Իրինա Կրասոտինան այս տարի ևս կվարի Կամերային երաժշտության դպրոցը
Արդեն երկրորդ տարին է Primavera Foundation of Armenia հիմնադրամը, ‹‹Առնո Բաբաջանյան›› համերգասրահի աջակցությամբ կազմակերպում է ‹‹Կամերային երաժշտության դպրոց››: Այս տարի դպրոցի պարապմունքները կանցկացվեն մայիսի 5 - 8-ը: Դպրոցը կեզրափակվի մայիսի 9-ին կայանալիք գալա-համերգով՝ ‹‹Առնո Բաբաջանյան›› համերգասրահում, համերգի մուտքն ազատ է բոլոր ցանկացողների համար:
Այս տարի դպրոցն անցնում է ‹‹Արմբրոկ›› ներդրումային ընկերության հովանու ներքո:
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի էլ ‹‹Կամերային երաժշտության դպրոց››-ը կանցնի Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, դաշնակահարուհի Իրինա Կրասոտինայի ղեկավարությամբ: Պրոֆեսորն անհատական պարապմունքներ կվարի նախորդ տարի ձևավորված և նոր կամերային անսամբլների հետ, որոնք նախապես դիմել են մասնակցության համար: Այս տարի դպրոցում ներգրավված են նաև արտասահմանցի երաժիշտներ: Հայաստանից մասնակիցներ կան ինչպես Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսանողներից, այնպես էլ Ռոմանոս Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջի և Չայկովսկու անվան երաժշտական մասնագիտացված միջնակարգ դպրոցի աշակերտներից: Բոլոր հայ մասնակիցների համար դասընթացներն անվճար են:
Մայիսի 9-ի գալա-համերգին պրոֆեսոր Կրասոտինան նույնպես ելույթ կունենա՝ հանդես գալով սաների հետ անսամբլների կազմում: Ութ տարբեր անսամբլներ, որոնց կազմում կան այնպիսի գործիքներ, ինչպիսիք են՝ ֆլեյտա, կլառնետ, ջութակ, դաշնամուր, թավջութակ և դասական կիթառ, կկատարեն Մոցարտի, Խաչտրյանի, Գրիգի, Պիացոլլայի ստեղծագործությունները: Համերգը կտեսագրվի և անվճար կտրամադրվի բոլոր մասնակիցներին իրենց անձնական օգտագործման համար:
Նախորդ տարիների ‹‹Կամերային երաժշտության դպրոց››-ի արդունքներն ափոփելիս պրոֆեսոր Կրասոտինան նշել է. ‹‹Ես ապշած եմ հայ պատանի երաժիշտների աշխատասիրությամբ, կարճ ժամանակում նրանց ցուցաբերած առաջընթացով և երաժշտական նրբազգացությամբ ու ընկալունակությամբ: Նրանք հրաշալի արդյունքներ են գրացել, ես հպարտանում եմ յուրաքանչյուր երաժիշտով: Կամերային անսամբլն անգնահատելի նշանակություն ունի ցանկացած երաժշտի մասնագիտական կյանքում, այն սովորեցնում է համագործակցել, բեմի վրա շփվել մյուս երաժիշտների հետ, կառուցել փոխադարձ վստահություն և փոխըմբռնում, ստեղծել ստեղծագործական կապեր, ընկերական հարբերություններ հաստատել պատանի երաժիշտների միջև: Կամերային անսամբլը նաև հրաշալի հնարավորություն է տալիս մենակատարի կարիերա չընտրած երաժիշտներին մնալ բեմի վրա և բարեհաջող շարունակել իրենց երաժշտական գործունեությունը››:
Նախորդ տարիներին պատանի երաժիշտները մեծ ոգևորությամբ են մասնակցել ‹‹Կամերային երաժշտության դպրոց››-ներին, նրանք իրենց գնահատանքն էին արտահայտում բոլոր մասնագիտական հմտությունների և գաղտնիքների համար, որ փոխանցեց նրանց պրոֆեսոր Կրասոտինան: Մասնակիցները նաև բարձր էին գնահատում պրոֆեսորի մարդկային առաքինի որակները և այն, որ տիկին Կրասոտինան միացավ իրենց, մեկ բեմի վրա կողք-կողքի համերգին հանդես գալով անսամբլով, ինչը հազվագյուտ փորձառություն էր իրենց համար:
Այս ընթացքում, Primavera foundation of Armenia-ի ջանքերով, լույս ընծայման է պատրաստվում Իրինա Կրասոտինայի հեղինակած կամերային անսամբլի մասին մեթոդական ձեռնարկի հայերեն թարգմանությունը:
Իրինա Կրասոտինան Չայկովսկու անվան Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է, Իպոլիտով-Իվանովի անվան պետական երաժշտական մանկավարժական ինստիտուտի անսամբլի ամբիոնի վարիչ, իսպանական երաժշտության մագիստրոս, արվեստի պատմության գիտությունների թեկնածու, Primavera Foundation of Armenia-ի ‹‹Կամերային երաժշտություն›› բաժնի ղեկավար:

Irina Krasotina to lead Chamber Music School in Yerevan
For the second year, the Primavera Foundation of Armenia, with the support of the Arno Babajanyan Concert Hall, is organizing the Chamber Music School. This year, the school will be held from May 5 to 8, concluding with a gala concert on May 9 at the Arno Babajanyan Concert Hall. Admission to the concert is free for everyone.This year, the school is held under the auspices of the Armbrok Investment Company.
As in previous years, the Chamber Music School will be directed by Irina Krasotina, a professor of the Moscow Tchaikovsky State Conservatory. The professor will conduct individual lessons with existing and new chamber ensembles that have been applied in advance for participation. This year, the school also includes foreign musicians. Participants from Armenia are coming from the Yerevan Komitas State Conservatory, the Romanos Melikyan State Music College, and the Tchaikovsky Specialized Music Secondary School. The courses are free for all Armenian participants.
At the gala concert on May 9, Professor Krasotina will also perform with the students as part of ensembles. Eight different ensembles, including instruments such as the flute, clarinet, violin, piano, cello, and classical guitar, will perform works by Mozart, Khachaturian, Grieg, and Piazzolla. The concert will be recorded and provided free of charge to all participants for their personal use.
Summing up the results of the previous years' "Chamber Music School," Professor Krasotina noted: "I am amazed by the diligence of young Armenian musicians, the progress they have shown in a short time, and their musical sensitivity and receptiveness. They have achieved wonderful results, I am proud of each musician. A chamber ensemble is of invaluable importance in the professional life of any musician; it teaches cooperation, communicates with other musicians on stage, builds mutual trust and understanding, creates creative connections, and establishes friendly relations between young musicians. A chamber ensemble also provides a wonderful opportunity for musicians who have not chosen a solo career to stay on stage and successfully continue their musical activities." In previous years, young musicians have participated in the "Chamber Music School" with great enthusiasm, expressing their appreciation for all the professional skills and secrets that Professor Krasotina has passed on to them. The participants also highly appreciated the professor's human qualities and that Ms. Krasotina joined them, performing side by side on the same stage with the ensemble, which was a rare experience for them.
In the meantime, the Primavera Foundation of Armenia is preparing the Armenian translation of Irina Krasotina's methodological manual on chamber ensembles for publication.
Irina Krasotina is a professor at the Tchaikovsky Moscow State Conservatory, head of the ensemble department at the Ippolitov-Ivanov State Music Pedagogical Institute, master of Spanish music, candidate of arts history, and head of the "Chamber Music" department of the Primavera Foundation of Armenia.