Երկօրյա գիտական նստաշրջան՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին
Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում բացվել է «Կոմիտաս–150» գիտական նստաշրջանը և լիագումար նիստը։ Նստաշրջանը կազմակերպվել է ՀՀ գիտության կոմիտեի ֆինանսական աջակցությամբ։ Կազմակերպիչներն են ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտն ու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը:
Երկօրյա գիտական նստաշրջանի աշխատանքներին կմասնակցեն հանրապետության առաջատար մասնագետներ` երաժշտագետներ, գրականագետներ, արվեստաբանության և ճարտարապետագիտության ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովի ավարտին՝ նոյեմբերի 30-ին, տեղի կունենա Արարատ Աղասյանի «Կոմիտասը հայ նկարիչների և քանդակագործների աչքերով (կոմպոզիտորի ծննդյան 150-ամյակի առթիվ)» պատկերագրքի շնորհանդեսը:
Գիտական նստաշրջանը կեզրափակվի դեկտեմբերի 1-ին՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, հոբելյանական համերգով` Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ։

Two-day session dedicated to Komitas takes place in Armenia
Scientific meeting and a plenary session entitled “Komitas - 150” launched today at Presidium Hall of National Academy of Sciences of RA. The event is organized with the support of the Science Committee and hosted by the Institute of Art of NAS and Mother See Holy Echmiadzin.
The meeting will be attended by senior musicologists, art historians, literary theorists and the researchers of architecture. At the end of the plenary session, the album dedicated to150th anniversary of Komitas by Ararat Aghasyan will be presented, on November 30.
The Scientific meeting and plenary session will culminate with a classical music concert at Mother See Holy Echmiadzin on December 1. The concert features Armenian State Symphony Orchestra and Armenian State Academic Capella.