Դասախոսություն, համերգ և ցուցահանդես՝ նվիրված Ղազարոս և Մարտիրոս Սարյաններին
Քլինգեն Երգչախումբ և Մշակութային Ասոցիացիան Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանության հովանու ներքո կազմակերպել էր դասախոսություն, համերգ և ցուցահանդես՝ նվիրված կոմպոզիտոր Ղազարոս Սարյանին և նրա հորը՝ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանին։
Միջոցառումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 19-ին Լոնդոնի «Գյուլբենկյան» սրահում և Սուրբ Սարգիս եկեղեցում։  Դասախոսությունը  կարդացել է Երևանի Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի ֆոնդապահ, կոմպոզիտոր Ղ.Սարյանի դուստրը և նկարիչ Մ.Սարյանի թոռնուհին՝ Սոֆի Սարյանը։
Միջոցառման կազմակերպիչն էր Լոնդոնաբնակ դիրիժոր, տենոր, դաշնակահար Սիփան Օլահը։ Ողջույնի խոսքով ելույթ են ունեցել ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, ՄԹ թեմի առաջնորդ, Հովակիմ Սրբազան Մանուկյանը և Տեր Շնորհք Բաղդասարյանը։
Քլինգեն երգչախմբի 30 անդամները և 6 մենակատարներ՝ Սիփան Օլահը (տենոր), Մարիա Փալազեանը (դաշնամուր), Պոլինա Շարաֆյանը (ջութակ), Հակոբ Ջեք Մուրատյանը (հոբոյ), Հասմիկ Հարությունյանը (սոպրանո), Նարինե Մալխասյանը (սոպրանո) կատարել են Ղ․ Սարյանի ամենահայտնի ստեղծագործությունները։ Դասախոսության ընթացքում ցուցադրվել են մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի նկարների կրկնորինակները:
Միջոցառումն իրականացվել է 2-րդ անգամ,  առաջինը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Լոնդոնում։
KCCA-ը գրեթե 10 տարի է, ինչ խթանում է հայկական արվեստի ու մշակույթի տարածմանը Մեծ Բրիտանիայում:
Դասախոսություն, համերգ և ցուցահանդես՝ նվիրված Ղազարոս և Մարտիրոս Սարյաններին · Armenian National Music

Lecture, Concert & Exhibition dedicated to Lazar and Martiros Sarians
KCCA under the auspices of the Embassy of Armenia in the United Kingdom has taken the opportunity to organize a lecture, concert, and exhibition dedicated to composer Lazar Sarian and painter Martiros Sarian to represent their immortal Armenian art in the UK.
The event took place in Gulbenkyan Hall and St. Sarkis Church in London on Saturday, 19th November 2022.
English lecture was delivered by Sophie Sarian - art historian and critic, chief curator of Martiros Sarian House-Museum in Yerevan as well as the daughter of the composer L.Sarian and granddaughter of the painter M. Sarian.
The event organizer was conductor, tenor, and pianist Sipan Olah. There were speeches by Armenian Ambassador Varuzhan Nersesyan, Bishop Hovakim Manukyan, and Father Shnork Bagdassarian.
30 members of the Klingen Choir and 6 soloists - Sipan Olah-tenor, Maria Palazian-piano, Polina Sharafyan-violin, Hagop Jack Mouradian-oboe, Hasmik Harutyunyan-soprano, Narine Malkhasyan-soprano perform masterpieces by the above-mentioned composer and painting replicas by legendary artist Martiros Saryan were exhibited during the lecture.
The above-mentioned pieces and an exhibition by the legendary Sarians were presented in the UK for the 2nd time.