինչպես նաև սիրված համաշխարհային մեղեդիներ:
«Հայաստանում բնակվող իմ սիրելի ընկերներ, երջանիկ եմ ձեր գեղեցիկ երկիր վերադառնալու և ձեզ համար երգելու յուրահատուկ հնարավորության համար: Այս անգամ հանդես եմ գալու Ջուլիանա Գրիգորյանի՝ հայազգի լավագույն երգչուհիներից մեկի հետ: Անհամբեր սպասում եմ բոլորիդ այս գեղեցիկ երեկոյին, որտեղ կրկին միասին կվայելենք հրաշալի երաժշտություն՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Կհանդիպենք շուտով՝ Երևանում»,- իր ուղերձում նշել է Պլասիդո Դոմինգոն:
Էդուարդ Թոփչյանը նշում է, որ նման մեծության աստղի մասնակցությունը Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնին նշանակալի իրադարձություն է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև միջազգային երաժշտական հանրության համար: Նա վստահեցնում է, որ համերգն իր վրա է սևեռել հանդիսատեսի ուշադրությունը աշխարհի տարբեր կետերից: Այդ օրն իսկական միջազգային մշակութային հրավառություն է սպասվում:
Սա Պլասիդո Դոմինգոյի երկրորդ այցելությունն է Հայաստան: Առաջին անգամ նա համերգով հանդես է եկել 2010թ.-ի դեկտեմբերի 3-ին, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում: Համերգը կրկին ղեկավարում էր Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
«Երջանիկ եմ ձեր գեղեցիկ երկիր վերադառնալու և ձեզ համար երգելու յուրահատուկ հնարավորության համար»․ Պլասիդո Դոմինգո · Armenian National Music

I’m very happy to come back to sing in your beautiful country: Placido Domingo
Plácido Domingo - a legend of operatic art, and one of the world's greatest artists of our century will perform with the Armenian National Philharmonic Orchestra, under the baton of Eduard Topchjan.
After the the Gala dedicated to Zarzuela at the Arena di Verona, one of the most prestigious summer festivals, Plácido Domingo will appear with the concert within the framework of the 16th Yerevan International Music Festival, on the 8 of October, at the Aram Khachaturian Concert Hall. The concert will take place under the general sponsorship of Yerevan Municipality.
For this evening, Plácido Domingo will share the stage with Juliana Grigoryan, a young Armenian soprano and first prize winner of the Operalia 2022 World Opera Competition.
The concert program includes arias, duets, and overtures from opera, zarzuela, and melodies from all over the world.
“Dear Friends in Armenia, I’m very happy to come back to sing in your beautiful country this time with one of your best singers Juliana Grigoryan. I wait for all of you for a beautiful evening that celebrates once again our wonderful music together with Maestro Eduard Topchjan. See you very soon in Yerevan!”,- Plácido Domingo.
Eduard Topchjan notes that the participation of such a great star at the 16th Yerevan International Music Festival is a significant event not only for Armenia but also for the international music community. He assures that the concert has attracted the attention of the audience from different parts of the world. There will be a real international cultural gala night.
This is Plácido Domingo's second visit to Armenia. The first time he performed in Yerevan was on 3 December 2010 with the Armenian National Philharmonic Orchestra, within the framework of the "Yerevan Perspectives" International Music Festival. The concert was conducted by Eduard Topchjan - the artistic director and principal conductor of the Armenian National Philharmonic.
I’m very happy to come back to sing in your beautiful country: Placido Domingo · Armenian National Music