Տեղի է ունեցել Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի հերթական նիստը
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ կառավարությունից՝ քննարկվել են մեծ շանսոնյեի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը, ներկայացված առաջարկությունները: Նիստի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել միջոցառումների ձևաչափերի, ժամանակացույցի և կազմակերպչական այլ հարցերի շուրջ:
Հանձնաժողովի նիստին ներկայացվել է նաև «Ազնավուր» հիմնադրամի հոբելյանական միջոցառումների ցանկը: Ինչպես նշել է  «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, այն մշակվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի կառավարություններրի, մշակութային տարբեր կազմակերպությունների, հանրային կառույցների, ինչպես նաև ընտանիքի մյուս անդամների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում: Նշվել է, որ հոբելյանական միջոցառումները տեղի են ունենալու 2024 թվականին և արվելու է հնարավորը՝ ողջ տարվա ընթացքում Ազնավուրի արվեստի շունչը զգալու համար:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ մայրաքաղաքում և մարզերում՝ պաստառների տպագրություն, համերգներ, թատերական ներկայացում, փոստային նամականիշների մարում, գրքի տպագրություն, ֆիլմերի ցուցադրություն, ձայնագրություններ, լուսանկարների ցուցադրություն և այլն: Նշվել է նաև, որ ակնկալվում է ՀՀ կառավարության աջակցությունը միջոցառումները բարձր մակարդակով անցկացնելու հարցում:
Արայիկ Հարությունյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջիկա անելիքների վերաբերյալ և ընդգծել Շառլ Ազնավուրի հոբելյանական տարին սահուն, հարթ և պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու կարևորությունը: Այդ համատեքստում Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը կարևորել է նաև շահագրգիռ գերատեսչությունների, համապատասխան կառույցների հետևողական, արդյունավետ, համակարգված աշխատանքը:

Regular session of the 100th Birthday Anniversary Commission of Charles Aznavour took place
Chaired by Arayik Harutyunyan, Head of the Prime Minister's Staff, Chairman of the 100th Birthday Anniversary Commission of Charles Aznavour, the regular session of the commission took place today at the Government.
The course of preparations for the jubilee events dedicated to the 100th birthday of the world-famous chansonnier, as well as the presented suggestions, were discussed. During the session, participants exchanged ideas on the formats of the events, schedules, and other organizational issues.
The list of jubilee events to be carried out by the Aznavour Foundation was also presented at the commission session. As noted by Charles Aznavour's son, Nicolas Aznavour, co-founder of the Aznavour Foundation, it was developed as a result of close cooperation with the governments of Armenia and France, various cultural organizations, public structures, as well as other family members. It was noted that the jubilee events will take place in 2024 and it will be possible to feel the breath of Aznavour's art throughout the year.
Within the program's framework, several events are planned in the capital and regions, namely: poster printing, concerts, theater performances, postage stamp redemption, book printing, film screenings, recordings, photo exhibition, etc. It was also mentioned that the Armenian government's support is expected in holding the events at a high level.
Arayik Harutyunyan instructed those in charge regarding the upcoming actions and emphasized the importance of organizing Charles Aznavour's jubilee year smoothly, evenly, and at a proper level. In that context, the Chief of Staff of the Prime Minister also emphasized the consistent, practical, and coordinated work of the concerned departments and structures.
Regular session of the 100th Birthday Anniversary Commission of Charles Aznavour took place · Armenian National Music