ԳԱԱ-ում կկայանա «Արամ Խաչատրյան - 120» խորագրով միջազգային գիտաժողով
Սեպտեմբերի 12-14-ը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի կունենա «Արամ Խաչատրյան - 120» խորագրով միջազգային գիտաժողով։
Գիտաժողովը նախաձեռնել է ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտը՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի և Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հետ համատեղ, ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի համաֆինանսավորմամբ։ Նպատակն է ներկայացնել խաչատրյանագիտության արդի վիճակը, քննության առնել հայ ականավոր կոմպոզիտորի ստեղծագործական, կատարողական ու երաժշտական-հասարակական գործունեությունը, արժևորել նրա թողած ժառանգությունը, բացահայտել Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործության դերն ինչպես հայ, այնպես էլ համաշխարհային երաժշտության անդաստանում:
Գիտաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն 8 երկրների (Հայաստան, Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ուկրաինա, Լատվիա, Նիդեռլանդներ, Շվեդիա, Լիբանան) միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար գիտնականներ և երիտասարդ հետազոտողներ:

International conference entitled "Aram Khachaturian - 120" to be held in Yerevan
The RA National Academy of Sciences will organize an international conference entitled "Aram Khachaturian - 120" on September 12-14.
The conference was organized by the Art Institute of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, in collaboration with the Aram Khachaturian House-Museum and the  Composers Union of Armenia, with support from the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia's Higher Education and Science Committee. The purpose is to provide the current status of Khachatryan studies, to evaluate the notable Armenian composer's creative, performance, and musical-social activities, to value his legacy, and to show the importance of Aram Khachatryan's work in the history of both Armenian and global music.
Leading scientists and young researchers from 8 countries (Armenia, Russia, USA, Ukraine, Latvia, Netherlands, Sweden, Lebanon) will participate in the conference.
International conference entitled "Aram Khachaturian - 120" to be held in Yerevan · Armenian National Music